21 Ocak 2021 Perşembe
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  ulusoyab
http://blog.edebiyatdefteri.com/ulusoyab/oku/4675/ulusoy-mekatronik 

 • Hakkımda


ulusoyab

 • Yazdığım Diğer Konular
Teknoloji (1)


 
ulusoy mekatronik
17.4.2013 13:42:03  [ Teknoloji ]

ulusoy mekatronik

KediCAD'DE FEA UYGULAMASI
(SONLU ELMAN ANALİZİ)

ÖZET
KeidCAD 2 boyutlu sonlu eleman analizi yapmaktadır. Çizim alanına çizilen kapalı bir çizim için gereken kalınlık, malzeme, analiz yöntemi vb. Bilgileri alarak Z88 yazılımı temelinde çözümlemektedir.

TANIMLAR :
FEA (Sonlu eleman analizi ) nedir : Belirli sınırları olan bir maddeye gelen yük, sıcaklık vb. Değişkenlerin oluşturduğu gerilme sonucu ortaya çıkacak şekil değişimini hesaplar. Bu işlem malzeme çok küçük kabul edilebilecek parçalara ayrılarak yapılır.
Önce parça çok daha küçük parçalara ayrılır ve bu küçük parçaların ayrı ayrı hesapları yapılır. Sisteme dış etkenlerin etkisi sonrasında her bir parçanın diğer parçalara etkisi hesaplanır. Çıkan sonuçlar metin veya grafiksel tabanlı kullanıcıya sunulur.

Meshleme Nedir : Sonlu eleman analizi yapılacak parçaları küçük parçalara ayırma işlemine meshleme denir. KediCAD
http://cgm.cs.mcgill.ca/~godfried/teaching/cg-projects/97/Ian/twoears.html
sayfasında tanımlı iki kulak teoremini temel alarak parçayı üçgenlere böler. İstenen küçüklükte üçgenlere bölebilmektedir. Ancak çok küçük parçalara bölmek, çözüm sırasında bilgisayarı fazla zorlamakta, bazende hatalı sonuçlara sebep olabilmektedir.

Z88 Nedir : KediCAD FEA için z88 yazılımını kullanmaktadır. Z88 metin tabanlı bir FEA yazılımıdır. Gereken tüm bilgiler metin tabanlı olarak kullanıcıdan alınır. İşlemler sonrası yine tüm bilgiler metin tabanlı kullanıcıya sunulur. Bu durumda da bir dizi zorluk taşımaktadır. Z88 i kullanabilmek için çok fazla bilgi ve tecrübe gerekmektedir. KediCAD çizimi yapılan bir parçayı z88 e hazır hale getirir , z88 ile iletişime geçerek hesabı yaptırır ve sonuçlarını yine grafiksel olarak kullanıcıya sunar.
ÖRNEK UYGULAMA

İlk olarak hesabı yapılacak çizim gerekmektedir. Çizimde dikkat edilmesi gereken en önemli konu çizimin kapalı bir çizim olmasıdır. Ve bu kapalı çizim birbirini kesmemelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da hem KediCAD2B 2 boyutlu çizim yapar hemde z88 yazılımı 2 boyutlu hesap yapar. Parça bu durum göz önüne alınarak modellenmeli.
Kedicad de çizim bittikten sonra hesaplar(Calcultions) menüsü altında Sonlu eleman çözümü seçilir. Açılan pencerede z88 in kendi lisansı ve GPL lisans sözleşmesi çıkar. Bu lisans : diğer tüm GPL lisanslar gibi yazılımın açık kaynak olduğu yaptığınız işlemlerden kendinizin sorumlu olduğunuzu ve yazılımın kodlarını değiştirme dağıtma hatta satma hakkına sahip olduğunuzu bildirir.
Her iki lisansı okuyup kabul ettim anlamına gelen kutucuğu onaylayarak next düğmesine basılır.

2.Adım da kedicad kullanıcıdan malzeme bilgilerini alır. Satndart tanımlı çelik, paslanmaz çelik aliminyum ve bronz dışındaki malzemeler için Başka malzeme kutucuğunu seçip poisson oranı ve Elastisite modülü girilir. Meshleme için bir değer seçilir. İyi bir bilgisayar için bu değer 5 in üzerinde olabilir. Aksi durum da bu değerin 5 ten küçük olması tavsiye edilir.

MESH düğmesine basarak z88 ile kedicad iletişime geçer ve bazı işlemler yapar. İşlemler bitince çizim alanında küçük parçalara ayrılmış parça resmi gözükür ve 3. adıma kendisi geçer.

3. Adımda Parçaya gelen yükler tanımlanır. X - Y yönünde veya belirli bir açıyla yükler uygulanır. Parça üzerinden yükün geldiği yer fare ile seçilir gelen yük kgf olarak yazılır. Birden fazla yük tanımlanabilir. Hiçbir sınır yoktur. Yük tanımlama işlemi bitince next düğmesi ile 4.adıma geçilir.
4. Adımda destek noktaları tanımlanır. Bunlar x, y veya hem x hem y sınırlamalarıdır. Burada dikkatli olunmalı gereksiz sınrlama veya olması gerekenden fazla sınırlamalar çözümü imkansız hale getirir. Genel olarak ya iki noktadan x-y sınırlaması konulmalı, veya 2 adet x 2 adet y uygun noktalardan tanımlanmalı. Bu işlemde yine çizim üzrinde fare ile nokta seçilir sonra x y veya xy sabitleme düğmelerinden biri seçilir. Z88 hesap yöntemi olarak iki seçenek sunuyor. Bunlar normal sonlu eleman çözümü ve kiriş . Kiriş çözüm şeklinde çizim kesit alan olarak düşünülür.
5. Adımda Von mises, rankine, tresca çözümleme yöntemlerinden biri seçilir. Ve z88 ile çöz düğmesi tıklanır. Bundan sonra belirli bir süre işlem sürer. İşlem bitince 6. adıma kendisi geçer.
6. Adımda sonuçlar gösterilir. Sadece x veya y yönündeki şekil değişimleri veya toplam şekil değişimi görüntülenebilir. Tek tek tüm noktaları görmekte mümkündür.Okudunuğunuz yazı toplam 895 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.