4 Aralık 2020 Cuma
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  yağmur
http://blog.edebiyatdefteri.com/yagmur/oku/4126/hayatimizi-dizilere-teslim-ettik 

 • Hakkımda


yağmur

 • Yazdığım Diğer Konular
Günlük (2)


 
hayatımızı dizilere teslim ettik
14.12.2011 15:42:28  [ Günlük ]

hayatımızı dizilere teslim ettik

Hayatımızı dizilere teslim ettik sonunda. Bıraktık bir yana dertleri , kederleri, sevinçleri, hayata dair iyi kötü ne varsa askıya aldık. Dizi karakterlerinin yaşadıkları, bizim tekdüze yaşantımızdan daha özel, daha ilginç, daha heyecanlı. Öyle ki; arkadaş muhabbetlerinin ana konusu,aile efradının yegane eğlencesi.
Kaç mekanın adı dizi isimlerinden ya da karakterlerinden esinlenmiştir. Asmalı Konak restaurant, Miroğlu mobilya atölyesi vs.Yıllar önce “Kurtlar Vadisi” dizisinde Çakır karakterinin ölmesinin ardından, Selası okutulmuş, gazetelerde çarşaf çarşaf baş sağlığı ilanları yayınlanmamış mıydı? Her sezon öne çıkan dizileri hayatımızın merkezine oturtup, işlerimizi ona göre düzenleyip, hatta arkadaşlarımızla görüşmelerimizi bile dizilere göre ayarlamıyor muyuz? Pazartesi “ Yer Gök Aşk” var olmaz! görüşemeyiz, Salı ” Öyle bir geçer zaman ki” var hiç olmaz. Diğer günler zaten takip ettiğimiz iki üç dizimiz mutlaka vardır.Hala anlayamadık mı ” Fatmagü’lün Suçu Ne”? Ya da” İffett” in iffetsizliğinin suçu, aşık olduğu, yakışıklı serseri taksi şoförü Cemil’in mi yoksa? Geçtiğimiz sezon ekranlara veda eden, öncesinde yıllarca süren “Kavak Yeller”inin yerinde yeller esiyor şimdi. “Muhteşem Yüzyıl”’la tarihimizi yeniden keşfe çıkıp Osmanlı’nın ihtişamını hatırlıyoruz yeniden. Ama bize okullarda öğretilenle dizide izlediğimiz Osmanlı aynı mı tartışılır.”Adını Feriha Koydum” eski Türk filmlerinin fakir kız, zengin çocuk aşklarını yeniden yaşatmıyor mu bize?”, Kuzey Güney” Eski Behlül yeni Kuzey Kıvanç Tatlıtuğ kaç genç kızın rüyasını süslemiyor ki. Şu an aklıma gelmeyen onlarca dizi…. Gündelik yaşantımızı kuşatmış, dizi karekterlerinde kendimizi aradığımız, ertesi gün muhabbetlerimize konu ettiğimiz dizilerin hayatımıza ne çok olumsuz etkileri var oysa.
Aldatma düşüncesi, tecavüzler, gayrı meşru ilişkiler, gün görmedik entrikalar üzerine kurulu diziler, ahlaki yapımızda, değer yargılarımızda, aile düzenimizde farklılaşma yaratmakta, bu da toplum düzenimizin içten içe çökmesine neden olmaktadır. Uzmanlar dizilerin Türk kültürüne örf ve ananesine uygun olmayan, ahlaki değerleri hiçe sayan dizileri izlememeyi ve çocuklara da izlettirilmemesini tavsiye ediyorlar.
O zaman hadi anne babalar dizi saatlerini, ailenizle yapacağınız daha faydalı etkinliklere ayırmaya, mesela birlikte kitap okumaya, birlikte sinemaya gitmeye, çocuklarınızla birlikte yeni hobiler geliştirmeye ne dersiniz?


Okudunuğunuz yazı toplam 278 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Düşünürken aklıma geldi en son ne zaman mektup aldım diye. Çok zaman önce(beş altı sene)gurbete giden bir arkadaşımla, bir süre mektuplaşmıştık. İletişimin daha teknolojik yolları o zamanda...
14.12.2011 15:40:50 [ Günlük ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.