15 Aralık 2019 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  Şaban Aktaş (Homerotik)
http://blog.edebiyatdefteri.com/sair67/oku/5698/siyasi-ve-ekonomik-istikrar 

 • Hakkımda


Şaban Aktaş (Homerotik)

 • Yazdığım Diğer Konular
Komedi (8)
Müzik (44)
Bilim (2)
Doğa (4)
Eğitim (1)
Eğlence (1)
Ekonomi (1)
Yaşam (26)
Haber (3)
İlişkiler (37)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (219)
Sağlık (3)
Çocuk (1)
Hayvanlar (5)
Günlük (1)
Din (1)
Üniversite (2)


 
SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRAR
8.2.2017 17:47:52  [ İlişkiler ]

SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRAR

ŞABAN AKTAŞ·8 ŞUBAT 2017 ÇARŞAMBA
En çok özlemini çektiğimiz şey bu; siyasi ve ekonomik istikrar. Ekonomik gövdesi daha çok toprağa tarıma dayalı olan ülkemiz Cumhuriyet dönemi ile birlikte hızlı bir sanayileşme sürecine girmişse de bu süreç 1950 li yıllardan itibaren Marshall Planı Yardımları ile adım adım sekteye uğratılmış, istenilen hamleler realize edilemediği gibi AB’ne katılma ve özelleştirme süreci ile de Cumhuriyetin kaleleri sayılan fabrikalar birer birer devletin tekelinden çıkarılmıştır.
Geldiğimiz noktada son derece ciddi bir ekonomik buhran ile derinden sallanmaktadır ülkemiz. Bunun göstergesi, dövizdeki Türk Lirası karşısındaki yükseliş ve turizm sektöründe yaşanan ve ne zaman sona ereceği belli olmayan bir olumsuzluk, turist potansiyelindeki düşüştür.
Uzun yıllardır dış güçlerce ve özellikle ABD tarafından kurularak desteklenen terör örgütleri ülkemize insanımıza can ve mal kaybı yaşatmıştır. Türk insanının ( Gastarbeiter) emeği, kol gücü üstünde inanılmaz hamleler yaparak yükselen Almanlar bile yurttaşlarımızın can ve malına kanına malolacak olan silahları terör örgütlerine satarak kazançlar elde etmişlerdir. Belçika'nın sattığı mayınlar çok sayıda askerimizin yaralanarak sakat kalmasına yol açmıştır. Fransa'nın uzun yıllar dillendirdiği sözde Ermeni Soykırımı meselesi yüzünden pek çok diplomatımız şehit edilirken Ortadoğu coğrafyasında bu dış güçler kendi şer eksenlerinin etrafında yine askeri VE ekonomik alanda paslaşmalarını sürdürmüşler ve müslüman kanı akmasına sebep olmuşlardır.
Dışarıdaki hal böyle sevimsiz iken içeride ne yazık ki siyasi partiler arası diyalog devri kapanmış ve tek partili bir yönetim yıllardır egemen duruma sokulmuştur. Parlamentonun aldığı kararlar salt milletvekili sayısının çokluğuna ve TEK ADAM kararına onay vermek biçiminde alınan kararlar ve bunların da yasal dayanağı KHK ( Kanun Hükmünde Kararnamaler) lardır. Şayet bu kararlar, bu siyasi çizgide bir anlayış ile ekonomi ve siyasi istikrar sağlanacak olsa idi, bugün yaşadığımızın krizlerin hiçbirisini yaşamıyor olmamız gerekirdi. Hal böyle iken ısrarla BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜSTÜNE OTURTULMAK İSTENEN REJİM DEĞİŞKLİĞİNİN HİÇBİR AKLA YATKIN YANI YOKTUR.
Adı geçen başkan, şu ya da bu kişi hiç önemi yok; ancak gelecek olası kişinin kazandığını varsaydığımız takdirde bir devleti ve milleti tarafsız kucaklayabilecek şeffaf yönetim anlayışından çağdaş hukuk ilkelerinden tümüyle kopulmuş olunmayacağına imkan ve ihtimal yoktur!
HİÇBİR İKTİDARA BU KADAR ŞANS VE OLANAK TANINMADI!
HİÇBİR İKTİDAR BU KADAR SORUMSUZ VE KEYFİ KARARLAR ALMADI!
HİÇBİR İKTİDAR BU DENLİ AYRILIKÇI VE ÜMMETÇİ OLMADI!
HİÇBİR İKTİDARIN ADI YOLSUZLUK VE ŞAİBELER BU DENLİ BATARAK KİRLENMEDİ!
HİÇBİR İKTİDAR KAMUSAL HARCAMALARDA BU DENLİ SAVURGAN OLMADI!
HİÇBİR İKTİDAR DÖNEMİNDE BU DENLİ ATATÜRK’E AĞIR HAKARET VE HAKSIZ SUÇLAMALAR GETİRİLMEDİ!
HİÇBİR İKTİDAR DÖNEMİNDE BİLİMİN KARŞISINA BAĞNAZ DÜŞÜNCE VE İNANÇ İSTİSMARI BU DENLİ KARŞI ÇIKARILMADI!
HİÇBİR İKTİDAR DÖNEMİNDE BU DENLİ SAPIKLIKLAR VE ÇOCUK TECAVÜZLERİ YAŞANMADI!
HİÇBİR İKTİDAR DÖNEMİNDE TBMM BOMBALANMADI!
HİÇBİR İKTİDAR DÖNEMİNDE MECLİS BU KADAR OLAĞANDIŞI ÇİRKİNLİKLERE SAHNE OLMADI; MECLİSTE YAŞANANLAR KÜÇÜK ÇAPLI BİR İÇ SAVAŞ DURUMUDUR NE YAZIK Kİ?!
...
...
OLUMSUZLUKLARIN SONU SAYMAKLA TÜKENECEK GİBİ DEĞİL: NEDENİ GAYET AÇIK; CEHALET VE KÖRÜ KÖRÜNE İKTİDARI ELİNDE TUTARAK SÖMÜRME VE DİKTATÖRLÜK SEVDASI!
Şimdiye kadar halkı yandaş medya ile avutanlar ekonomik kriz bıçak gibi kemiğe dayanınca söylemlerinin hiçbir yarar sağlamadığını da açık ve net olarak gördükleri için TAM BİR PANİK İÇİNDE YAPILAN YERLİ YERSİZ DEMEÇLER HALKIN SİYASİ TANSİYONUNU DA YÜKSELTMEKTEN BAŞKA HİÇBİR İŞE YARAMIYOR NE YAZIK Kİ?!
SÖZÜ UZATMADAN ŞUNLARI SÖYLEMEK İSTERİM KISACA:
1) Siyasi istikrarın olmadığı bir ülkeye ekonomik huzur gelmez. Keza Turizm gibi ödemeler dengesine katkı sunan ve ekonomiyi geçen yıla kadar ayakta tutan dev bir sektör çökertilmiştir. Bunda siyasi suçlu aranıyorsa uluslarası hukuk kurallarını hiçe sayarak kara para aklama trafiğini kullanan liderlerdedir. Uluslarası koğuşturmaya tabi suç dosyalarını örtbas ederek hiçbir menzil alınamaz. Evrensel hukuk diktatörlerin hukukunu tanımaz!
2) Siyasi muarrzılarımıza karşı diplomatik bir lisan ile evrensel geçerliliği olan tezler ile ancak doğru tavır takınabiliriz.
3) Sanayi üretim, doğal olarak bilimsel bilgi, teknoloji ve emek ekseninde yükselir. Bu ürünleri dışarıdan almakla cari açık ve dı şborç yükü hiçbir zaman kapatılamaz.
4) Türkiye Cumhuriyet Döneminin Atatürk saygınlığını yeniden kazanmaya layık bir ülkedir. Geri dönüşe ve ‘’ YÜZYILLIK PARANGA’’ SÖYEMLERİNE BU ULUSUN TAHAMMÜL EDECEK GÜCÜ KALMAMIŞTIR!
5) Elinde bulunduğu makamın, Hukuk devletine ait olmadığını varsayan düşünceler ancak halak ve vatandaşa bağırıp çağırma ve HAYIR diyene Terörist deme hakkını kendisinde bulabilir. Bu kişileri akıllı olmaya davet etmek HER TÜRK YURTTAŞININ hakkı ve görevidir!
YOKSA BUNDAN ORTAYA ÇIKACAK ARBEDELERİN NEREDE KİMİN CANINA MAL OLACAĞI HİÇ BELLİ OLMAZ!
Oysa devlet vatandaşın mal ve can güvenliğinde sorumludur, aksi halde devlet olmanın gereği ortadan kalkar!
SUÇLU BİR KİŞİNİN CANI YANMASIN DİYE MİLLETİ TÜMÜYLE YAKMAYA KİM TEŞEBBÜS EDERSE SONU HÜSRANDIR!
Bu nedenle devlet adamıyım diyen her insanın devlet adamı ciddiyeti ile hareket etmesini beklemek, baskısız, zulümsüz, polis şiddetinden uzak, emeğe ve üretene işçiye çiftçiye saygılı saydam, yansız ve herkesi eşit kucaklayan demokratik bir hukuk devletini yeniden inşa etmek zorundayız.
6) Kişiler dürüst değil ise onların yasaları da adil ve dürüst olamaz!
Tüm bunlara ek olarak son cümle; ÜLKEMİN GÜZEL YARINLARINDAN SON DERECE KAYGILIYIM, BU NEDENLE TEK ADAM YÖNETİMİNE DE YENİ ANAYASAYA DA HAYIR DİYORUM!
Ne zaman ki yolsuzluklar sorgulanır, o zaman doğru adamlar ile huzur ve istikrar sağlanır. ADALETİN OLMADIĞI HUKUĞUN İŞLEMEDİĞİ BİR ÜLKEDE DEMOKRASİ OLMAZ VE DİKTATÖRLERİ ARTIK YERYÜZÜNDE KİMSE SEVMİYOR; TURİSTLER DE DİKTATÖRÜN KARA KAŞINI, KARA GÖZÜNÜ GÖRMEK İÇİN ZİYARET ETMEZLER BU ÜLKEYİ! TURİST YOKSA PARA YOK, PARA YOKSA YARA ÇOK! YARA ÇOK DOKTOR YOK!

Ben bir turizmci gözlüğüyle yazdım düşüncelerimi; sanayiciler ve işletmeciler de kendi gözlükleriyle baksınlar meseleye... VE SORUMLU KİM DİYE SORSUNLAR HELE BİR; SORUMLU HERKES Mİ, YOKSA TEK ADAM MI?!
Her şeye rağmen güneşli ve aydınlık yarınlara umudumu muhafaza ederek tüm insanlığa sevgi ve selamlarımı sunuyorum.
‘’YURTTA SULH, CİHANDA SULH!’’
Şaban AKTAŞ
08.02.2017

Okudunuğunuz yazı toplam 918 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

12 Şubat 2017 Pazar 15:22:20
Vatan lime lime bölünüyor,ekonomi çöküyor,Cumhuriyeti yıkıp,monarşi tek adam rejimi getirilmek isteniyor hainler içerde ve dışarda mantar misali bitiyor Atatürkün gençliğe hitabesi günbe gün gerçekleşiyor Allah aşkına Aktaş Hocam Atatürk Türkiyesinde neler oluyor?
Saygı ile
8 Şubat 2017 Çarşamba 17:53:07
https://tr.wikipedia.org/wiki/Marshall_Plan%C4%B1

Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Erkan Öztürk — 1 hafta önce 1142  389 6 Nikola Tesla, gezegenimizin en büyük mucitlerinden ve en gize...
7.3.2017 20:07:52 [ Bilim ]

vay be! diyorum şimdi de bu kızı mı kaçırdım elden doymayayım enayiliğime yıllarca ağladığım yetmedi bir kara sevdaya bağlanıp dağlandığım yetmedi ne geçti ki elime, sıfıra sıfır, elde var sıfı...
5.5.2016 21:02:30 [ Kültür-Sanat ]

Eskiyince yenilenir giysiler yünlülerin biter mevsimi, uzanırken yıldızlara değmeden sana elim gömleğimin kolu kısa ... İlkbahar geçmiş seni düşünürken ... Mavi Göl'den ibrişim düşlerle dö...
23.6.2008 23:35:31 [ Kültür-Sanat ]

Coştu sevgim heyecanım Keşke yanımda olaydın Sarmak ister seni canım Kolarımda uyanaydın Bir çift sarmaşık dal gibi Öpsem dudağın bal gibi Dağıt saçların yel gibi Seherde gülüm olaydın ...
24.7.2008 12:09:34 [ Müzik ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.