29 Şubat 2020 Cumartesi
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  myfikirler
http://blog.edebiyatdefteri.com/myfikirler/oku/5960/renk-renk--cesit-cesit-valiz-pazari 

 • Hakkımda


myfikirler

 • Yazdığım Diğer Konular
Ekonomi (9)
Yaşam (2)
Haber (6)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (1)
Finans (2)


 
Renk renk, çeşit çeşit valiz pazarı
26.10.2018 23:36:16  [ Yaşam ]

Renk renk, çeşit çeşit valiz pazarı

GÜNÜN hemen her saati hareket halinde olan bu yerlerde göze çarpan şeylerden biri de boy boy valizler. Zira sık seyahat edenler için valiz en önemli ihtiyaçlardan biri. Bu nedenle içine koyulan eşya miktarından çok daha fazlasını ifade ediyorlar.

Son dönemde renk renk, çeşit çeşit pek çok markalı valiz bulunuyor piyasada. Öncelikle valiz pazarının toptan ve perakende olarak en hızlı olduğu piyasalar arasında İstanbul Mercan ve Gedikpaşa öne çıktı. Buralardaki modem ve yeni nesil çantacılar dünya standartlarında ürünler pazara sürüyor. Üstelik oldukça makul fiyatlara. Diğer yandan bazı valizlerin fiyatları binlerce lirayı bulabiliyor. “Lüks” segmentine giren bu valizleri etrafta daha sık görür olduk. Bunda bu tür valizlerin sunduğu kalite, tasarım ve inovatif çözümlerin de etkisi var. Öte yandan, Cristiano Ronaldo gibi dünyaca ünlü bir futbolcunun American Tourister adlı valizleri ile öne çıkan bir markanın reklamında oynaması dikkatleri bu pazara çekti. Seyahat eden insan sayısının her geçen yıl arttığı Türkiye’de valiz pazarı da bu gelişmeye eşlik eder şekilde hızla büyüyor.

KURUCUSU SEYAHAT TUTKUNU

Samsonite Türkiye Genel Müdürü Cenk Pınar, Ronaldo’nun varlığının American Tourister’ın hitap ettiği hedef kitlesine ulaşmasını sağlayacağını belirterek “Bu işbirliğinin markamızı bir üst seviyeye taşıyacağına inancımız tam” diye konuşuyor. Bu ay başlayan kampanya kısa zamanda istenilen etkiyi yaratmış görünüyor. Zira Pınar, kampanya ürünü olan Soundbox’un sene başından beri mağazalarda çok satan ürünler arasında olduğunu belirtiyor. 1082 adetlik satışa ulaştıklarını söyleyen Pınar, bu rakam ile ürünün ciro anlamında toplam satıştan yüzde 9’luk pay aldığını söylüyor. Hedef ise kampanya ile bunun yüzde 20’ye çıkması.

Mosafer, kendisi de seyahat tutkunu olan Katarlı iş adamı Ashraf Abu Issa’nm yarattığı bir seyahat markası. Türkiye pazarına iki yıl önce giren Abu İssa Holdingin Türkiye Genel Müdürü Müge Yılmaz Tahtacı, ülkemizin Mosafer için çok değerli bir pazar olduğunu vurgulayarak sözlerine başlıyor. Zira Türkiye’de seyahat ürünleri pazarı 1 milyar dolar civarında ve bunun yüzde 20’sini valizler oluşturuyor. Üstelik bu kategori hızla büyüyor.

İNOVASYON FARK YARATTI

“Bulunduğumuz her ülkede, seyahat gereçleri alanında dünyanın en önemli markalarının, Mosafer mağazalarında seyahat severlerle buluşmasını önemsiyoruz” diye konuşan Tahtacı, lüksün tarifinin de tamamen duruma, kişiye ve tecrübeye göre farklılık gösterdiğini belirtiyor. “Aşırı sık seyahat eden bir iş insanının lüks tarifi ile lüks bir destinasyona tatil amaçlı giden bir çiftin lüks valizleri bambaşkadır” diyen Tahtacı, bu pazarın sürekli büyüdüğünün altını çiziyor.

Hedefleri ile ilgili olarak da “Türkiye’deki ikinci yılımızda perakende, katlı mağazacılık ve havalimanlarında kuvvetli bir varlık gösterir halde oluşumuzu önemsiyoruz” şeklinde konuşuyor. Şu an Mosafer Türkiye’de 12 mağaza ve yaklaşık 40 satış noktası ile bulunuyor. İnovatif farklan ile ilgi çeken marka ürünlerinin en çok satanlar arasında yer aldığı bilgisini veren Tahtacı, kendileri için İstanbul’un amiral konumda olduğunu ancak Ankara, Bodrum ve İzmir’deki seyahat severlerin de Mosafer’i fark etmeye başladıklarını anlatıyor. Tahtacı ayrıca “Gezginlerin, kanaat önderlerinin radarına hızla girmiş olmamız bizleri çok memnun eden bir ilgiye yol açtı” diyerek memnuniyetlerini belirtiyor.

SATIŞLARI ARTIYOR

Zengin bir seyahat grubu koleksiyonu bulunan Boyner’de en fazla satılan valiz markaları arasında Pi-erre Cardin, American Tourister ve Mosafer öne çıkıyor. Fiyatlar, valizin boyutuna bağlı olarak 299 ile 899 TL arasında değişirken valiz satışının en çok olduğu iller başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir şeklinde sıralanıyor.

Valizlere yönelik ilgi Boyner’in satışlarına da yansımış. Buna göre Boyner Büyük Mağazacılık’m valiz grubunda 2017 kış sezonunda bir önceki sezona göre yüzde 64 ciro artışı yaşanmış.

Boyner Erkek Kategorisi Satın Alma Direktörü Burak Topçuğlu, pazarda yaşanan bu hareketliliğe dair şunları söylüyor: “Farklı özelliklerde ve farklı fiyatta birçok alternatif bulmak mümkün. Lüks sınıfına giren valizlerin fiyatları, taşıdıkları özellikler nedeniyle ortalamanın üzerinde seyrediyor. Yine de satış grafikleri özellikle son yıllarda giderek artıyor. Gelecek dönemde de satışlardaki artış trendinin korunacağım tahmin ediyoruz.”

Lüks valize olan talebin en önemli nedeninin bu valizlerin sağlamlığı nedeniyle daha uzun süre kullanılabilmesi olduğunu belirten Topçuoğlu, tüketicilerin daha düşük fiyatlı bir valizi kısa süreli kullanmak yerine, sağlam ve konforlu, uzun yıllar kullanacağı bir valizi tercih ettiğini ifade ediyor.

GÖSTERİŞLİ MARKA TERCİH SEBEBİ

nll.com Satış Genel Müdür Yardımcısı, ör-pen Koçak da lüks valiz tercihinde marka bilinirliğinin önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü valiz ihtiyaçtan ziyade aynı zamanda bir moda aksesuarı olarak görülüyor. Bunu “Gösterişli ve marka isminin valizin üzerinde yer alıyor olmasının tercih sebebi olduğunu söyleyebiliriz” diye anlatan Koçak, lüks valizin piyasadakilere göre dikkat çekici teknik donanıma sahip olması ve hammaddesi ve markasıyla _ kendini belli etmesi gerekti- ûrpen ^oça ğini kaydediyor.

Koçak, nll’in öne çıkan lüks valiz markaları arasında yukarıda adı geçen markalara ek olarak Vakko, It Luggage, Calvin Klein, Hers-chel gibi markaları da sayıyor. Peki, lüks valizi satın alan kitlenin profili nasıl ve lüks bir valizden beklentileri neler? Bu soruyu Tahtacı, “Ortak özellikleri inovatif fikirlere açık ve teknolojiyi yakından takip eden, kalite odaklı, fiyat farkındalığı olan ama karar mekanizması çok detaylı bir kitle” şeklinde cevaplıyor. Mosafer’in müşteri profilinin oldukça geniş olduğunu belirten Tahtacı, lüks valiz satan alan kişinin ürünün kaliteli ve fonksiyonel olmasını beklediğini belirtiyor. Tahtacı “Seyahat deneyimlerini kolaylaştıracak ve eğlenceli hale getirecek ürünlere daha çok ilgi gösteriyorlar” şeklinde konuşuyor.

Okudunuğunuz yazı toplam 182 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Ekonomist’in yayına başladığı 1991’de Türkiye’de sadece bir ahşveriş merkezi (AVM) vardı. Şimdi ise 57 ilde 348 AYM var. Yani gittikçe daha çok yaşamımıza giren bir sektörden söz ediyoruz. Türkiye Ahş...
3.3.2016 23:29:23 [ Haber ]

Türkiye'de markalı hazır mutfak sektörü yeni yeni palazlanıyor. Bunun nedeni de halen Türk halkının mutfaklarını mahallerinin marangozuna, yani markasız üreticilere yaptırmayı tercih etmesi. Nihayetin...
19.11.2013 22:18:32 [ İş Yaşamı ]

FENG SHUİ VE ENERJİ UZMANI OSMAN CAN AYDOGMUS. HER İLİŞKİNİN BİR MANYETİK ALANI OLDUĞUNU VE BU ALANIN DÜZEN LENEBİLECEĞiNi BELİRTİYOR. BU MANYETİK ALANIN DISARDAKİ İNSANLARDAN. EŞYALARDAN ...
11.2.2014 20:45:20 [ İlişkiler ]

Yakup 2'ye de talip var Son zamanlarda kulis sayfalarımızda en çok yer bulan duyumlar, yeme içme sektörüne yönelik. Bunun nedeni ise Ferit Şahenk, Ali Sabancı gibi işadamlarının bu sektöre yatırım ...
19.11.2013 21:49:17 [ İş Yaşamı ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.