25 Ekim 2020 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  hacı ali
http://blog.edebiyatdefteri.com/haci-ali/oku/3765/israil-bir-bedel-odeyecek--odemeli! 

 • Hakkımda


hacı ali

 • Yazdığım Diğer Konular
Astroloji (1)
Bilim (21)
Eğitim (1)
Yaşam (11)
Haber (187)
İlişkiler (95)
Sağlık (1)
Günlük (2)
Din (47)


 
İsrail bir bedel ödeyecek, ödemeli!
3.7.2010 02:20:13  [ Haber ]

İsrail bir bedel ödeyecek, ödemeli!

İbrahim Karagül - Yeni Şafak
ibrahimkaragul@gmail.com 2010-07-02


--------------------------------------------------------------------------------

İsrail bir bedel ödeyecek, ödemeli!

Ne oldu?

ABD kızdı, İsrail kızdı diye kıyameti koparanlara, Türkiye'yi dünyadan uzaklaştırdılar diye tehdit üstüne tehdit savuranlara ne oldu?

"İsrail'den Türkiye'ye tokat gibi misilleme" başlıkları atanlara, Washington'dan, Tel Aviv'den Anadolu'ya bakıp, küçümseyici tavırlarla bu milleti acımasızca yargılayanlara ne oldu?

Bize ne İran'dan, Suriye'den, Araplardan, Balkanlar'dan, Ortadoğu'dan diyenlere, "Türkiye boyundan büyük işlere kalkıyor" diyerek korku senaryoları yazanlara, iç politik kavgaya gömülüp dar iktidar hırslarını her şeyin üstünde tutanlara, dünyanın bu kavgadan ibaret olduğunu sananlara, televizyon ekranlarında ahkam kesen bakımlı adamlara, Türkiye'ye yön vermeye kalkışan ancak kendi yönünü görmekten aciz olanlara, birilerinin sözcüsü gibi asıp kesenlere, kamuya ait televizyonlarda kendilerine bahşedilen programlarda şaklabanlık yapanlara ne oldu?

"ABD çok kızdı, bu hükümetin sonu geldi" diye sevinç çığlıklarını gizlemeyenler, "İsrail'le bozuşan iktidarın sonu hep kötü oldu" diyenler, bunu yaparken aslında bu ülkeye nasıl zarar verdiklerini hiç de umursamayanlar, "İsrailli turist gelmeyecek artık" diye ağlayıp sızlayanlar, "Bizi cezalandıracaklar" diyerek panikleyenler, bu panik üzerinden birilerini cezalandırmaya girişenler, bölgede aslında ne yapılmak istendiğine kadar zerre kadar bilgi ve kanaati bulunmayanlar şimdi çok üzgün olmalı.

ABD Türkiye'ye kızıp hükümeti düşürmedi, cezalandırmadı. İsrail, içeride asker-sivil kavgası çıkaramadı, Tayyip Erdoğan'ı bitiremedi. Tam tersi oldu:

ABD yönetimi İsrail'i sıkıştırıyor, Gazze ambargosu mutlaka kaldırılsın diye. İsrail'de koalisyon hükümeti sarsılıyor. Gazzelileri atom bombasıyla yok edelim diyen Dışişleri Bakanı istenmeyen adam oldu. Belki yakın zamanda ciddi siyasi kriz çıkacak, koalisyon dağılacak. Ne olursa olsun, İsrail bir bedel ödeyecek, ödemeli.

İç politik kavgaları için İsrail aşırı sağından, ABD'deki neocon cemaatten destek arayanlar, onlarla birlikte çalışanlar, onların yayın organlarında bu ülkeye karşı ağır yazılar yazdıranlar hayal kırıklığına uğramış olmalı. En büyük desteklerin kaybediyorlar, kaybedecekler de.

Bu küresel kriz döneminde bütün bölgede ekonomik cazibe alanı oluşturmak, bölgesel çatışma alanlarını daraltmak, güvenlik sorunlarına beraber çözüm üretmek onlar için hiç önemli değil. Bu ülke vatandaşlarının kafalarına kurşun sıkılmasından rahatsızlık bile duymayıp "Neden oraya gittiler" diyebilenlerin bu ülkenin geleceğine verebilecekleri hiçbir şey yok.

Gazze açıklarında, Lübnan açıklarında, Kıbrıs açıklarında doğalgaz varmış, bu kavga sebebiymiş, anlamaları mümkün değil. Kıbrıs tartışmalarında bile, "Stratejik önem de ne, artık soğuk savaşta değiliz" diyenler, aynı dönemde birileri stratejik hesaplar yaparken de işin mahiyetini anlamıyordu. Hadi gelin şimdi; "İsrail, Lübnan, Filistin ve Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki Akdeniz'de doğalgaz kavgasında Kıbrıs meselesi ne yana düşer" konuşalım...

Türkiye'nin 21. yüzyıl hesaplarını, bölgesel hesaplarını, içerideki uzlaşma arayışlarını, büyüme girişimlerini algılayamayanlardan, bu ülkenin önünü açmasını beklemek saflık olur. Bu ülke artık bu tür engellerle oyalanmayacaktır.

Türkiye'yi karşısına alan İsrail, Türkiye'ye açıkça saldıran İsrail bunun bedelini ödemeli, bu bedel ödetilmeli. Ortadoğu'da, İran meselesinde, ekonomik konularda, Kafkaslar'a yönelik Tel Aviv planlarında ödetilmeli bu. Özür dileyecek, tazminat ödeyecek, ambargoyu kaldıracak, ırkçı politikalarını yumuşatacak. Bugünkü koalisyonun bunu yapması mümkün değil. Bu koalisyon İsrail'i bütün bölgede yalnızlaştırdı, en büyük müttefikinden kopardı, ABD ile ilişkilerini gerdi.

Öyleyse ilk bedeli bu koalisyon ödemeli.

Hesaplarını yanlış yapanlar, eski ezberleri tekrarlayanlar, küresel güç kaymalarını ve bunun Türkiye'ye etkisini kavrayamayanlar da kaybetmeye devam edecek


Okudunuğunuz yazı toplam 1120 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

4 Temmuz 2010 Pazar 10:42:34
önce şu pkk,yı halledelimde israili sonra düşünelim..

Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Ahh Dedem. Ahh Azizim; şimdi anlatacağım hikayenin bazı yerlerini çok sevecek,bazı yerlerini ise asla unutamayacaksın...Aslında hiç bir hikayeye böyle başlanmaz,biliyorum.B...
22.10.2009 00:21:04 [ Yaşam ]

2 Şubat 2010 Salı, 12:14 KADIN SAĞLIK Yaz ve kış aylarında sofraları süsleyen meyve ve sebzelerin şekillerinin faydalı oldukları organlara benzediği bildirildi. Uludağ Üniversitesi Veterin...
2.2.2010 15:15:54 [ Bilim ]

12 Eylül 2009 12:39Mehmet Ali BULUT Bulut'a göre, "Evet insan tamir edilebilir bir varlıktır. İnsan kendisini tamir edebilir. Kendisi yapamazsa onu tamir edecek birileri bulunabilir" Bir dükkan ...
27.12.2009 15:13:12 [ Haber ]

---------------------«»--------------------- hamdiye ( 12/16/2008 ) ---------------------«»--------------------- Hocam nasılsınız,Allah sağlık ve mutluluğunuzu daim etsin.Hocam bu sabah namazımı ...
6.1.2009 02:26:30 [ İlişkiler ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.