4 Aralık 2020 Cuma
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  Nermin Kaçar
http://blog.edebiyatdefteri.com/nermin-kacar/oku/3926/edebiyatdefteri-kitap-bagisi-kampanyasi 

 • Hakkımda


Nermin Kaçar

 • Yazdığım Diğer Konular
Kültür-Sanat (2)


 
EDEBİYATDEFTERİ KİTAP BAĞIŞI KAMPANYASI
7.9.2010 15:53:38  [ Kültür-Sanat ]

EDEBİYATDEFTERİ KİTAP BAĞIŞI KAMPANYASI

Bundan bir süre önce, bu sitede yazan Mustafa Sakarya adındaki yazar arkadaşımın, öyküsündeki kahramanının, haykırışıyla, çıkmıştı bu fikir karşımıza. Yazıyı okurken bile heyecanlanmıştım. Kendimi, bir an o çalışmaların tam ortasında bulmuştum sanki. İçimdeki çocuk, yüreği titreyerek, “ Evet, sen de katılmalısın bu güzel çalışmaya” Diyerek beni yüreklendirmişti.

Öyle ya, ben her ne kadar artık çocuk değilsem de, içimdeki çocuk, ilkokul sıralarında olmanın heyecanını yaşıyor yıllardır. Okumak onun için en güzel eğlence, bildiklerini etrafına dağıtma, paylaşma da cabası. Çoğu zaman, öğretmen olamadığım için kendi kendime hayıflanırım. Nasip değilmiş. İlla öğretmen olmam da gerekmiyor aslında.

Ben, bir öğretmen çocuğuyum. Daha önceki yazılarımda da, çok bahsetmişimdir. Benim babam, çok zor şartlar altında okumuş öğretmen okulunu. O yıllar ki, yoksulluğun, 1944 yılında vuran depremin ardından yaşanan sıkıntılarla büyümüş. Rençber bir ailenin dört çocuğundan biri olan babam, Arifiye Öğretmen Okulunu kazanmış. Gitmesine gitmiş fakat dedemin durumundan dolayı, memleketten fazla para gel(e)miyormuş. İçindeki okuma isteği, babama güç vermiş. Defterlerini silip, tekrar ertesi yıl kullanıyormuş. O şekilde bitirmiş okulunu. Bunları bize anlatırken, gözleri nemlenirdi. O günleri hatırlardı.Biz onun, o azmi sayesinde, buradayız. Onun çektiklerini ben yaşamamıştım fakat anlayabiliyordum. Bir öğrencinin, kitapsız kalması veya defter bulamaması, kim olursa olsun kanına dokunacaktır. Bu olayı da, hiç unutacağımı sanmıyorum. Kızıma da anlatıyorum yeri geldiğince. Çünkü, kızım da inşallah öğretmen olacak. Eğitim neferi olacak.

Bu kampanya fikri bir süreliğine, askıya alınmışken, yazı sahibi Mustafa Sakarya ile konuştuk bu konuyu. Kendisinin, kütüphane oluşturacak bir okul aradığını duyunca, hemen oturduğum yerdeki okullarda araştırma yapmaya başladım. Özellikle, kütüphanesinin olmamasına dikkat ettim. Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılmıştı. Görev alanıma giren konular olduğu için de az çok, Bolu’ daki eğitim kurumlarının durumunu biliyorum. Sonra, okulu aradım. Okul Müdürü Sayın İrfan ÖZKAN ile görüşme sonucunda, daha önce bir kampanya başlattıklarını, ancak başarılı olmadığını, gelen kitapların da, öğrencilerine hitap edecek, düzeyde olmadığını belirtti. Ona, bu projeden bahsedince de, çok sevindi. Mustafa Bey’ in yazısının ardından, sitedeki çoğu dostumuz, benimle bağlantıya geçti. Hazırladıkları kitapları, bana göndermeye başlayacaklar. Sevgili Tacettin YILDIRIM, bu konuda yardımlarını esirgemeyeceğini, bizzat yaptığımız telefon görüşmesinde belirtti. Duyarlılıklarından dolayı, bütün dostlara, teşekkürlerimi borç bilirim.

Bu sadece benim oturduğum yerde bir okul olduğu için canla başla çalışmıyorum. Ülkemde, kütüphanesi olmayan o kadar çok okul var ki. Üzülmekle, bir şey elde edemiyoruz. Bir şeyler yapmalıyız el birliğiyle. Az, çok, damlalar bir araya gelince, göl olacaktır. Bu konudaki inancım sonsuz. Sizlere güveniyorum. Haydi dostlar, kütüphane için bir kitap da sizden olsun. Allah’ ın izniyle, bu okulumuzun kütüphanesini oluşturduktan sonra, sırayla başka okulları da elimizden geldiği kadar donatacağız. İlk kargo yola çıktı. Sevgili Ayhan SARIKAYA, az önce bana kargoyu gönderdiğini bildirdi. Ondan önce de, Sevgili Nurcan (N.B.Ç), beni telefonla arayarak, hazırladığı kitapları bana ulaştıracağını söylemişti. Dostlarımın, bu konudaki hassasiyetleri, güzel ve faydalı bir yolda ilerlemekte olduğumuzun göstergesi bunlar. İletişim adresimi tekrar vermek istiyorum sizlere.

Nermin KAÇAR
Bolu Defterdarlığı
Muhasebe Müdürlüğü – BOLU

Adresime gönderdiğiniz, kitap bağışlarınızı bir araya getirdikten sonra, tarafımdan, bir tutanak ile, bağış yaptığınız kitaplar, belirlediğimiz okula bağışlanacaktır. Edebiyat Defteri köşemizde, bir araya gelen eserler, sizlerden bir hatıra kalacaktır. Bizim ilk sınavımız olacak, sonra da başka okullara da yapacağız bu yardımları. Bunu tek başımıza değil, hep birlikte, el ele, yürek yüreğe yapacağız. Sitemiz, bizim ailemiz. Hepinize şimdiden ayrı ayrı teşekkürlerimi ve sevgilerimi gönderiyorum.

Ara ara yazdığım yazılar ile bağışlarınız ve isimleriniz hakkında, hepinize bilgi verilecektir.

Okudunuğunuz yazı toplam 569 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

7 Eylül 2010 Salı 18:40:56
evet sevgili nermin kardeşim......çıktık yola.....bize yakışanı yapacağız.....ben elimde olan tüm kitaplarımla katılıyorum....çoğu dünya klasikleri.....raflarda yıllarca durdu.....onlar benim en vefalı dostlarımdı....bana yaptığı katkıyı başkalarınada yapsın istiyorum....çok faydalı olacağına inandığım bu kampanyaya tüm çevremide katacağım çoğu seve seve diyecektir....heyacanlıyımki sorma ben inanıyorumki bu eşsiz sitenin eşsiz kalemleride bu duyarlılığı gösterecektir hiç şüphem yok....yavaş yavaş edebi değeri olan kitaplar artık raflarda tozlanmadan genç dimağlarda işe yarasın ben bu güzel kütüphaneme yıllarımı verdim....böylece daha çok işe yaradığı için çok mutluyum....sen çok yorulacaksın ama bizler senin daima yanındayız....daha çok görüşeceğiz....başladık bitireceğiz edebiyat defterine yaraşır şekilde.....bunu ateşleyen güzel kalem sakaryaya ne kadar övgüler yapsak azdır tüm edebiyat defteri mensuplarına saygılar sunuyorum....

Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Sevgide Güneş Gibi Ol, Dostluk Ve Kardeşlikte Akarsu Gibi Ol, Hataları Örtmede Gece Gibi Ol, Tevazuda Toprak Gibi Ol, Öfkede Ölü Gibi Ol, Her Ne Olursan Ol, Ya Olduğun Gibi Görün, Ya Göründü...
11.9.2010 23:31:06 [ Kültür-Sanat ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.