17 Kasım 2019 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  RIZA ÖZCAN
http://blog.edebiyatdefteri.com/riza-ozcan/oku/1511/hayatimizdaki-oncelikler 

 • Hakkımda


RIZA ÖZCAN

 • Yazdığım Diğer Konular
Yaşam (1)
Din (9)


 
Hayatımızdaki Öncelikler
29.1.2009 20:35:47  [ Din ]

Hayatımızdaki Öncelikler

Bismillah.
Aziz Dostlar, Hepimizin hayatında tercihler ve öncelikler vardır. Bu iki kelimeyi açacak olursak tercihi; önümüze konan birçok veya birkaç şeyden bazılarını diğerlerinden ayrı tutmak, onlara daha fazla değer verme olarak düşünebiliriz. Önceliği ise; Hayatımızda yeri vardır dediğimiz şeylerin içinden en önemlisini seçmek öne çıkarmak olarak anlaya biliriz.

Diyelim ki öğrencisiniz Güzel bir üniversite bitirmek, böylece iyi bir mevki sahibi olmak hedefimiz. Durmadan çalışıyoruz. Sıkılınca eğlenecek bir şeyler buluyorsunuz. Sonra çalışmaya devem pekiyi; Öğrencilik hayatı sadece bundan mı ibaret? Her şeyden önce insanız Alla hu Azimüşşanın kuluyuz. Kulluğu tercihlerimiz listesine aldık mı? Onu en başa mı koyduk? Yoksa hiç listeye giremedi mi? Bence tercihler listenize yeniden bir göz atın doğru sıralamayı yapın. Eğer birinci tercihimiz kulluk olmuşsa Allahın gönde beş kez olan davetine icabet etmişsiniz demektir. Farz ve nafile ibadetleri yapmış, Harama helale dikkat etmişsiniz demektir. Kul hakkını gözetmiş, Kısacası güzele olan her şeye yönelmişsiniz demektir.

Diyelim ki esnafsınız Acil olan işlerinizi yetiştirmeniz gerekiyor. Ama namaz vakti gelmiş geçiyor. Boş ver kaza ederiz. Zaten çalışmakta ibadettir demişsek önceliğimiz iş olmuştur İbadet ikinci plana atılmıştır hal böyle olunca yanlış yoldayız demektir. Elbette istisnalar olabilir ancak; Sürekli bu davranış içinde olmamak gerekir.

Diyelim ki İşverensiniz Borcunuz var. Ödenecek senetleriniz var. Çalışana maaş ödenecek, Sermaye artırımına gidilecek. İşletme bu ve benzeri nedenlerle sıkıntı içinde iken zekât verme zamanı gelmiş, Bunu sonra verelim veya birleştirip seneye verelim demişsek Zekâtı ikinci plana atmış, Dünyevi çıkarlarımız ön plana çıkmış demektir. Hal böyle olunca yine yanlış yolda olmuyor muyuz ne dersiniz?

Dini Yönden zengin sayılırız ancak; Oğlumuz evlenecek. Kızımız gelin olacak, Arabanın modeli yenilenecek. Koltukların modası geçti ayrıca onlarda değişecek Hac bize farz ya erteleyelim kısmet olursa seneye veya ileriki yıllarda gideriz demişsek yine yanlış yoldayız demektir.

Sevgili dostlar buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz. Görüldüğü gibi insanların önceliği var. Daha çok önem verdiği şeyler var. Böylece en başa geçen arzular istekler, hayaller var. Nasıl bizim bir önceliğimiz varsa Allah’ımızın da Öncelik verdiği şeyler var. Nedir onlar? Yukarıda da söylediğimiz gibi en başta ibadetler. Rabbimiz Kuran'ı keriminde “ Bana kul olduğunuzu söylüyorsanız kulluk vazifenizi yerine getirin yoksa yalancılardan olursunuz buyuruyor." Yani Hayatınızda her şeyden önce benim önceliklerimi öne çıkarın emir ve yasaklarıma uyun, sonra kendi istekleriniz helal dairesinde yer alsın demektedir.

Dostlar gerçektende helal dairesi çok geniştir. Haramlara sapmaya hiç mi hiç lüzum yoktur. Nefis ve şeytan bizi hep haramlara çekmek ister. İnsan bu iki düşmanın oyununa gelmemeye ömrü boyunca dikkat etmelidir. Hem Rezzak’ı Âlem olan Allah’ımız bizleri yaratmadan binlerce sene önce rızkımızı takdir ettiğini söylüyor. Yani Rızk endişesine düşmeyin, Çalışın. Helal dairesinde kalın. Size takdir edilen verilecektir. İbadetleri de ihmal etmeyin Sizin yaratılış gayeniz ben Azimüşşana kulluk etmektir buyuruyor.

Aziz Dostlar Rabbimiz bizden kulluk talep ederken bizler fani dünyanın aldatıcı güzelliklerine kapılıp gitmiş, Allaha olan kulluk görevimizi unutmuş, ya da boş vermişsek Yaratanımızın karşısına hangi Mazeretle çıkabiliriz. Elbette hiçbir mazeretimiz olamaz. Sadece kendimizi aldatmış ve fırsatı kaçırmış oluruz. Ebedi âleme eli boş göçmüşsek oradaki pişmanlık asla ve asla fayda vermeyecektir. Kulluk Dünyadadır. Ölmeden tövbe edip doğruyu bulma imkânı dünyada yaşadığımız sürece vardır. İşi son nefese bırakmamak en önemlisidir. Son nefes ne zaman bilmediğimize göre dem bu demdir deyip hakka hakikate yönelmeliyiz. Elde fırsat var iken Önceliğimiz Âlemlerin Rabbi olan Allahın Önceliği olsun, Gönlümüz Hakka kullukta huzur bulsun. Selam ve saygılarımla.
Muhammed Rıza Özcan

Okudunuğunuz yazı toplam 1209 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Dostlar yeryüzü bitmek bilmeyen sürüp giden büyük bir. Zulme şahitlik ediyor. Tarih boyunca sayısız zulümler olmuş mazlumlar inim inim inlemiştir ama böylesine kapsamlı ve uzun suren zulmün varlığında...
1.6.2010 00:20:43 [ Yaşam ]

İnsanları inanç yönünden ela alırsak iki guruba ayırabiliriz.Bu ayrımcılık ta nerden çıktı denirse bu insan oğlunun var olmasıyla birlikte başlamıştır deriz; Çünkü İnsanoğlu yer yüzüne bir imtihan içi...
23.8.2008 12:42:24 [ Din ]

Aşk olmasa devren dönmez kervan yürümezdi. Nice canlar aşk ile yandı kul oldu yeniden can buldu. İlahi aşka Mevlana doyamadı. Bir ömür boyu onu anlattı. Ciltler dolusu kitaplar yazdırdı. Bitiremedi. ...
27.7.2009 00:28:09 [ Din ]

Aziz Dostlar hep tasavvuf, Deyip duruyoruz Yıllardır asırlardır yazılar yazılıyor tartışmalar yapılıyor En kötüsü İslam’dan ayrı bir şeymiş gibi düşünülüyor.(1) bu bizi çok üzüyor. Konunun ayd...
3.8.2009 19:37:30 [ Din ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.