9 Aralık 2019 Pazartesi
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  Emre Altun
http://blog.edebiyatdefteri.com/emre-altun/oku/5991/yusuf-un-izinde 

 • Hakkımda


Emre Altun

 • Yazdığım Diğer Konular
Alışveriş (1)
Günlük (40)


 
Yusuf'un İzinde
13.12.2018 23:29:42  [ Günlük ]

Yusuf'un İzinde

İnsan bir kılavuz olmadan menziline varamaz. Bir örnek olmadan bir şey üretemeyeceği gibi bir davranış kalıbı da oluşturamaz. Bu anlamda davranışları oluşturacağımız örneklerimiz vardır.

Kutsal Kitabımız, bize bazı örnekler sunar. Tabii ki, örneklerin şahı Peygamber efendimizdir. Onu tanımak, sevmeyi getirir, onun sevgisi insanı adam yapar. Kuranı Kerim’de birçok peygamberin hayatından bahseder. Ben bu yazının konusu olarak Yusuf Peygamber’i konuşmak istiyorum.

Nedense Yusuf Peygamberi gençlikle ve gençliğin gem vurulamayan nefsani istekleri ile ilişkilendiriyor beynim. Oysa Hazreti Yusuf nefsani arzularına gem vurmaya çalışanlar için ne güzel bir örnektir. O ki nefsin en galebe çaldığı bir zamanda bir kadın kendisini ona sunmuşken, kendine dur diyebilmiştir. Dikkat edin, Hazreti Yusuf burada nefsimi yenecem dememiştir, Rabbim sana sığınıyorum demiştir. Yani işin altından ancak Allah’ın yardımı ile kalkılabileceğini bize göstermiştir.

Bize düşen nefsimizi terbiye ederken, onun arzuları baskın çıktığında Allah’a sığınmak ve ondan yardım dilemektir. Allah’tan yardım dilemek dua ile, namaz ile , sabır ile olur. Şüphesiz ki, Allah her daim yanımızdadır ve bize en yakındır.

Allah’ı bir zamanlar ötelerde bir tahta oturmuş, beni cezalandırmak için not tutan bir tanrı olarak düşlerdim. Fakat öyle değildir. Allah her yerde hazır ve nazır olan, Rahman ve Rahimdir. Rahmeti gazabını geçmiştir. O kimseye zulmetmez. Kullar ancak kendi günahlarıyla bile bile kendini yakar.

Dostum, nefsine muhalefet et. Bil ki kedi diye sevdiğimiz bir aslandır ve bizi yemek için an bekler. Onu besleyip ölümünü hazırlama. Az ye, az uyu, az konuş çokça ibadet ederek Allah’a yaklaş. Peygamberler bu yolda ışığındır. Onları tanımak için Kuranı Kerim’e , Peygamberimizin bize aktardığı bilgilere ve tarih kitaplarına başvur. Bil ki biz başıboş değiliz, öylesine yaratılmadık, bir görevimiz ve bir amacımız var. Hayatı bu bilinçle yaşa. Allah ilmini artırsın, nefsini terbiye etsin.

Kal sağlıcakla.

Okudunuğunuz yazı toplam 126 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Hayat, umuttan başka nedir ki? Bir sınava girersin, kazanmak için umut edersin. Bir yakının başına bir şey gelir, aman bir şey olmasın diye umut edersin. Oğlunu askere uğurlarsın, kazasız belasız dön...
17.12.2018 22:37:17 [ Günlük ]

Bilgi gücünden daha önemli bir güç vardır: Hayal gücü. İnsan hayalinin sınırları evrenin sınırlarından daha geniş. Hayal kurunca hayat daha bir güzel. Daha bir gönülden gelerek yaşanıyor. Aşkla… ...
1.12.2018 23:23:53 [ Günlük ]

Komandolar nasıl yaşar? Dinçtirler. Çeviktirler. Hareketi severler. Bir kere erken kalkarlar, çivi gibi ayaktadırlar sabahın körü. İşten işe koşarlar, boş vakitleri yoktur. Bir komando gö...
24.12.2018 22:40:06 [ Günlük ]

Uykuyla beraber bir karamsarlık bastı. Uzun süredir böyle hissetmemiştim. Yaklaşık bir aydır, takır takır günlük yazıyorum. Akıp gidiyor. Şunu yazayım, bunu yazayım, demeden, kalemimin ucuna gelen şe...
10.12.2018 23:07:07 [ Günlük ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.