17 Ocak 2020 Cuma
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  myfikirler
http://blog.edebiyatdefteri.com/myfikirler/oku/5024/tusiad-tan-barisa-yatirim-projesi 

 • Hakkımda


myfikirler

 • Yazdığım Diğer Konular
Ekonomi (9)
Yaşam (2)
Haber (6)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (1)
Finans (2)


 
Tüsiad'tan Barışa Yatırım Projesi
11.2.2014 20:54:59  [ Ekonomi ]

Tüsiad'tan Barışa Yatırım Projesi

Barış sürecinin ekonomik ayağım oluşturmak için harekete geçen TÜSİAD, batı ve doğudaki şirketleri beş yıllığına evlendirip bölgede yatırımın önünü açmaya hazırlanıyor. Avrupa Yatırım Fonu ve Abraaj Capital ile birlikte yürütülecek olan 40 milyon euroluk projede, doğuya yatırmı yapacak şirketlere beş yıl sonunda 3 katlık EBITDA artışı garantisi verilecek.

Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSÎAD), son teşvik sisteminden aradığını tam bulamayan Doğu ve Güneydoğu’ya doğrudan yatırım çekmek için batıdaki şirketlerin kapısını çalacak. İlk etapta 40 milyon Eu-ro’luk kaynak ayrılan proje ile batıdaki başarılı KOBl’ler, doğuda büyüme potansiyeli yüksek şirketlere beş yıllığına ortak edilecek.

Türkiye kamuoyu 17 Aralık’tan bu yana siyaset-yargı-ekonomi üçgeninde yaşananlara kilitlenirken, gündemin alt sıralarına gerileyen barış sürecinin ekonomik ayağını oluşturmak için iş dünyasında alttan alta hareketlilik sürüyor. Bu kapsamda haziran ve kasım aylarında Cizre ile Bat-man’ı ziyaret ederek yatırım fırsatlarını masaya yatıran TÜSİAD, bölgede yaptığı araştırmalar sonucunda çok önemli bir projeyi hayata geçirme kararı aldı.

EBITDA GARANTİSİ

Ayrıntılarını ilk kez Ekonomist’te okuyacağınız ‘barışa yatırım’ projesi ile son teşvik sisteminden de beklenen payı alamayan Doğu ve Güney-doğu’da yatırımın önünü açmak için TÜSİAD bizzat devreye girecek. Batıdaki ve doğudaki potansiyeli yüksek şirketleri bir araya getirip beş yıllık bir yatırım planı hazırlayacak olan TÜSİAD, batıdaki şirkederi bölgede yatırıma ikna etmek için yüzde 40 sermaye ortaklığı ve beş yıl sonunda 3 katlık EBITDA (faiz amortisman ve vergi öncesi kâr) artışı garantisi verecek.

Proje, TÜSİAD, Avrupa Yatırım Fonu ve Abraaj Capital tarafından koordine edilecek. Özellikle tekstil, makine, tarım, hayvancılık ve madencilik sektörlerinde kurulacak ortaklıklara ağırlık verilecek. Projenin 20l4’ün ortasından itibaren başlaması bekleniyor.

ORTAK GİRİŞİM PROJESİ

Bu kapsamda 31 Ocak-1 Şubat tarihlerinde Mardin, Şırnak ve Bat-man’da temaslarda bulunan TÜSİAD ve TÜRKONFED heyeti, hazırladıkları Bölgelerarası Ortak Girişim Proje-si’ni (BORGİP) bölge işadamlarına tanıttı. TÜSİAD’ı temsilen heyette yönetim kumlu üyeleri Tarkan Kadooğ-lu ve Şükrü Ünlütürk, danışma konseyi üyesi Orhan Turan ve genel sekreter Zafer Ali Yavan yer aldı.

Şımak’ta gerçekleştirilen Yatırımcı Danışma Konseyi İstişare Toplantısında söz alan bölge işadamları, sürecin gidişatından umutlu olduklarını belirterek, batıdaki yatırımcıyı bölgeye beklediklerini ifade ettiler. TÜSİAD Yönetim Kumlu Üyesi Tarkan Kadooğlu ise 30 yıllık çatışma nedeniyle bölgede sanayi ve ticaret alanlarının gelişemediğini belirterek, “İşadamları Afrika'da, Rusya'da yatırım yapıyor. Güneydoğu'da niye yatırım yapmasınlar? “ diye konuştu.

PROJE NASIL İŞLEYECEK?

Batıdaki ve doğudaki büyüme potansiyeli yüksek KOBİ’ler, TÜSİAD ve TÜRKONFED'in ortak çalışmalarıyla tespit edilecek:

: Avrupa Yatırım Fonu, Abraaj Capital ve TÜSİAD uzmanları, bu KOBİ’lerin i ortak üretim yapacağı projeler geliştirecek.

Batıdaki KOBİ, doğudaki bir şirket ile evlendirilecek ve bölgede beş yıllık bir ortak yatırım planı çıkarılacak. Özellikle tekstil, makine, tarım, hayvancılık ve madencilik sektörlerine ağırlık verilecek.

Batıdaki KOBİ’ye ortak yatırımı kabui etmesi halinde sermayesinin yüzde 40’ı oranında kredi verilecek. Doğuda yerel partnerle yatırım yapan KOBİ’lere beş yıl sonunda 3 katlık EBITDA artışı garantisi verilecek.

Okudunuğunuz yazı toplam 685 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

DÜNYADA İLK ÜÇÜ HEDEFLİYOR 2023 yılında dünyanın ilk üç mobilya üreticisi arasında yer almayı hedefleyen İstikbal Mobilya, 2016’da yurtiçi ve dışında toplam 35 yeni mağaza açmayı h...
4.3.2016 00:09:26 [ Ekonomi ]

Ekonomist’in yayına başladığı 1991’de Türkiye’de sadece bir ahşveriş merkezi (AVM) vardı. Şimdi ise 57 ilde 348 AYM var. Yani gittikçe daha çok yaşamımıza giren bir sektörden söz ediyoruz. Türkiye Ahş...
3.3.2016 23:29:23 [ Haber ]

GÜNÜN hemen her saati hareket halinde olan bu yerlerde göze çarpan şeylerden biri de boy boy valizler. Zira sık seyahat edenler için valiz en önemli ihtiyaçlardan biri. Bu nedenle içine koyulan eşya m...
26.10.2018 23:36:16 [ Yaşam ]

Türkiye'deki yeme içme sektörünün son birkaç yıldır hiç olmadığı kadar hareketli olduğunu bilmeyen kalmadı. Doğuş Holding'in patronu Ferit Şahenk'in sektöre yatırım kararıyla başlayan hareketlilik. Es...
19.11.2013 22:14:53 [ İş Yaşamı ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.