17 Kasım 2019 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  serdal şahiner - alanya
http://blog.edebiyatdefteri.com/serdal-sahiner---alanya/oku/4318/kanser-paylasim-serdal-sahiner- 

 • Hakkımda


serdal şahiner - alanya

 • Yazdığım Diğer Konular
Bilim (3)
Yaşam (2)
İlişkiler (1)
Kültür-Sanat (2)
Sağlık (2)
Günlük (1)
Din (3)


 
kanser paylaşım,serdal şahiner.
2.6.2012 13:38:07  [ Sağlık ]

kanser paylaşım,serdal şahiner.

Hücrenin kontrol dışı çogalması..
hastalıklar içinde üç ciddi septom vardırki bunlardan birisi ileri evre kalp yetmezligi ,ikincisi beyinanevrizma ve damar tıkanmaları (yada kanamalları, üçüncüsü ise kanserdir.......
kanserlerin en büyük problem oluşturan yansımalarının başında metestazlar[sıçrama ] gelir. bir çok kanser türü akciger karaciger beyin ve kemikler gibi organlara metestaz yapar .buda hasta bedensel sagaltım şartlarını bayagı bir zorlaştırıp durumu içinden çıkılmaz hala getirir.günümüzde tıbbın bir çok alanındaki gelişmeler büyük başarıları beraberinde getirmekte umudları güncel tutmaktadır.artık bilinen klasik kemoterapinin yanında hormonal ilaçlar ve hedefe yönelik tedaviler başarı saglamaktadır. bu tedavilerde hasta yüksek oranda yaşam beklenitisine kavuşmakta sonuçta yaşam kaliteside artmaktadır.en dikat çeken ve hastayı sıkıntıya sokan kanserlerin başında beyin tömürleri gelmektedir burda beynin kendi dokusundaki lezyonlarla diger bir organdan beyne atlıyan [metestaz ]kanserleri farklı degerlendirmek gerekir. beyin kanserlerinde esas tedavi cerrahidir .bu mümkün olamazsa ışın tedavisi devreye girmelidir. medikal tedavi istenilen sonucu vermiyebilir.görüldügü gibi kanserde tedavi için bir çok imkan bulunmaktadır. gerçi tıp kanserde son noktayı koyamamıştır.ama eli kolu baglıda oturmamaktadır.burda ülkemizin önemli saglık merkezlerinde bir çok tedavi avrupa ve amerika standlarını iki üç yıllık gecikmeylede olsa takip edebilmektedir.
bugün onkolojide tıp olması gereken noktada degildir kanserli hücrelerin yayılımına engel olunamamaktadır.gerçi ingiliz bilim adamları kanserli hücreleyi yayan enzimi bulduklarını söylemekle birlikte buna karşı bir ilaç hala geliştirilememiştir.kanserde en büyük problemlerden biride KEMOTERAPİ [sistemli ilaç tedavisi ] nin çok keskin yan etkilerinin olmasıdır. bunlar mide bulantısı ona baglı olarak iştahsızlık ,saç dökülmesi lokosit düşümü [lokosit düşümü hastaları mikroplara karşı savunmasız bırakır ,basit bir amfizamatöz [bronşit ] hastayı ölüme götürebilir.bunun yanında zayıflama [kaşeski ] oluşabilir. kanserli hastalarda tedavi aşamasında tahamülsüzlük ,huysuzluk gibi pskolojik etkilerde gündeme gelebilmektedir.özellikle tansiyon oynamalarında. hastalarda kalp çarpıntısı [taşikardi ] geçici olarak oluşabilmektedir.
[akciger,pankreas ,prostat , derinin maligin melonom , karaciger mide kanserleri ani metestaz yapabilen takibi riskli kanserlerdir. özellikle kemik metestazları ciddi sorun oluşturmaktadırlar, bu tip durumlarda ışın tedavisi düşünülmeli hasta bir korse ile desteklenmelidir. pankreas kanseri bir zarla saklandıgından kolay kolay belirti verimiyen ve sinsi ilerliyen bir kanser türüdür.prostat kanseri ise psa denilen bir degerin kanda ortaya çıkmasıyla oluşur. (en yüksek 4 ) erken tanıyla tedavisi mümkündür. akciger kanserleri ise özenle takip ister.imkan varsa akcigerde kanserli dokuyu cerrahi olarak almak düşünülmelidir.yine bazı beyin kanserlerinde cerrahi metod tam şifa saglıyabilmektedir.....günümüzde yüz civarında degişik kanser türü mevcuttur......]
KANSER ..önümüzdeki on yılda kesinlikle tedavi edilemezse bile kronik hastalıklar sınıfına girmek durumundadır .ileri evre kanserlerde bile hastanın bu konumda onlarca yıl yaşaması mümkün olacaktır .günümüde yapılması gerekense cidiyet ve sabırla kiliniklerde uygulanan standart tedavileri kabullenip sonucu beklemek olmalıdır.kanser tanısında iki bıranç yüksek düzeyde katkı saglar bunlardan biri patoloji,digeri ise radyolji disiplinleridir. !
dünyada uygulanan sıtandart tedaviler
1_ sistemli ilaç tedavi (kemoterapi )
2- ışın tedavisi (yüksek düzey kontrollu radyasyon )
3- cerrahi tedavi ( imkan dahilinde kanserli dokunun çıkarılması )
4- yüksek ısı tedavisi ( vucud ısısnın 42 dereceye çıkarılması ! )
5- tamlayıcı tıp (Bitkisel ) bu tedavi metodu iyi disipline edlmediginden doktor kontrol ve onayı mutlak alınmalıdır. !
6-kök jhücre nakli (ilik )
burda amaç kanserlerin kontrolu ve hastanın belli bir yaşam kalitesinde yaşam beklentisinin uzatılması olayıdır.kanserli hücreler vucudda normal hücreleri sayıca geçtigi halde o zaman organların çalışması riske giymiş olurki bu çok sıkıcı bir durumdur.bunun yanında kanserli hücreler bilindigi gibi çok enerji tüketirler [hızla çogaldıklarından ] buda hastaların yag dokusunu tüketir.aşırı zayıflama kaçınılmaz olur .bu direnci düşürteceginden kullanılan ilaçların yan etkisi çogalır.burda doktorların işi gerçekten zor bir sürece girmiş demektir. bir yandan ilaçları vereceksiniz.bir yandan hastanın bu süreci rahat geçirmesini saglıyacaksınız..bu kolay bir olay degildir.şunu burda belirtmek lazımki evre dört kanserlerde hastaların çok ciddi klinik destege ihtiyacı vardır [yataklı kilinik. ] ayda en az bir hafta hastane destegi kesinlikle saglanarak tahliller serom vs destekleyici sagaltım gündeme gelmelidir.bunu yapacak kiliniklerde ülkemizde çok azdır . [eger ekonomik durumunuz kötüyse risk ve hizmet alma dahada güçleşir. ]
DEVLET KANSER HASTALIGINDA ÖZEL SAGLIK GÜVENCE HAKKI MUTLAK SAGLAMALIDIR.[sgk kanser hastalarından şuan için fark almıyor.bu olumlu bir olgudur.]herşeye ragmen ülkemizde bir çok merkezde yaklaşık 400 civarında onkolog onbinlerce hastanın sagaltımını saglamaya çalışmaktadır.yaşam çok zordur ve kanser çok riskli bir hastalıgın adıdır.umulurki bu hastalık önümüzdeki yıllarda şimdikinden daha bir güvenceli tedavi edilebilir noktaya gelir.burda şunu rahatlıkla söyliyebilirizkiKANSERİN NET ÇÖZÜLMESİ PEK KOLAY OLMAYACAKTIR.BU HASTALIGA NET ÇARE BULABİLMEK ÖLÜME ÇARE BULABİLMEK KADAR ÖNEMLİ BİR SÜRECİ BEKLEMEKTEDİR.[burda kastedilen kanserin her şartta tedavi edilebilmesi.]ama sonuçta bu süreç tamamlanacak ve kanser kronik hastalıklar sınıfına girecektir.diye düşünmeliyiz.[önümüzdeki dönemde kök hücre çalışmaları uygun noktaya gelirse kanser dahil bir çok organ yetmezliginin tedavisi net olarak saglanacak ortalama insan ömrü yetmişlerden. yüzlere ulaşacaktır..... ]
ülkemizde onkoloji kiliniklerinin en büyük eksigi yataklı servislerinin ihtiyacın çok altında olmasıdır.
BÖLGELERE GÖRE OLMASI GEREKEN YATAK SAYISI
antalya... 500
ankara.... 800
istanbul.. 2000
diyarbakır.500
tırabzon....500
adana......1000
gaziantep..500
erzurum .. 300
izmir......1000
bu kapasitelerin üçte biri terminal hastalar için tahsis edilmelidir..[şuanda büyük şehirler dahil yatak kapasitesi yok denecek noktadadır.hastalar zor şartlarda eve yollanmak zorunda kalınılmaktadır.görülüyorki ülkemizde en az on adet tam teşeküllü kanser hastanesine acilen ihtiyaç vardır.
sonuç kanser dikatle takib edilmesi gereken bir hastalıktır ..onkologlar standart tedavinin yanında hastayı bu riskli hastalıktan kurtulmasını saglamak için kişiye özel metodları denemekten asla vazgeçmemelidirler .cerrahi ve radyasyon onkolojisi medikal kadar aktif kullanılmalıdır.bununla birlikte ülkemizde onkoloji kiliniklerinin çogu hastaya ilacı verip onu eve yollamaktadırlar ..bundada tek dikat ettikleri lokositlerin seviyesi olmaktadır. halbuki kan sadece lokositten ibaret degildir. bir çok hasta kemoterapi yanında yeterli destek tedavisi alamadıgı için ani ölümler karşımıza çıkmaktadır palyatif bakım denilen hasta bakım şartları ülkemizde çok yetersiz kalmaktadır..hastalıgı tedaviye yanıt veren hastalar bile beklenmedik şekilde kaybedilmektedir.kanserde yinede hızlı gelişmeler olmaktadır bu gelişmeler tabiki alt yapısı kuvvetli büyük batı (özellikle amerika) daki merkezlerde başarılmaktadır,vucud ısısını yükselterek kanseri öldürmek ,radyo terapi ,yeni kemoterapi ilaçları özellikle amerika,daki bilinen tıp merkezlerinde ciddiyetle sonuç alan girişimlerdir.
ülkemizde
ciddi oldugunu düşündügüm saglık merkezleri [hastaneler.]
Ankara ünüverstesi tıp fakültesi.onkoloji, radyasyon onkolojisi, ,genel cerrahi,ilik nakli ,kalp cerrahisi,kardiyoloji(ANKARA ÜNİVERİSTESİ ÜLKEMİZİN ÇOK ÖNEMLİ BİR SAGLIK MERKEZİDİR. ! )
hacettepe ünüveristesi tıp fakültesi . onkoloji ilik nakli beyin cerrahisi,genel cerrahi,kalp cerrahisi
anadolu hastanesi gebze radyasyon onkolojisi
acıbadem kozyatagı beyin cerrahisi,radyasyon onkolojisi
akdeniz ünüverstesi tıp fakültesi klinik onkoloji ,organ nakli.
dokuz eylül ünüverstesi tıp fakültesi...beyin cerrahisi ,kardiyoloji
istanbul ünüverstesi tıp fakültesi....onkoloji...beyin cerrahisi..hemotoloji [kan hastalıkları]dermatoloji ,radyoloji (cerrahpaşa )
gazi ünüverstesi tıp fakültesi radyasyon onkolojisi,kardiyoloji
çukurova ünüverstesi....onkoloji..
dicle ünüverstesi.].genel cerrahi
medikal park antalya organ nakli,ilik nakli,kap cerrahisi,tıbbi onkoloji .
başkent ünüverstesi beyin cerrahisi [ankara-bahçelievler ]
yüksek ihtisas ankara kalp cerrahisi,kardiyoloji
losev ankara hastanesi ilik nakli hamatoloji .
ankara onkoloji hastanesi [demet evler. ]ülkemizin onkoloji alanında en kadim hastanelerinin başında gelir..iyi şeyler yapıyorlar.
bursa medikal park tıbbi onkoloji
bursa uludag ünüverstesi radyasyon onkolojisi.
istanbul onkoloji merkezi mecidiyeköy
tansan onkoloji merkezi istanbul.
departmanı ülkenin sayılı merkezlerinden )organ nakli
son olarak şunu ifade edebilirizki kanser zor bir hastalıktır.bilinçli olmak gerekir. onkologi radyasyon onkologu ,radyolji bilim dalı ,patoloji bilimdalı ,onkolojik cerrahlar tıbbı ekibin bir bütünü olmak durumundadır.ve tedavi uzun süreli ve meşaketlidir...burda bir konuyu netleştirmek lazımdırki oda hastanın iyleşmesinde piskolojinin yeri çok önemlidir ,her türlü hastalık beyinde başlar beyinde biter ! hassta teveklülü asla bırakmamalı bununla birlikte domates ,bırokoli (buharda ) lahana ,havuç ve narsuyu düşünülmeli ,çörek otu,aslan perçesi,kandegerlerinin düzelmesi ve kansızlık için siyah üzüm çekirdegi (ögütülmüş ) tüketilmelidir. ,sonrası sabretmeyi bilip sebeplere yapışırken şifayı yüce tanrıdan beklemelidir.
bilgi ve görüş için,
serdall59@hotmail.com

Okudunuğunuz yazı toplam 1652 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

çagımızın en önemli hastalıgı olan hücresel kontrolsuz çogalma sonucu ortaya çıkan kanser.bir çok ilerlemeler kayıt etsede tedavisinde en çok zorlanılan temel hastalık olma özelligini korumaktadır.kan...
23.5.2015 13:24:12 [ Bilim ]

din inancın genleşmiş yansımasıdır,inanç anlaşılır ve saygındır .din tartışılabilir, dinde insan aklı olayın içine girmiştir insan aklıysa yetmezlik içindedir. herşeyi algılaması yaradılış geregi söz ...
22.10.2010 13:17:55 [ Din ]

son günlerde ülkeyi yöneten ve güçlü oldugu düşünülen çevrelerce bir başkanlık sistemi arayışı baş gösterdi,nedir başkanlık sistemi ,başkanlık sisteminin en önemli özelligi başkanın dogrudan halk tara...
28.1.2011 14:02:04 [ Günlük ]

kadınların başlarını örtmek için başörtü dışında biçimsel özelligi olan obje. ülkemizde bir kesimin büyük ragbet ettigi ve simgesel özelligi yüksek bir olgu.türban ülkemizde resmi kurumlarda serbest b...
12.10.2013 09:47:19 [ Din ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.