20 Kasım 2019 Çarşamba
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  myfikirler
http://blog.edebiyatdefteri.com/myfikirler/oku/4925/-komsu’nun-uygulamalari-gumruk-birligi-ne-uymuyor 

 • Hakkımda


myfikirler

 • Yazdığım Diğer Konular
Ekonomi (9)
Yaşam (2)
Haber (6)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (12)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (1)
Finans (2)


 
'Komşu’nun uygulamaları Gümrük Birliği'ne uymuyor
19.11.2013 21:35:40  [ Ekonomi ]

'Komşu’nun uygulamaları Gümrük Birliği'ne uymuyor

Türk kamyonlarına Bulgaristan sınır kapısında binlerce euro haksız ceza uygulanması sorunu kangrenleşti. Türkiye, bu konuda Avrupa Komisyonu’nu uyarmalı...

GEÇTİĞİMİZ günlerde İktisadi Kalkınma Vakfı’nm (İKV) düzenlediği bir toplantıda Avrupa Birliği (AB) uzmanlarından, dostum Sayın Dr. Can Baydarol ile görüştüm. Bana Türk TIR’larmın Bulgaristan geçişlerinde karşılaştığı sorunları anlattı. Türkiyd’nin kara taşımacılığının sorunlarını daha önce de bir seminerde konuşmuştuk ancak konu güncel, çok önemli ve ne yazık ki basma çok yansımıyor. Bu konuyu Avrupa Komisyonu’na götürmek, gerekirse sonucunda dava açmak gerek.

Kara taşımacılığındaki sorunlar, Türkiye’den tüm Avrupa’ya yönelik ulaşım ve ihracat için önemli bir engel oluşturuyor. Bilindiği gibi Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği iki taraf arasında sanayi mallarına uygulanan tüm vergi, miktar kısıtlaması ile eş etkili her türlü önlemi yasaklıyor. Buna karşm Bulgar makamları zaman zaman Türk araçlarının tümünü Kapıkule’den Bulgaristan’a giriş noktasında keyfi kontrollere tabi tutarak ve tüm araçlara gerçek dışı ve haksız farklı gerekçelerle 1.500 ile 2.000 euro arasında ceza uyguluyor.

Bu cezayı vermemek için Bulgaristan topraklarına giremeyen araçlar yüzünden oluşan araç yoğunluğu sebebiyle girişlerde büyük sorunlar yaşanıyor. Kilometrelerce uzunlukta TIR kuyrukları oluşuyor.

ADALET DİVANI KARARLARINA RAĞMEN...

Bilindiği gibi AB ile Türkiye arasında 1995 tarihli Gümrük Birliği anlaşması vardır. Gümrük Birliği öncelikle taraflar arasında malların serbest dolaşımını kapsar ve bunun gerçekleşmesi için sadece her türlü vergi ve miktar kısıtlamalarının ve bunlara eş etkili tedbirlerin kaldırılmasını değil aynı zamanda malların Gümrük Birliği'ne taraf olan devletlerin topraklarından transit geçişini de içerir.

Oysa Türk taşımacısına uygulanan ve giderek boyutları artan bu tür engellemeler ve kota uygulaması, ticareti engelleyici en etkili önlem olmanın ötesinde Gümrük Birliği’nin ilkelerine de aykırı.

AB Adalet Divanı birçok kararında bunu doğrulamıştır. Divan’a göre: “Gümrük Birliği malların serbest dolaşımını zorunlu kılar. Söz konusu özgürlük bir üye ülkenin transit malların dolaşımını engellemesi veya buna müdahalesi durumunda tam olarak gerçekleşmiş olmaz. Bu kapsamda Gümrük Birliği’nin bir sonucu olarak transit geçiş serbestisi genel bir ilke olarak kabul edilmelidir.” (Case C-115/02, Rioglass and Transmear, parag. 18).

Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’ni düzenleyen 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı’nın (OKK), bu Kararın AB Adalet Divanı kararları çerçevesinde yorumlanacağını öngören 66. Maddesi karşısında, Divan’m bu içtihadının Türkiye-AB arasındaki Gümrük Birliği için de geçerli olacağı açık.

SERBEST TİCARET İLKESİNE AYKIRI

Öte yandan, bu olayda yaşanan ulaşımı engelleyici önlemler ve transit geçiş kotaları sadece Gümrük Birliği kurallarına değil. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına da aykırı. GATT Anlaşması’nın V. Maddesi DTÖ üyesi ülkelerin transit mal geçişlerini serbestleştirmelerini ve birbirlerine karşı sınırlama getirmemelerini öngörüyor.

AB ve üye ülkeleri ile Türkiye de DT֒ye taraf olduklarına göre, bu ülkeler arasında transit geçişlere getirilen sınırlamalar doğal olarak GATT’a da aykırı. Konunun hızla Gümrük Birliği Ortak Komitesi ve Ortaklık Konseyi’nde ele alınması gerekiyor. Ancak özellikle nakliye kotaları sorunu bugüne kadar defalarca Türkiye tarafından gündeme getirildiği halde sonuç alınabilmiş değil.

Başvurulabilecek hukuki yollardan birisi, bu tür korumacı ve gümrük vergisine eş etkili tedbir uygulayan ülkelere karşı bu uygulamadan zarar gören şirketlerin tazminat davası açması olmalı. Böyle bir davanın Avrupa Adalet Divam’na yönlendirilmesini sağlayabilmek için, üye devlet mahkemesinden bu anlaşmalardaki ilgili maddelerinin yorumlanması için Avrupa Adalet Divam’na ön karar için başvuruda bulunulmasının talep edilmesi gerekiyor.

Söz konusu uygulamalar, GATT Anlaşması’nm V. Maddesine de aykırı olduğundan Türkiye’nin konuyla ilgili olarak DT֒ye şikayette bulunarak ihtilafların çözümü mekanizmasını harekete geçirmesi gerekiyor. Her şeyden önce de, AB hukukunun koruyucusu konumunda olan Avrupa Komisyonu’nu bu konuda gerekli takibatı yaparak Bulgaristan’ı uyarması gerekli. Bunun için de Türkiye, AB Komisyonu’nu uyarmalı.

Okudunuğunuz yazı toplam 975 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Danışmanlık yaptığım süre içinde dramatik tablolar gördüğüm kadar esprili, hatta şaşkınlık yaratan estetik efsaneler de duymadım değil. Estetik ve güzel görünmek için bir o kadar da çarpıcı şeyler ...

11.2.2014 20:48:31 [ Sağlık ]

GÜNÜN hemen her saati hareket halinde olan bu yerlerde göze çarpan şeylerden biri de boy boy valizler. Zira sık seyahat edenler için valiz en önemli ihtiyaçlardan biri. Bu nedenle içine koyulan eşya m...
26.10.2018 23:36:16 [ Yaşam ]

İş kurmak için yeni fikirlere ve trend iş modellerine ihtiyacınız varsa doğru adresdesiniz. Bugünkü yazımızda en iyi iş fikirleri olarak değerlendirebileceğiniz yatırım projeleri ve fikirleri sunacağı...
1.1.2018 17:31:49 [ İş Yaşamı ]

DÜNYADA İLK ÜÇÜ HEDEFLİYOR 2023 yılında dünyanın ilk üç mobilya üreticisi arasında yer almayı hedefleyen İstikbal Mobilya, 2016’da yurtiçi ve dışında toplam 35 yeni mağaza açmayı h...
4.3.2016 00:09:26 [ Ekonomi ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.