29 Şubat 2020 Cumartesi
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  myfikirler
http://blog.edebiyatdefteri.com/myfikirler/oku/5026/euro-grubu-bakanlari-onemli-kararlar-aldi 

 • Hakkımda


myfikirler

 • Yazdığım Diğer Konular
Ekonomi (9)
Yaşam (2)
Haber (6)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (1)
Finans (2)


 
Euro Grubu bakanları önemli kararlar aldı
11.2.2014 21:14:46  [ Finans ]

Euro Grubu bakanları önemli kararlar aldı

AB üyesi ülkelerin ekonomi ve maliye bakanlarının toplantısı, ekonomik istikrar için direktifler oluşturma ve yapısal reformların desteklenmesi konusunda umut vericiydi...

27 Ocak 2014 tarihinde EURO Grubu toplantısı yapıldı. Bu toplantının önemli gündem maddelerinden biri Yunanistan’dı. Ekonomik reformların ve geçen yıl Eylül ajanda uygulanan kurtarma paketinin gözden geçirilmesi için Yunanistan’da bulunan Troyka yetkilileri paketin gelecek diliminin onaylanması konusunda halen bir sonuca ulaşamadılar. EURO Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, gözden geçirmenin oldukça uzun sürdüğünü belirtti. Yunan hükümetinin nakit akışı krizi yaşaması beklenmiyor; bu nedenle harcamalarda daha fazla kesinti yapılması öngörülmüyor.

YUNANİSTAN DURGUNLUKTAN ÇIKIYOR

Yunan hükümeti, 2014’te ülkenin altı yıllık durgunluktan çıkmakta olduğunu ve yüzde 1.6 faiz dışı fazla kaydedildiğini, bu durumda kurtarma paketi kapsamında borç yükünün azalabileceğini belirtti. Yunanistan Maliye Bakam Yannis Stournaras, gelecek ay bir anlaşmaya varılmasını umut ettiğini, böylece Mart ayında yeni kredi diliminin çözülebileceğini ve bu sayede başka bir kurtarma paketine gerek olmadan bütçe açığının 2015’te yapısal reformlarla kapatılabileceğini vurguladı.

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı’nda ayrıca Portekiz’in kurtarma paketi ve ABD’nin tahvil aliminin etkileri görüşüldü. Dijsselbloem, ABD’nin tahvil alım programım aşamalı olarak azaltmasının küresel finansal piyasalarda hızlı bir düşüşe yol açabileceğini, bu durumdan gelişen piyasaların daha fazla etkilenebileceğini ifade etti.

Dış piyasalarda ise özellikle Arjantin ve Türkiye’yi etkileyen döviz kurlarındaki dalgalanmaların önüne geçilmesi için bu ülkelerin yapısal reformları gerçekleştirmesinin önem taşıdığı belirtiliyor.

Dijsselbloem, iç piyasada devalüasyonla maliyetlerin aşağı çekilmesinin doğal sonucunun deflasyon olduğunu, ancak fiyatların uzun bir süre düşük kalmasının Yunanistan, İrlanda, İspanya gibi kırılgan ekonomilerin borçlarının sürdürülebilirliğinde önemli risk oluşturduğunu ifade etti.

"YAPISAL REFORMLARI YAPIN!"

EURO Grubu, euro bölgesi ülkelerinin rekabet gücünün artırılmasına yönelik, İspanya ve Fransa’da yeni işgücü reformlarının gerçekleştirilmesi örneklerinde olduğu gibi, yapısal reformların yapılması çağrısında da bulundu.

Öte yandan, 28 Ocak 2014 tarihinde yapılan AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi’nde Hırvatistan’a aşırı açık prosedürünün başlatılmasına da karar verildi. Ülkenin bütçe açığı GSYİH’nın yüzde 3’ü olarak belirlenen referans değerin oldukça üzerinde bulunuyor. 2013’te GSYİH'ınm yüzde 6’sınm da üzerine yükseldiği tahmin edilirken, 2014 ve 2015 yıllarında bütçe açığındaki artışın süreceği tahmin ediliyor. 2013 yılında Hırvatistan’ın kamu borcunun GSYÎH’ya oranının da yüzde 59.7’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Söz konusu oran, referans değer olan yüzde 60’a ulaşıldığım gösteriyor. Maliye bakanları Hırvatistan’a 2016’ya kadar bütçe açığını düzeltmesi ve bu kapsamda, 2014’e GSYİH’nın yüzde 4.6’sına, 2015’te yüzde 3.5'ine ve 2016’da yüzde 2.7’sine indirmesi çağrısında bulundular.

NİHAYET ORTAK ÇÖZÜMLEME FONU OLUŞTURULUYOR

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı’nda bakanlar Tek Denetim Mekanizması üzerinde Avrupa Parlamentosu’yla (AP) uzlaşma niyetlerini ortaya koydular. Ayrıca, bankalar tarafından sermayelendirilen ulusal çözümleme fonlarının ortak havuza aktarılması için bir geçiş dönemi öngörülüyor. Oluşturulacak söz konusu fonun 55 milyar euro tutarında olması ve 10 yıllık bir geçiş dönemini kapsaması planlanıyor. Bununla birlikte, geçiş döneminin beş yıla indirilmesi olasılığı da halen gündemde. Geçiş döneminin 10 yıldan beş yıla indirilmesi ve ulusal fonların aşamalı olarak ortak çözümleme fonuna aktarılması fikri esasen daha önce Avrupa Merkez Bankası tarafından gündeme getirilmişti.

AB ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı’nda tüketicinin korunması amacıyla mortgage kredilerine ilişkin tek pazar oluşturulmasını öngören direktif tasarısı, da kabul edildi. Üye devletlerin söz konusu direktifi yürürlüğe girmesinden itibaren iki yıl içinde iç mevzuatlarına aktarmaları gerekiyor. 2008 yılında ortaya çıkan mali krizden önce çeşitli borçların altına giren tüketiciler borcun geri ödenmesinde birçok risk ve güçlüklerle karşılaşmış, evlerini ve varlıklarım kaybetmişlerdi. Yeni kurallar içeren direktif, borçlanan tüketicilerin daha iyi bilgilendirilmesini ve mortgage anlaşmasının imzalanmasından önce yedi günlük bir cayma süresi öngörüyor. Ayrıca, borçlunun ödeme güçlüğü halinde, tasfiye sırasında kolaylık sağlanmasına ilişkin hükümleri de içeriyor.

Okudunuğunuz yazı toplam 694 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

GÜNÜN hemen her saati hareket halinde olan bu yerlerde göze çarpan şeylerden biri de boy boy valizler. Zira sık seyahat edenler için valiz en önemli ihtiyaçlardan biri. Bu nedenle içine koyulan eşya m...
26.10.2018 23:36:16 [ Yaşam ]

Türkiye'deki yeme içme sektörünün son birkaç yıldır hiç olmadığı kadar hareketli olduğunu bilmeyen kalmadı. Doğuş Holding'in patronu Ferit Şahenk'in sektöre yatırım kararıyla başlayan hareketlilik. Es...
19.11.2013 22:14:53 [ İş Yaşamı ]

Türk kamyonlarına Bulgaristan sınır kapısında binlerce euro haksız ceza uygulanması sorunu kangrenleşti. Türkiye, bu konuda Avrupa Komisyonu’nu uyarmalı... GEÇTİĞİMİZ günlerde İktisadi Kalkınma Vak...
19.11.2013 21:35:40 [ Ekonomi ]

Barış sürecinin ekonomik ayağım oluşturmak için harekete geçen TÜSİAD, batı ve doğudaki şirketleri beş yıllığına evlendirip bölgede yatırımın önünü açmaya hazırlanıyor. Avrupa Yatırım Fonu ve Abraaj C...
11.2.2014 20:54:59 [ Ekonomi ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.