20 Kasım 2019 Çarşamba
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  myfikirler
http://blog.edebiyatdefteri.com/myfikirler/oku/5025/ic-camasirindan--magazaciliga-gecti 

 • Hakkımda


myfikirler

 • Yazdığım Diğer Konular
Ekonomi (9)
Yaşam (2)
Haber (6)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (1)
Finans (2)


 
İç çamaşırından mağazacılığa geçti
11.2.2014 21:01:48  [ İş Yaşamı ]

İç çamaşırından mağazacılığa geçti

İç çamaşırmda 53 yıllık geçmişi olan ve bugüne kadar ünlü markalara ilıracat yaparak büyüme stratejisi izleyen Ferah Konfeksiyon, üçüncü kuşağın elinde yepyeni bir çehreye bürünüyor. Birbiri ardma yeni mağaza konseptlermi devreye sokan şirket, MissClaire, Me&Claire ve Claire&Gossip markalarıyla iç pazarda büyüme kararı aldı. Şirket, temizlik malzemeleri ve turizm gibi farklı sektörlere de açılıyor.

1960 yılında Sadettin Dirik tarafından Denizli’de kumlan Ferah Çamaşırları, bir dönem Anadolu'nun en popüler iç çamaşırı markalarından biriydi. Uzun bir süre neredeyse tamamen toptan satış gerçekleştiren şirket, 1980’lerin sonunda ihracatla tanıştı ve ilk ciddi dönüşümünü yaşadı.

Şimdilerde üçüncü kuşağın elinde bambaşka bir hüviyete bürünen şirket, bir taraftan dünyaca ünlü markalara üretim gerçekleştirirken diğer taraftan ise hem yurtiçinde hem yurt-dışında mağazalaşmaya gidiyor.

Şirket, öte yandan yeni kategorilere girerek salt bir iç çamaşırı markası olmaktan da çıkıyor. Yeni markalar ve mağaza konseptleriyle de büyümesini sürdürüyor.

Ferah Group’un üçüncü kuşak yöneticisi Kerem Dirik, yaşanan dönüşümü Ekonomist’e anlattı.

AYDA 500 BİN ÜRETİM

1980 yılında İstanbul Aksaray’da kurduğu fabrikasını 1996’da Beylik-düzü’ne taşıyan Ferah Konfeksiyonun şu anda aylık 500 bin adet iç çamaşırı üretimi var. Şirketin hedefi bu rakamı 800 bin adete çıkarmak. Ferah Konfeksiyon bu üretimin yarısını ihracatta, yarısını ise iç piyasada değerlendiriyor.

Ferah’ın dış pazarlarda üretim yaptığı isimler arasında La Senza, Mango, Hunkemüller, Oysho, C&A, Carrefour, Next, Women Secret, Etam ve Siplec gibi önemli markalar var. Yakında bu isimlerin arasına İtalyan Lo-vable de eklenecek. Kerem Dirik, görüşmelerde sona gelindiğini söylüyor.

2013’ü 40 milyon TL ciro ile kapatan Ferah Konfeksiyon, iç pazarda bugüne kadar ağırlıklı olarak toptan satış kanallarıyla büyümeyi tercih etti. 1997 yılında Ferah Çamaşır ismini bırakarak marka olarak Miss Claire’e dönen şirketin şu an 800’ün üzerinde toptan satış yaptığı nokta bulunuyor. Bir dönem distribütör aracılığıyla iç pazarda mağazalaşma çalışmaları da yapan şirket, bu yıldan itibaren Me&Claire ve Miss Claire olmak üzere iki farklı konseptte kendi mağazalarını açmaya başlayacak. Bunun için bir süre önce Ferah Mağazacılık adıyla bir şirket de kuruldu. Bu yıl İstanbul’un farklı noktalarında yedi Miss Claire mağazasının açılması hedefleniyor.

ERKEK KATEGORİSİNE GİRDİ

Şirketin iç pazarda mağazalaşma sürecine girmesiyle birlikte ürün yelpazesinde de değişim gerçekleşiyor. Kurulduğundan bu yana tamamen bayan iç çamaşırına odaklanan şirket, bir süre önce Clarious markasıyla erkek kategorisine de girmişti. Pijama ve boxer başta olmak üzere, ev içinde giyilebilecek erkek ürünleri üretmeye başlayan şirket, Boyner ve YKM başta olmak üzere birçok noktada Clarious’un ürünlerini saüyor.

Kerem Dirik, erkek kategorisine girilmesindeki temel nedenin iç pazarda açılacak mağazaları ürün olarak beslemek olduğunu söylüyor. Böylelikle Me&Claire mağazalarında da hem erkek hem kadın ürünleri satılmış olacak. Bu arada Dirik’in verdiği bilgiye göre, mayo ve eşofman üretimi için de çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Yine aynı şekilde ev parfümü başta olmak üzere birçok ev tekstili ve dekorasyon ürünü de satışa sunulacak. Bu şekilde Me&Claire salt bir iç çamaşırı mağazası olmaktan çıkıp, biraz daha ev temalı bir mağaza formatına dönüşecek.

YENİ BİR MARKA

İç pazarda mağazalaşma hazırlıkları devam ederken, bir taraftan da dış pazarda büyüme planları sürüyor. Aslında Ferah’ın yurtdışı mağazalaşma çalışmaları iç pazardan çok daha önce başlamıştı. Şu anda Miss Claire adı altında şirketin yurtdışında 10 mağazası bulunuyor. Tümü bayilikler şeklinde açılan mağazalar, Azerbaycan, Lübnan, Tunus, Kazakistan, İsviçre, Rusya, ve Ukrayna’da faaliyet gösteriyor. Tüm bu ülkelere çok yakında Irak da eklenecek.

Yeni dönemde mağazacılık alanında büyümek isteyen grubun bu alandaki en yeni yatırımı ise Clai-re&Gossip oldu. Geçtiğimiz yaz başlayan yeni mağazacılık projesinde şirketin partneri ise Nogossip’in sahibi Im-Teks Tekstil. Yüzde 50-50 gerçekleşen ortaklık ile sadece yazlık bölgelerde faaliyet gösterecek bir mağaza konsepti oluşturulmuş durumda. Mayodan deniz şortuna, havludan terliğe, iç giyimden pijamaya kadar geniş bir bay ve bayan koleksiyonu satan Claire&Gossip’in şu anda altı mağazası var. Bu mağazalar, Türkbü-kü, Alaçatı ve Turgutreis Marina gibi sadece yazlık bölgelerde bulunuyor.

TEMİZLİKTE DE BÜYÜYOR

Bu arada Ferah Group’un çıkışı her ne kadar tekstil olsa da, ikinci kuşakla birlikte yeni sektörlere de girilmiş bulunuyor. Bu sektörlerden birini de altı yıl önce kurulan temizlik malzemeleri üretimi oluşturuyor.

Pozitif Hijyen markası adı altında microfiber bezden paspasa, banyo kokusundan sıvı sabuna kadar oldukça geniş bir ürün gamı söz konusu.

Bu ürünlerin toptan satışını gerçekleştiren şirket, bu yıla kadar neredeyse tamamen iç pazara odaklı bir strateji izledi. Fakat yeni stratejisi gereği Ortadoğu’da büyüme kararı alan şirket, bu plan doğrultusunda kısa bir süre önce Kuzey Irak’a ihracata da başladı.

Pozitif Hijyen’in şu an için 6 milyon lira ciroya sahip olduğunu söyleyen Kerem Dirik, bu alanda Ortadoğu’da ciddi bir potansiyel gördüklerini ve bu bölgede hızla büyüyerek cirolarını 2’ye katlamak istediklerini dile getiriyor. myfikirler.org

Okudunuğunuz yazı toplam 1315 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

HÜKÜMETİN denetimleri sıkılaştırıp, bir takım etkili kararlar almasından sonra konkordato ilan eden firma sayısının azalması, piyasaların yeniden rayına girmesini hızlandırmış gibi görünüyor. Bu tablo...
1.3.2019 01:12:34 [ Haber ]

Ekonomist’in yayına başladığı 1991’de Türkiye’de sadece bir ahşveriş merkezi (AVM) vardı. Şimdi ise 57 ilde 348 AYM var. Yani gittikçe daha çok yaşamımıza giren bir sektörden söz ediyoruz. Türkiye Ahş...
3.3.2016 23:29:23 [ Haber ]

Miniatürk: Antik Çağ’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlıya bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış medeniyetlerden günümüze kalan zengin mimari mirasları bir araya getiriyor. Giriş ücreti: Tam 7....
1.3.2019 01:00:58 [ Kültür-Sanat ]

Yakup 2'ye de talip var Son zamanlarda kulis sayfalarımızda en çok yer bulan duyumlar, yeme içme sektörüne yönelik. Bunun nedeni ise Ferit Şahenk, Ali Sabancı gibi işadamlarının bu sektöre yatırım ...
19.11.2013 21:49:17 [ İş Yaşamı ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.