26 Ocak 2020 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  hacı ali
http://blog.edebiyatdefteri.com/haci-ali/oku/1267/safiye-15--zohre-kadin-zohre 

 • Hakkımda


hacı ali

 • Yazdığım Diğer Konular
Astroloji (1)
Bilim (21)
Eğitim (1)
Yaşam (11)
Haber (187)
İlişkiler (95)
Sağlık (1)
Günlük (2)
Din (47)


 
safiye-15 /ZÖHRE kadın ZÖHRE
22.12.2008 01:55:42  [ İlişkiler ]

safiye-15 /ZÖHRE kadın ZÖHRE

Safiye ilk kez bir başka kadını yazıyor..Yazışmamız ardı sıra ..Adı Zöhre.Doğu nun bir köyünde doğdu Zöhre.Hiç kalem tutmadı eli.Annesinin periyodik olarak iki yılda bir dünyaya getirdiği kardeşlerine baktı,yemek yaptı,inek sağdı,tarlada çalıştı Zöhre.
14 ünde evlenecek çağa geldi Zöhre.15 inde kadın Zöhre.
Bir iki yıl süren evliliğinin sonunda kocası "Zöhre kısırdır"diyerek baba evine geri bıraktı onu.
17 bilemedin 18 inde dul koca bir kadındı Zöhre.Kaldığı yerden devam etmişti o evdeki yaşamı.Zöhre hiç aynı sofrada bir ekmeği bölüşmedi kardeşleriyle.O duldu.Yok hayır hayır ,O vebalı bir hasta,mikrop saçan bir bedendi.
Aile için başa bela,köylü için tehlikeli bir fahişeydi Zöhre.Onun üzerinden senaryolar yazmıştı ağa babası.Demiştiki kendi aklınca; Zöhre kadındır.Zöhre dul bir kadındır.O artık bilir kadınlığı ,şehveti,hazzı,mutluluğu...Rahat durmaz ,namusumuz yerlere düşer,kapı dışarı çıkamaz oluruz,silahlar patlar,kan dökülür.Zöhre ya ölür ya öldürülür."
( Bilmez ki Zöhre iki yıl süren evliliği boyunca hazzı hiç yaşamadı,mutlu olmadı).
Okumak isterdi Zöhre.Mavi önlükle okul sıralarında yazmak.Sevmek isterdi Zöhre,kadınlıktan önce insan olmak.üç inek bir tarla bedeli olmak değil,seçmek isterdi Zöhre.
Ağa baba Zöhre nin kurtuluş yolunu bulmuştu.Zöhre yaşayacaktı.Ölüm yoktu Zöhre ye.
Dedi ya " kadındır Zöhre.Şehveti ,hazzı bilir,rahat durmaz diye".
Ağa baba her gece çıkıp karısının koynundan kalktı yatağından.Zöhre nin yanında hala hızlıydı nefes alış verişleri.Anne öksürdü,aksırdı "ben uyumamışam,gözlerim ,zihnim açıktır"dercesine.
Zöhre korkardı,utanırdı,ağlardı.Öz babasının tenine her dokunduğunda bin mermi yerdi Zöhre.Ağa baba vazifesini yapmanın verdiği haz ile ve öz kızına dokunmanın şehveti ile saatlerce o odada kalırdı.Yalnız değildi Zöhre.Kardeşleri yanıbaşındaki döşekte ,yorgan yüzlerinde,annesi yan oda da kocasını beklemekte.
Zöhre başkasının kocasına göz süzmesin diye,köyün delikanlıları ile düşüp kalkmasın diye,ağa babasının namusu iki paralık olmasın diye,Zöhre ölmesin,öldürülmesin diye kadınlığını yaşatıyordu ağa babası.
Kadın olmak istemezdi Zöhre.Kadın olmayı zorla öğrettiler kendisine
Zöhre anne olacaktı.Kadın Zöhre ,anne zöhre.Karnı şişmeye başlamıştı.Meraklı köylünün sorularına daha fazla dayanamadı.Zöhre kaçtı bir gece.Sığındı hükümete.Aman diledi.Anlattı başından geçenleri herkese.
Namus dedi Zöhre.Bizim oralarda namus için kan dökülür.Ağa babam namus dedi.Başı yere düşmesin,ben ölmeyim,öldürülmeyim diye,kan dökülmesin diye.
Nasılsınız hocam, ellerinizden öpüyorum.

Yine çok faydalı bir mektup okumamızı sağladınız.
Hocam bugün karar verdim, tam anlamıyla namazımı kılmaya başlayacağım.Zaman zaman boşladığım oluyordu. Dikkat etmiyordum.Ama artık bugünden itibaren Rabbim in önünde daha yürekten, daha içten secde edeceğim.Ona kavuşacağım vakitleri bekleyeceğim.
Biliyorum ki özen gösterdiğim namazlarım, benim hem bu dünyada hem de ahiret aleminde hayırlarla karşılaşmamı sağlayacak.Kıldığım namazlar Rabbin nimetlerine şükürlerim olacak.

Hocam görüştüğüm genç dün beni hastaneden çıkardı doktorumun onayı ile.Tedavim bitti ama bir süre daha terapilerim var.Beni evime bıraktı ve eşikten adımını atmadan içeri gitti.şaşırdım fazlasıyla.İçeri girmek için hiçbir sözü yada bakışı olmadı.İhtiyacım olan şeyleri marketten alıp getirdi ve gitti.
Dün bana evlenme teklif etti hocam.
-Beklemek istemiyorum,seni bekletmek istemiyorum.Sana yardım etmek istiyorum.Sadece yardım etme isteği olarak görme.Seni seviyorum, kaybetmek istemiyorum,bırakmam dedi.
Askerden dönünce mesleği ile ilgili iyi bir iş bulacağını ve sonra beni istemeye geleceğini söyledi.

Kimden isteyecek bilmiyorum.O ailesi ile birlikte gelecek benim kimsem yok.Bir iki komşum var, onlardan isteyecek sanırım.
-Böyle şeylere gerek yok dedim.
-Her şey usulüne göre olmalı,hiçbir şeyde hevesin kalsın istemiyorum.Hevesimiz kalmasın.Neden istemeye gelmeyecekmişim. Neden düğün dernek yapmayacakmışım.Sen benim helalim olacaksın,Gereken ne ise o yapılacak, dedi.
-Seni senden istemeye geleceğim ailem ile birlikte, dedi.

Hocam merhamet gösterdi rabbim bana.Hayır kapılarını açtı.Dilerim Rabbim den benim gibi zor durumda olan çırpınan ve kurtulmayı isteyen herkese aynı mutluluğu ve temizliği yaşatsın.Payınız çok hocam bu mutlulukta.Allah sizden binlerce kez razı olsun.
Ona dini nikah yapıp yapmadıklarını sordum.Safiye,selam üzerine olsun.

Şükür,iyiyim kızım..
Verdiğin haberle daha da iyi oldum..Gördüğün rüyadan bu teklifin geleceğini anlamıştık ya,bu kadar çabuk olması sevincimizi artırdı..Şimdi tevekkülle o günün gelmesini bekleme,telli duvaklı gelin olacağın güne,hem maddi anlamda hem manevi anlamda hazırlanma zamanı…Yarattığı mahlukat sayısınca şükürler olsun mevlaya,bu günleri gördük. Sabırlı olursak devamını da göreceğimden hiç şüphem yok.

Hele o isteme günü bir gelsin…Ya nasip..O güne kadar Allah sana ne dostlar kazandıracak..

''Görelim Mevla neyler,neylerse güzel eyler.''

Namazlarını düzenli kılmak istemene sevindim..Esasen düzenli kılındığında rabbimize yaptığımız yolculukta,dua ve dileklerimizin kabulünde teali,yücelme olur.

O namaz vakitleri gelişigüzel zaman dilimleri değildir.Hikmette büyük anlamı var.Bir duanın dileğin kabulü için beş temel şart gerekmektedir.Bunlar; zat,sıfat,esma,evkat,efal olarak anlatılır.Evkat vakit,zaman dilimi demektir.Hacet kapısı açıkmış,diye bir deyim duymuşsundur.Seherlerde dua kabuldür,denir.Çisentili yağmur yağarken dualarınız kabuldür demiş efendimiz s.a.v..Perşembeyi cumaya bağlayan gece,pazarı pazartesiye bağlayan gece,kandil geceleri,arife günleri,bayram günleri ve Cuma günü,cumanın kılınacağı ana kadar hacet kapısı açıktır,denilir.Yani,duanın kabulünde zaman mevhumu vardır.Ve namaz vakitleri günün belirlenmiş vakitleri,dua için uygun zaman dilimleridir.
-Namazınızı vaktinde kılın,sonra elinizi açıp isteyin,isteyeceğinizi,buyurmuş peygamberimiz…Özet;namazlar tam vaktinde ve aralıksız kılınmalıdır.Bile bile asla kaçırılmamalıdır.Bu konuda yazılarım bölümünde daha geniş açıklama vardır.Namazın kazaya bırakılması yoktur.Bir vaktin diğer vakitle birleştirildiği olmuş,o da birkaç kereden ibarettir.

Zikirlerini de namaz vakitlerine denk getirdiğimize göre,aksatma ki tecellisi çabuk ve kamilen olsun.

Başarabileceğinden eminim…Sen duanın hikmetini anlamışlardansın artık..Denedin gördün..Nereden nereye geldin….
Selam ve dua ile.Tarih:01 Aralık 2008 Pazartesi 18:33:28
RE:RE:,,


Allah razı olsun hocam.

Her şey daha güzel olacak.İnanıyorum..
Benim gibi biriyle evlenmeyi,evinin kadını yapmayı istedi ama aslında benim gibi biriyle olabilecek yapıda değil.Ama Rabbim istedi bütün bunları. Gerçekten beni sevdiğini hissediyorum, bu gencin.

-Çalışırım bir iş bulurum, dedim.
-İstemem, gerek yok, evinde ol, benimle ol… deyince nasıl sevindim anlatamam.Çalışmam hocam.Evimde olurum,ibadetimi yaparım,eşimle hakkiyle ilgilenirim.

Hocam islamda evliliğin yeri nedir. Kadın kocasına nasıl davranmalı.. Bunları anlatan bizleri aydınlatacak olan bir bilgi verirseniz çok mutlu olurum.


Sevgili kızım,Safiye..

Kendine bir ilmihal kitabı almanı,aklına gelen soruları oradan araştırmanı isterim.Dinle ilgili bilmemiz gereken hemen her şey orada var.Evde olursa,elinin altında,ihtiyaç duydukça bakar,öğrenirsin.Çevrende olanlara da yardımcı olabilirsin..

Kur’an-ı kerimin mealini evinde bulundurmalı,Hergün beş on sayfa okuyarak hakk tealanın bizden neler istediğini,dünya ve ahiret hayatımız hakkında Allah’ın bize helal kıldıklarını,haramları,bizzat Allah kelamından öğrenmiş,ruhunu teskin ve temyiz etmiş olursun.

Ayrıca Riyazüssalihin adlı üç ciltlik hadis kitabını tavsiye ederim.Satın alıp evinde bulundurmalısın..Hemen her konuda ayet ve hadislerle tatmin edici doğru bilgiye ulaşmış olursun..Çalışmak istemediğine göre ki, bana göre haklısın,kendini yetiştirmeye,iyi bir eş ve mümine kadın,müstakbel anne olmaya kendini hazırlamalısın.

Ev işlerine adapte olmaya,iyi yemek yapan,ev düzenleyen,ideal mümin kadın olmanın yollarını araştıran biri olmalısın.Tabii bu arada çeyiz düzenlemelisin.Elişi öğrenmelisin.

İnternet gibi bir imkan olduktan sonra her konuda hem yazılı kaynak,hem uygun siteler bulabilirsin.Bu arada yazmaya asla ara vermemelisin.Kendin için yazmaya devam etmelisin.Olayları,duygu ve düşüncelerini günlük olarak yazmalısın.

Sahihi buhari hadis kitabına google den ulaşabilir istediğin şeyleri öğrenebilirsin.İslami kitaplar satan kitapevine giderek,araştır.İslamda evlilik hayatı,islamda cinsel hayat vb. çok yayın var..

Riyazüssalihinden;

Allah’ü teala Şöyle buyuruyor:

‘’ Cenabı hakk’ın,erkekleri kadından üstün tutması ve mallarını infak etmeleri yüzünden onlar,kadınlar üzerine reistirler.Saliha kadınlar,Allah’a iteat ve tenha kaldıkları halde bile, Allah’ın hıfziyle kocalarının haklarına riayet edenlerdir.’’Nisa suresi,ayet 34.

Bu ayeti verdikten sonra,birçok hadisle,tefsir eder gibi olayı aydınlatmış..
Mesela bir hadisi şerifte, Bir kadın,kocası kendisinden razı olduğu halde ölürse cennete girer,buyurulmuştur.Bu hadisi rivayet eden efendimizin hanımlarından Ümmü selemedir.

Sanırım maksat hasıl oldu.Ne dersin.

Selam üzerine olsun…


RE:RE:RE:RE:,,Safiye,selam üzerine olsun.Teşekkür ederim hocam, verdiğiniz bilgiler için.

Hocam öylesine yorgunum ki ne bir ses ne bir yüz görmeye kalabalıklara karışmaya mecalim yok.Ondandır çalışmak istememem.Kendimi herkesten uzak tutmak istiyorum.Evimde huzurlu sakin bir yaşam istiyorum.Bir iki komşum olsun yeter, her kadın gibi.
Aslında bakmayın geçmişe yaşadıklarıma.Annem çok küçük yaşta öğretmişti herşeyi, ablama ve bana.Ev düzeni,yemek bunlarla ilgili çoğu şeyi biliyorum ama unuttuklarımı yerine koymam gerekiyor.

Nasıl huzurlu içim bilemezsiniz.Sanki üzerimde koca bir enkaz vardı da alıverdiler betonları üzerimden, yeniden.öylesine hafif hissediyorum ki kendimi, ruhumu.,Yüreğim ferahlık içinde.Okuduğum ayetlerin sonucu bu ulaştığım hal.

Sevindim,güzel kızım…

Çok şükür…Daha da iyileşeceksin..Cıvıl cıvıl olacak,mutluluktan etrafına ışık saçacaksın,inşallah…Keyfine bak..Dilediğin kadar uyu…İhtiyaçlarını gider,yeniden uyu..Bedenin de beynin de dinlensin..
Hayırlı geceler.
Tarih:01 Aralık 2008 Pazartesi 22:13:46
RE:RE:RE:RE:

selam üzerinize olsun.Yazmaya cesaret edebilir miyim.Yüzleşmekten korkuyorum ya onun için.İsyan mı der Rabbim. Onun için korkuyorum.Ama yeniden yazmaya başlarsam bu kez eski yazdıklarım gibi olmaz sanırım.Kim bilir daha neler neler var yüzleşmekten korktuğum,gizli saklı kalan kıyılarımda.Bu kez kurtuluşun mücadelesini anlatırım.Umudu,zaferi,ellerimi nasıl yıkadığımı,arınışı,yeniden doğuşu:Allah yolunda inançla ettiğim duaları ve şeytanla olan savaşımı anlatırım.

Henüz midemin bulantısı geçmedi,bu bulantı başımı döndürüyor çoğu zaman,gözlerimi dolduruyor,sonra hıçkırıklarımla kimsesiz bu koca ev inliyor.
Bazen yan komşum hıçkırıklarımı duyuyormuş,en sonunda dün gece geldi.
-Neyin var hayırdır;
dedi.
-Hayra ulaşmak için ağlıyorum;
dedim.
Ne demek istediğimi anlamadı elbette,ama baktı ki önemli birşey yok gitti.Bundan sonra daha sessiz ağlayacağım.Okudunuğunuz yazı toplam 2423 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

28 Aralık 2008 Pazar 09:08:02
tebrıkler hocam...
22 Aralık 2008 Pazartesi 17:45:31
Zöhreyi okumaz olaydım !!!!!!!
Gözlerim kirlendi,ruhum kirlendi.Ölene kadar alnımı secdeden kaldırmasam da temizlenmem..............

'' Kıyamet ne vakit kopar'' diye soruyorlar ??

Kıyamet çoktan koptu zöhrelerin dünyasında !

Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi'nin bilim adamları yaptıkları son araştırmayla dar gelirli ve zengin aile çocuklarının beyinleri arasındaki farkı ortaya koydu. Beyin v...
7.12.2008 14:48:23 [ Bilim ]

Abdurrahman Dilipak - Vakit 2009-10-28 -------------------------------------------------------------------------------- İşte bu! AB’ye karşı Asya Bloğu.. Dünya yeniden şekille...
28.10.2009 12:47:26 [ Haber ]

Azizim; Cinler var tabi.. Bilgi algıya tabidir.Algılarımız ise beş duyumuza..Bazı insanlar beş duyusuna öylesine inanır ki,zamanla beş duyu dışında olup bittiği söylenenlere kendini...
21.10.2009 17:12:19 [ Din ]

Abdurrahman DİLİPAK Vakit Mustafa Kemal kimdir? 22 Nisan 2009 08:11 En son bu konuda konuşurken Nevzat Yalçıntaş'ı dinledim. Mustafa Kemal'in, Hz. Peygamber'in türbesinin muhafa...
22.4.2009 15:06:15 [ Haber ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.