21 Ekim 2019 Pazartesi
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  myfikirler
http://blog.edebiyatdefteri.com/myfikirler/oku/4929/bu-fasil-durgunluga-son-verebilir 

 • Hakkımda


myfikirler

 • Yazdığım Diğer Konular
Ekonomi (9)
Yaşam (2)
Haber (6)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (1)
Finans (2)


 
Bu fasıl durgunluğa son verebilir
19.11.2013 21:58:49  [ Finans ]

Bu fasıl durgunluğa son verebilir

Üç yıllık durgunluğun ardından açılan 22’nci fasıl, AB ile Türkiye arasındaki katılım müzakerelerinin yeniden canlanmasına vesile olabilir...

GEÇTİĞİMİZ hafta, Avrupa Birliği (AB) ile görüşmelerde açılması gereken 35 fasıldan bir tanesinin daha açılacağını yazmıştım. Bu, “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlığını taşıyan 22’nci fasıldı. Daha sırada açılması gereken 21 adet çok önemli fasıl daha var. Bunlar arasında yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik başlıklarını taşıyanlar da var.

Anımsanacağı gibi, 3 Ekim 2005 tarihinde başlayan müzakere sürecinde bugüne kadar sadece 13 fasıl açılmış ve bu açılan fasıllardan sadece “Bilim ve Araştırma” faslı geçici olarak kapatılmıştı. Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi gemi ve uçaklarına limanlarını açmaması nedeniyle 2006 yılında sekiz faslın dondurulması kararı alınmıştı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR FASIL

Nihayet AB üç yılı aşkın bir sürenin ardından “Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22’nci faslı 5 Kasım 2013 tarihinde Brüksel’de Türkiye ile AB arasında yapılan Hükümetler Arası Katılım Konferans’mda açtı. Katılım Konferans’ında Türkiye’yi AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz temsil ederken, Konferansa AB Dönem Başkanı Litvanya’mn Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius başkanlık etti. Konferansa Avrupa Komisyonu’nu temsilen Genişlemeden Sorumlu Üyesi -tefan Füle de katıldı.

AB’ye üye devletler ve bu devletlerde yer alan çeşitli bölgeler arasında çeşitli nedenlerden dolayı oluşan sosyoekonomik farklılıkların azaltılmasını hedefleyen AB Bölgesel Politikası, AB’nin bölgeleri arasında bulunan imkân ve gelir farklılıkları gibi çeşitli farklılıkların tespiti, gelişmişlik düzeyi bakımından geri kalan bölgelerin diğer bölgelerle arasındaki farkın azaltılması ve ileri gelişmişlik düzeyini yakalaması, böylelikle, sosyoekonomik uyum ve entegrasyonu sağlamak gibi birçok amacı hedefliyor.

AB Müktesebatı çerçevesinde 22’nci fasıl, bölgeler arasındaki sosyoekonomik farklılıkların azaltılmasına yönelik çalışmaları ve AB’nin yapısal fonlarına ilişkin genel hükümleri, fonların kullanımına yönelik mekanizmaların oluşturulma çalışmalarını kapsamasının ötesinde, aday ülkeleri üyeliğe hazırlamayı amaçlıyor. AB’nin önemli politikalarından biri olan bölgesel politika aynı zamanda, istihdam, rekabetçilik, yenilik, ekonomik büyüme ve hayat standartlarının yükseltilmesine yönelik projeleri kapsıyor.

KISA VE UZUN VADEDE YARARI BÜYÜK

IKV’nin değerli uzmanlarından Dr.Zeynep Bozkurt’ un yaptığı araştırmaya göre, müzakere sürecinde 22’nci fasıl belirgin bir müktesebata sahip olmamakla birlikte, ulusal mevzuat haline getirilmesi gerekmeyen çerçeve ve uygulama tüzüklerine sahip.

Bunlar, Uyum Fonu, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, Avrupa Sosyal Fonu, bu fonlara ilişkin Genel Flükümler, AB Yerel İşbirliği Avrupa Gruplaşması, Katılım öncesi mali yardım aracını oluşturan (Instrument for Pre-Accession Assistance -IPA) 1085/2006 sayılı Konsey Tüzüğü ile IPA Uygulama Tüzüğü’nü kapsıyor.

22’nci fasılda müzakere edilen başlıca konular ise başta yasal ve kurumsal çerçeve ile idari kapasitenin artırılması olmakla birlikte, bölgelerin belirlenmesi, planlama ve programlama, proje uygulama ve yönetme, izleme kontrol ve değerlendirme konularını da içeriyor.

Hükümetler arası Katılım Konferansı’nda Türkiye'nin reform çalışmalarına doğrudan ve olumlu bir şekilde etki edeceğini savunan Füle, bu gelişmenin devam ettirilmesi için Türkiye’nin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi ve gerekli çabayı göstermesi gerektiğini vurguladı.

Füle ayrıca, müzakere süreciyle doğrudan ilişkili olmasa da, 22’nci faslın açılmasının, Türkiye’nin Geri Kabul Anlaşması’nı imzalaması ve Vize Diyalogunun başlatılması açısından yapıcı bir unsur olduğunu belirtti.

22’nci faslın açılması ile hem Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinin hem de Türkiye-AB ilişkilerinin yeni bir ivme kazanacağını, ayrıca AB’nin aday ülkeler nezdinde kredibilitesinin artmasına yardımcı olacağını söylemek mümkün. Böylelikle, hem AB hem de Türkiye fasıl açma kararından kazançlı çıkacak ve bu gelişme iki taraf için de kısa ve uzun vadede somut yararlar sağlayacak demek yanlış olmaz.

Hiç şüphesiz, 22’nci faslın açılması, katılım müzakerelerinin uzun bir durgunluğun ardından tekrar canlanmasını sağlayacak ve diğer fasılların açılması için gerekli olan aktif platformun oluşmasına yardımcı olacaktır.

Darısı diğer fasılların başına!..

Okudunuğunuz yazı toplam 627 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

İş kurmak için yeni fikirlere ve trend iş modellerine ihtiyacınız varsa doğru adresdesiniz. Bugünkü yazımızda en iyi iş fikirleri olarak değerlendirebileceğiniz yatırım projeleri ve fikirleri sunacağı...
1.1.2018 17:31:49 [ İş Yaşamı ]

Fast food, döner, pastane, kafe, mobilya, ayakkabı, kozmetik, eğitim, oto bakım, spor... Bu yıl ön plana çıkacak alanlardaki iş fırsatlarını araştırdık, uzmanlara danıştık. İşte, en popüler markaların...
26.10.2018 23:54:13 [ İş Yaşamı ]

AZERBEYCAN'IN sembollerinden biri haline gelen Alev Kuleleri'ni inşa eden DİA Holding, 250 milyon euro'ya mal olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi projesini de teslim etti. Dünyaca ünlü mimar zaha Hadid'...
19.11.2013 21:59:47 [ Haber ]

İSTANBULLU sanayiciler geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı konuk etti. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Meslek Komiteleri Toplantısı'na katılan Başçı, işadamlarının dünya ekonomisi ve enf...
19.11.2013 22:05:32 [ Haber ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.