9 Aralık 2019 Pazartesi
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  DemAN
http://blog.edebiyatdefteri.com/deman/oku/3909/kurt-edebiyati-tarihi-cikti! 

 • Hakkımda


DemAN

 • Yazdığım Diğer Konular
Bilim (3)
Doğa (1)
Yaşam (8)
Haber (7)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (1)
Kültür-Sanat (6)
Teknoloji (1)
Hayvanlar (2)
Günlük (2)


 
"Kürt Edebiyatı Tarihi" çıktı!
2.9.2010 14:08:11  [ Haber ]

"Kürt Edebiyatı Tarihi" çıktı!

"Kürt Edebiyatı Tarihi" çıktı!"Kürt Edebiyatı Tarihi" Diyarbakır’da bulunan Lis Yayınları tarafından yayınlandı...

Diyarbakır'da bulunan Lis Yyaınlrı, ünlü Kürt edebiyatçı Qenatê Kurdo’nun “Tarîxa Edebiyata Kurdî”, Hesen Silêvanî’nin “Ew Xanima Henê” adlı divanı ile Omer Dewran’ın “Û Çiya Jî Dinalin” öykü kitabı yayınladı.

Şimdiye kadar birkaç kitapevi tarafından yayınlanan ünlü Kürt edebiyatçısı Qenatê Kurdo’nun “Tarîxa Edebiyata Kurdî” (Kürt Edebiyat Tarihi) kitabı, Lis yayınları tarafından yayınlandı.

Toplam 440 sayfadan oluşan kitapta, Kürtler ve “Ruslar içerisinde Kürt Edebiyatı İncelemesi”, “Kürt Edebiyat Tarihinde Kürt gazete ve dergilerinin rolü”, “Şerefxanê Bedlîsî ile Evliya Çelebî’nin Kürt şairleri hakkındaki bilgileri”, “Irak’ta Kürt Edebiyat Tarihi İncelemesi” gibi konular yer alıyor.

Qenatê Kurdo, yazdığı önsözde Irak, İran, Türkiye ve Suriye devletlerinin Kür politikalarını eleştiriyor. Önsözde şu ifadeler yer alıyor:

“Kürtlerin komşusu olan hükümetler, dört taraftan Kürtleri hapsetmekte, Kürdistan’ı hapishaneye çevirmekte, Kürtlerin ayaklarına prangalar atmaktadırlar. Yıllarca Kürtler nefessiz bırakmak istediler. Kürt mantalitesini, düşünce yapısını ortadan kaldırmak istediler. Kürtlerin tatlı, kadim ve güzel anadillerini unutturmak istediler, Kürtleri asimile etmek istediler. Kürtler kendi tarihlerini, medeniyetlerini unutsunlar, öğrenmesinler istendi. Bu hükümetler yalan ve dolanlarla Kürtleri kandırıyor, Kürtleri “dağ Türkleri”, “Dağ Farslıları”, “geri ve göçer Arap” gibi sahte isimlerle adlandırıyorlar. Kürtlerin her türlü hakları ellerinden alınmış, ülkeleri talan edilmiştir.”

1909 yılında Kars’ın Susuz nahiyesinde dünyaya gelen Qenatê Kurdo, Êzîdilere yönelik baskı ve katliamlar nedeniyle, 1918 yılında Ermenistan’a göç etmek zorunda kaldı. Kürtçe onlarca eser bırakan Prof. Dr. Qenatê Kurdo, 1985 yılında yaşamını yitirdi.

Lis Yayınları tarafından çıkarılan kitaplardan biri de Federal Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Duhok Yazarlar Birliği’nin Başkanı Hesen Silêvanî’nin “Ew Xanima Henê” adlı divanı.

Yayınevi, Omer Dewran’ın da “Û Çiya Jî Dinalin” adlı öykü kitabını yayınladı.

AKnews

ALıntıdır.

Herkesin kendi tarihini ve kültürünü öğrenmek yararlıdır çünkü kendini iyi bilenler toplumda hep zararsız ve faydalı konumda olurlar.

Okudunuğunuz yazı toplam 2317 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

3 Eylül 2010 Cuma 09:13:09
o zaman rica edeyim :) :)
3 Eylül 2010 Cuma 09:02:01
Ben teşekkür ediyorum. Sağolun Sevgili Lila
2 Eylül 2010 Perşembe 16:52:22
teşekkürler bilgi için.
kürt edebiyat tarihi gizemli
bir tarihtir diye düşünüyorum.

Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Qualcomm firması tarafından üretilen Snapdragon işlemcisiyle çalışan ilk cep telefonunun Toshiba piyasaya sunmaya hazırlanıyor. TG01 model numaralı cihaz Windows Mobile 6.1 işletim sistemiyle çalışaca...
24.6.2009 18:46:10 [ Teknoloji ]

Panda deyince herkesin aklına beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan sevimli, iri yarı ve bir o kadar da tembel bir hayvan gelir. O, siyah kulak, ayak ve gözleri ile küçük b...
22.6.2009 18:42:55 [ Hayvanlar ]

1. "Nerelisin ?" sorusuna cevap aldıktan sonra otomatikman "içinden mi?" diye sormak. 2. Amca, hala, dayı, teyze, görümce, kayınço,enişte,elti,bacanak, kaynana, kayınpeder,baldız, yenge, amcaoğlu, h...
18.2.2010 17:45:35 [ Yaşam ]

çiftçi şanslıydı. Çiftlikten şehrin merkezine yürüyerek gidebiliyordu. Yarım günden biraz daha az sürüyordu. Teyzesinin evinden yeni işine gitmek daha da az zamanını alıyordu. Çalıştığı şehir öyle ç...
26.5.2010 09:07:09 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.