17 Ocak 2020 Cuma
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  myfikirler
http://blog.edebiyatdefteri.com/myfikirler/oku/5963/istanbul-laleli-piyasasi 

 • Hakkımda


myfikirler

 • Yazdığım Diğer Konular
Ekonomi (9)
Yaşam (2)
Haber (6)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (1)
Finans (2)


 
İstanbul Laleli Piyasası
26.10.2018 23:46:57  [ Ekonomi ]

İstanbul Laleli Piyasası

ABD Başkanı Donald Trump’m Türkiye’yi hedef alan tweet’leri nedeniyle değer kaybı yaşayan TL, spekülatif gelişmelerin durulmasıyla toparlanma trendine geçti. Bunda Türkiye’nin siyasi olarak ABD’ye karşı gösterdiği tavrın yanı sıra kuşkusuz iş dünyasının birlik ve beraberlik yönündeki çağrılarının ve dövizdeki büyük sıçramaya rağmen işlerini sağduyuyla sürdürmesinin de etkisi var. Gördüğümüz kadarıyla İstanbul’da ticaretin en yoğun olduğu bu merkezlerde TL’deki aşırı değer kaybından dolayı yaşanan endişe kısa sürede aşılmış durumda.

Yaklaşık 7 bin firmanın faaliyet gösterdiği Laleli, yıllardır adeta Türkiye’nin dışarıya açılan kapısı konumunda bulunuyor. Başta Rusya olmak üzere Bağımsız Devletler Top luluğu, Ortadoğu, Körfez bölgesi, Afrika ve son dönemde Uzakdoğu ülkelerine ihracat yapılan Laleli, bu bakımdan Türkiye’ye en fazla döviz kazandıran bölgelerin-başında geliyor.

Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, bölgede yerleşik firmaların büyük çoğunluğunun ihracat odaklı çalışan şirketlerden oluştuğunu vurguluyor. Eyyüpkoca, “Laleli çeşitlilik açısından baktığımızda devasa bir piyasa görünümünde. Dünyanın birçok yerine ürün ve hizmet satan bir bölgeyiz. Özünde irdelendiğinde Laleli dünyanın en büyük açık hava alışveriş ve moda merkezidir. En önemli özeliği ise küresel bir vitrin olmasıdır. Bu bakımdan Laleli’den yapılan net ihracatı belirlemek imkansız, çünkü direkt ihracatın yanı sıra dolaylı olarak da ciddi miktarlarda ihracat yapılıyor” diyor.

"BU SALDIRILARA KARŞI DİRENÇLİYİZ"

Son günlerde dövizde meydana gelen yükselişin politik ve spekülatif bazı gelişmelerden kaynaklandığını dile getiren Eyyüpkoca, şöyle devam ediyor:

“Bizler bunun farkındayız ve bu süreci yakından izliyoruz. Ülkemiz ekonomisi bu tür saldırılara karşı dirençli bir altyapıya sahip. Eksik kalan yanlarımızı da hızlıca gerçekleştireceğimiz reformlarla yoluna koymalı ve bu süreci kısa sürede atlatmalıyız. Ülkemizin bu zorlukları aşacağından şüphemiz yok. Bizler moda üreten vc bunu muhteşem bir vitrin olan Laleli’de müşterilere sunan bir bölgeyiz. Spekülatif gelişmeler son bulduğunda dövizin piyasaların beklentisi noktasında bir yerde duracağını düşünüyoruz. Sektörümüzün dövizin yüksek ya da düşük olmasından ziyade öngörülebilir olmasına ihtiyacı var. Bizler uzun yıllara dayanan tecrübe ve birikimimizle bu süreci ülkemiz adına kazanca çevireceğimizi düşünüyoruz. Her yıl düzenlediğimiz Laleli Fashion & Shopping Festivali birçok ülkeden binlerce ziyaretçiyi buraya çekiyor. Her yıl büyüyen ve gelişen bu organizasyon artık ülkemizin bir marka değeri haline dönüşmüş durumda.”

"POTANSİYELİMİZ YÜKSEK"

Tekstil ve hazır giyim sektörünün önde gelen merkezlerinden Merter’de 10 bine yakın iş yeri var. 60’a yakın ülkeden alıcıların geldiği semt, iç piyasanın da en önemli tedarik merkezi konumunda.

Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gecü, döviz piyasalarında yaşanan krizin, Türkiye’nin daha fazla üreten bir ülke olmasını bir kez daha ortaya koyduğunu söylüyor. Türkiye’nin dünyada en önemli tekstil ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Gecü, bu potansiyelin daha fazla kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Gecü, “Tekstil ve hazır giyim sektörü hem ihracatın hem de istihdamın lokomotifi konumunda. Katma değerin en yüksek olduğu sektörlerden biri. Bu yüzden tekstil ve hazır giyi me daha fazla ağırlık vermek zorundayız” diyor.

Döviz kurlarındaki artışın Merter piyasasında işlerin bir miktar azalmasına yol açtığını belirten Gecü, bu düşüşün daha çok iç piyasa satışlarında yaşandığını ifade ediyor. Bay-ram tatili sonrası işlerde canlanmanın başladığını dile getiren Gecü, şöyle devam ediyor:

“Tüm firmalarımız ayakta. Bu süreçte kapanan veya sıkıntıya giren hiçbir firmamız olmadı. Merter tekstil ve konfeksiyonun üssü konumunda. Dünyanın pek çok ülkesine buradan ihracat yapıyoruz. İç piyasa satışlarımız ise TL üzerinden. TL’deki bu aşırı değer kaybından sonra üretime daha fazla odaklanmış durumdayız.”

"PAZARIMIZI ÇEŞİTLENDİRİYORUZ"

Türkiye’ye döviz kazandıran semtlerden biri de Zeytinburnu. Deri konfeksiyon üreticilerinin yoğunlukta bulunduğu bu ilçede de binlerce üretici bulunuyor. Bugüne kadar daha çok Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat yapan Zeytin-bumu’ndaki üreticiler son dönemde İskandinav ülkeleri ve Kanada’yı da hedef pazarlar arasına almış durumda.

Zeytinburnu’ndaki deri konfeksiyon üreticilerinin üst kuruluşu olan Türkiye Deri
Konfeksiyoncuları Derneği’nin (TDKD) eski Başkanı Musa Evin, dövizde yaşanan hareketliliğin Zeytinburnu piyasasının durağan olduğu döneme denk geldiğini belirtiyor. Evin, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Sektörümüzü tek pazara bağımlılıktan kurtarmaya çalışıyoruz. New York’ta açılan Türk Ticaret Merkezi’nin iki katını deri konfeksiyoncular olarak kiraladık. Pazarımızı çeşitlendirmek için diğer soğuk ülkelere de odaklanmış durumdayız.

Türk deri konfeksiyon sektörü gerek kalitesi gerekse tasarımlarıyla dünyada kendini kabul ettirmiş durumda. Bu açıdan yeni pazarlarda da başarılı olacağımıza inanıyorum. Türkiye’nin geleceğinin doğudaki pazarlarda olduğu düşüncesindeyim.”

Kemal AKAR / İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı
“Kasamızda döviz bulundurmuyoruz"

İstanbul Madeni Eşya Sanatkârları Sanayi Sitesi'nde (İMES) 1150 işletme var.
Türkiye'deki orta ve büyük ölçekli sanayinin makine ve yedek parça ihtiyacının önemli bir bölümü buradan karşılanıyor. Bölgedeki işletmelerin hepsinin de işleri devam ediyor. Dövizdeki hızlı artış nedeniyle sadece birkaç gün işlerde aksama oldu ama şu anda hiçbir sıkıntı yok. Bankalar da normal işlem yapmaya başladılar. Artık önümüzü daha net görüyoruz. Gerek iç piyasaya üretim yapanlar, gerekse ihracata çalışanlar işlerinden son derece memnun. Türkiye'nin büyümesini istemeyenler 5-10 yılda bir başımıza çorap örmeye çalışıyorlar ama başaramıyorlar. Kira gelirlerimiz euro bazında olduğu için geçen Kasım ayından bu yana 2 milyon euro bozdurduk. Kasamızda döviz bulundurmuyoruz. Bu olaylardan ders çıkartıp bizim de lüks harcamadan kaçınmamız, biraz frene basmamız gerekiyor diye düşüyorum. İMES olarak Yalova'da beş milyon metrekare alanda organize sanayi bölgesi kuruyoruz. Bu yıl arsaları toplamaya başladık. Şu anda bu projeye yoğunlaşmış durumdayız. Önümüzdeki yıl veya 2020'de temelini atmayı düşünüyoruz.


Mithat YÜMLÜ / PERPA Yönetim Kurulu Başkanı
"Yabancı müşteri sayısı arttı”

PERPA'da mekanik, hırdavat, elektrik, elektronik ve bunların yan branşlarının dışında medikal, tekstil, tarım gibi birçok farklı sektörden beş bine yakın firma faaliyet gösteriyor. Günde yaklaşık 40 bin ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Ziyaretçilerimiz genellikle Ortadoğu ülkelerinden, bir miktar da Afrika ülkelerinden geliyorlar. Dövizdeki hızlı artış PERPA’yı bir miktar etkiledi çünkü ithalatçı firma sayısı çok. Buna karşılık yabancı müşteri sayısında artış oldu. Esnafımız dövizin durağan hale gelmesini bekliyor. Devletin muafiyetleri ve teşvikleri olacaktır.

Piyasalar yerine oturduktan sonra yabancı ülkelerden gelen heyetleri kabul edeceğiz. ABD'nin maksatlı olarak Türkiye ekonomisine müdahalesi oldu. Ancak devletimiz ve halkımız dik duruyor. Nitekim döviz gerilemeye başladı. ABD'nin tavrını bütün dünya gördü. Diğer ülkeler de bizi haklı bularak destek veriyor. Türkiye tarla fabrikacılığına yönelmeli. Konya’da buğday üretimi yanına makarna, un fabrikası kurulmalı. Çanakkale'de ise domates ekene devlet destek vermeli. Bu şehirde salça, sos fabrikası kurulmalı. Katma değeri yüksek ürünler üretmeli ve yurtdışına satmalıyız. Türkiye iç ve dış siyasette istikrarı yakalayabilirse dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girer. Bunu hiç kimse engelleyemeyecek.


Okudunuğunuz yazı toplam 209 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Kambiyo mevzuatımızda, ihracat bedellerinin yurda getirilmesinde tasarruf serbestisi bulunuyordu. Kur sorunları nedeniyle tasarruf serbestisi altı aylığına geçici olarak kaldırıldı. İhracatçıların dik...
26.10.2018 23:43:38 [ Ekonomi ]

LACOSTE, Burberry, Swatch, Nautica, G-Star, Gant gibi uluslararası markaların Türkiye ile birlikte 14 ülkede distribütörlüğünü yürüten Eren Holding, perakende sektöründe bu yılı 1 milyar TL ciroyla ka...
19.11.2013 22:10:58 [ Haber ]

Yakup 2'ye de talip var Son zamanlarda kulis sayfalarımızda en çok yer bulan duyumlar, yeme içme sektörüne yönelik. Bunun nedeni ise Ferit Şahenk, Ali Sabancı gibi işadamlarının bu sektöre yatırım ...
19.11.2013 21:49:17 [ İş Yaşamı ]

Üç yıllık durgunluğun ardından açılan 22’nci fasıl, AB ile Türkiye arasındaki katılım müzakerelerinin yeniden canlanmasına vesile olabilir... GEÇTİĞİMİZ hafta, Avrupa Birliği (AB) ile görüşmelerde ...
19.11.2013 21:58:49 [ Finans ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.