27 Ocak 2020 Pazartesi
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  şair67
http://blog.edebiyatdefteri.com/sair67/oku/5710/ataturk---ve-demokrasi 

 • Hakkımda


şair67

 • Yazdığım Diğer Konular
Alışveriş (2)
Bebek (4)
Bilim (2)
Doğa (5)
Eğitim (12)
Ekonomi (6)
Yaşam (422)
Haber (35)
İlişkiler (27)
İş Yaşamı (1)
Kültür-Sanat (62)
Mutfak (1)
Moda (1)
Çocuk (9)
Hayvanlar (1)
Günlük (82)
Finans (1)
Din (11)
Şehir (1)
Üniversite (2)


 
ATATÜRK VE DEMOKRASİ
21.2.2017 10:35:39  [ Yaşam ]

ATATÜRK VE DEMOKRASİ

Demokrasinin İnsana ve İnsan İradesine Verdiği Önem

Demokrasilerde insana değer verilir, insana değer kazandıran özellik ise onurdur. Onur, hem insanın kendisine duyduğu özsaygıyı hem de insana başkalarının gösterdiği değeri,A saygıyı ifade eder.

İnsan, sahip olduğu değeri doğuştan kazanır; sahip olduğu doğal yetileri sayesinde bu değeri hak eder.

Not

İnsan diğer canlılardan farklı olarak düşünme, konuşma gibi akılsal; utanma kınama gibi ahlaksal yetkilere sahiptir. Bu yetileri insanı değerli kılar. Bu değer insan onurunu da nedenidir. İnsanın onuru, onun özerkliğinin temelini oluşturur. İnsanın insan olmasının anlamı ve amacı insan onuruyla açıklanır.

.İnsanın özgürlüğünün ulusal ve uluslararası belgelerle güvence altına alınmasında demokrasinin benimsenmesi ve insana en yüksek değerin verilmesi yatar.

.Demokrasinin insanı temel alması, insan hak ve özgürlüklerine, iradesine değer vermesi sırf insan olmasından dolayıdır. Demokrasilerde, yönetilenlerin iradesini yansıtan bir meclis vardır.

CUMHURİYET ve DEMOKRASİ

Cumhuriyet bir rejim, demokrasi ise cumhuriyetin uygulanış şekillerinden biridir. Buna göre cumhuriyet, devletin biçimini ve geçerlilik ölçütünü belirler, demokrasi, siyasi rejimin işleyişi ile ilgilidir.

.Cumhuriyet; devlet başkanı da dahil olmak üzere, devletteki bütün organların seçimle iş başına gelen kişilerden oluştuğu ya da seçimle iş başına gelen kişilerce atandığı yönetim şeklidir..Demokrasinin temel özelliği, seçim ve temsil ilkelerine dayanmasıdır. Yani halkın seçtiği temsilciler eliyle siyasi iktidarı kullanmasıdır. Demokratik cumhuriyetlerde, meclisi ve ülkenin başkanını belli aralıklarla halkın seçmesi temeldir.

Not

Demokrasi ilkelerinin en iyi uygulanabildiği yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet rejimi insan onuruna verdiği değer, insan hak ve özgürlüklerine gösterdiği saygı, bu hak ve özgürlükleri anayasal güvence altına alması ölçüsünde diğer yönetim biçimlerinden ayrılır.

.Demokrasilerde düşüncelerin içeriği ne olursa olsun, saygı gösterilmelidir.

Anayasamızın 25.maddesi: Herkes düşünce ve kanaat hürriyet özgürlüğüne sahiptir.

Not

Bir siyasi rejimin demokratik sayılabilmesi için, seçim ve temsil ilkesinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün ve çoğulculuk ilkesinin geçerli olması gerekir.

Demokrasinin anlamına uygun bir biçimde yaşatılması ancak yaşam biçimine dönüştürülmesiyle mümkündür. Demokrasinin yaşam biçimine dönüştürüldüğü toplumlarda yaşam; huzur, güven ve barış içinde sürmektedir.

ATATÜRK’ÜN MİLLİ EGEMENLİGE VERDİĞİ ÖNEM

Atatürk: ‘‘Toplumda en yüksek özgürlüğün, en yüksek eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunması ancak tam anlamıyla milli egemenliğin kurulmuş olmasına bağlıdır. Bu nedenle Özgürlüğün de eşitliğin de adaletinde dayanak noktası milli egemenliktir. ’’

Okudunuğunuz yazı toplam 536 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

NEDEN KÖR BAKIYORUZ!.GERÇEKLERE... Ülke olarak hayat tecrübesi kaim olan olgun bir milletiz, lakin yaşananlardan, yaşanmışlıklardan tarihi ve coğrafi tecrübelerden yaşanmışlıklardan ders almıyoruz...
9.8.2016 16:54:43 [ Haber ]

Yüreklere ateş düşüyor Ülkemin gençleri bonzai kıskacında Göz göre göre, ölüme gidiyor Feryatlar, figanlar arşa yükseliyor Niye böyle olduk biz Emek ver büyüt okut evladını Bonzaiye kurban ver...
1.7.2018 12:59:40 [ Çocuk ]

VEDA SANIRIM UZUN BİR SÜRE SİZ CAN DOSTLARIMDAN VE ŞİİRLERİMDEN UZAK KALACAĞIM YÜREĞİNİZLE ASALETİNİZ ÖZÜNÜZ LE HOŞÇA DUYGULAR PAYLAŞTIK ŞİİRLER YAZDIK YORUMLAR YAPTIK SÜRÇ-LİSAN ETTİYSEK AFFOLA H...
1.10.2012 15:09:11 [ Yaşam ]

YİNE ________________HÜZÜNLERDEYİM Yine hüzünlerdeyim, Güneşimi yakalayamadım Payıma düşmüş benim hep ayrılıklar Mutlu olmak hakkım değil şu dünyada Sanırım bu hayallerimi ,düşlerimi ölüm paklar...
8.5.2009 21:30:01 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.