20 Kasım 2019 Çarşamba
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  myfikirler
http://blog.edebiyatdefteri.com/myfikirler/oku/4926/islami-finans-araci-olarak 

 • Hakkımda


myfikirler

 • Yazdığım Diğer Konular
Ekonomi (9)
Yaşam (2)
Haber (6)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (1)
Finans (2)


 
İslami finans aracı olarak
19.11.2013 21:43:06  [ Ekonomi ]

İslami finans aracı olarak

Son yıllarda piyasaya sunulan yeni finansal araçlardan birisi olan sukukun önemi giderek artıyor. Hukuki altyapısı hazırlanan sistem Türkiye’de hızla gelişiyor...

SON zamanlarda finansal araçlar içerisinde özellikle “sukuk” önemli bir yer tutmaya başladı. Özellikle Türkiye’de bu sistemin hukuki alt yapısı da oluşturulunca gelişimi daha da hızlandı. Biraz bu konuyu teknik düzeydç açmaya çalışalım...

İslami Finansal Kuruluşlar Muhasebe ve Denetim Kurumu (AAOIFI) sukuk’u, “Dayanak teşkil eden bir varlık sepetinde yer alan varlıklar üzerindeki ortak mülkiyeti temsil eden eşit değerdeki sertifikalar” olarak tanımlamış.

Sukuk ihracının amacı, toplanan fonlar ile sahip olunan paya göre yeni bir projeye başlamak, mevcut bir projeyi geliştirmek veya toplanan fonları ticari bir faaliyetin finansmanı için kullanmak. Sukuk sisteminde yatırımcının veya sukuk sahibinin elde edeceği getiri; bir ticari faaliyetten, belirli bir varlığın mülkiyetinden ya da bir iş ortaklığından elde edilecek gelir üzerindeki hak sahipliğinden kaynaklanmakta. Sukuk yatırımcılarına faiz ödemesi yapılmamakta; varlıkların paylaşılmasına veya kiralanmasına dayalı gerçek ekonomik işlemlerin getirisi dağıtılmakta.

Sukuk ihracının gerekçeleri ihraççılar açısından bakıldığında; finansman temini, yatırımcı tabanını genişletmek ve çeşitlendirmek olmakla beraber, yatırımcılar açısından, yeni bir varlık sınıfına yatırım imkânı, sermayeyi daha etkin ve verimli kullanma yolu olarak açıklanabilir.

Uluslararası fonların yetersizliği karşısında Asya’da ve Körfez işbirliği Konseyi (KİK) üyesi olan ülkelerde merkezi yönetimler altyapı projelerini finanse etmek ve yerel likidite havuzlarına erişebilmek için sukuk ihraç ediyor. Ayrıca, Afrika’daki hükümetler de Ortadoğu’daki yatırımcıları ülkelerine çekmek için aynı rotayı izliyor. 2011 yılında dünya sukuk ihracı önceki yıla göre yüzde 64.5 oranında artış kaydederek 84.5 milyar dolara yükselmiş. Dünya sukuk ihracındaki yüzde 70’in üzerindeki payı ile Malezya ilk sırada ve yüzde 13’lük payı ile Suudi Arabistan ikinci sırada yer almakta, tik sukuk ihracı Malezya’da 2000 yılında gerçekleşmiş. Dünya sukuk talebinin 2017 yılma kadar üç kat artarak 300 milyar dolardan 900 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Sukuk, başlangıçta daha ziyade sabit getirili geleneksel bonolara alternatif olarak çıkarıldı. Ancak piyasası geliştikçe geleneksel bonolarla olan farkları giderek artıyor.

SUKUK NASIL İŞLİYOR?

■Yükümlü, varlığın mülkiyetini temsil eden sukukun dayanağı olan varlığı önceden anlaşılmış olan fiyattan, vade sonunda varlığı geri alma (buy back contract) koşuluyla katılım bankalarının kurduğu Özel Amaçlı Şirketlere (SPV’ye) satar.

■ SPV, satın aldığı fiyata eşit şekilde vadeli sukuk sertifikası ihraç ederek finansmanı sağlar ve varlığın satış bedelini yükümlüye öder.

■ Kira sözleşmesi (icara, leasing agreement), belirlenmiş bir süre için yükümlünün, varlığı kiracı olarak yeniden kiralaması amacıyla yükümlü ve SPV arasında imzalanır.

■ SPV, yükümlüden periyodik olarak kira bedelini alır.

■ Kira tutarı yatırımcılara (sukuk sahiplerine) önceden belirlenmiş periyodik kira kupon ödemeleri şeklinde SPV tarafından payları oranında dağıtılır.

■ Vadede (itfa tarihinde) SPV, yükümlü ile arasındaki geri alım anlaşması çerçevesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan varlığı yükümlüye geri satar.

■ Geri satış sonucu elde edilen bedel, SPV tarafından sertifika anapara ödemesi olarak sukuk sahiplerine dağıtılır.

Sistemin işleyişinde sukuk yatırımcıları, periyodik kira bedeli ile birlikte vadede anapara ödemesi de elde etmektedirler. Ayrıca sukuk sahipleri isterlerse, ellerindeki sukukları ikincil Zira icara sukuk, ikincil piyasası olan likit bir enstrümandır.

Okudunuğunuz yazı toplam 1337 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Türkiye'de markalı hazır mutfak sektörü yeni yeni palazlanıyor. Bunun nedeni de halen Türk halkının mutfaklarını mahallerinin marangozuna, yani markasız üreticilere yaptırmayı tercih etmesi. Nihayetin...
19.11.2013 22:18:32 [ İş Yaşamı ]

Türk kamyonlarına Bulgaristan sınır kapısında binlerce euro haksız ceza uygulanması sorunu kangrenleşti. Türkiye, bu konuda Avrupa Komisyonu’nu uyarmalı... GEÇTİĞİMİZ günlerde İktisadi Kalkınma Vak...
19.11.2013 21:35:40 [ Ekonomi ]

GÜNÜN hemen her saati hareket halinde olan bu yerlerde göze çarpan şeylerden biri de boy boy valizler. Zira sık seyahat edenler için valiz en önemli ihtiyaçlardan biri. Bu nedenle içine koyulan eşya m...
26.10.2018 23:36:16 [ Yaşam ]

HÜKÜMETİN denetimleri sıkılaştırıp, bir takım etkili kararlar almasından sonra konkordato ilan eden firma sayısının azalması, piyasaların yeniden rayına girmesini hızlandırmış gibi görünüyor. Bu tablo...
1.3.2019 01:12:34 [ Haber ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.