4 Aralık 2020 Cuma
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  metafizikuzmani
http://blog.edebiyatdefteri.com/metafizikuzmani/oku/1246/metafizik-ekonomi 

 • Hakkımda


metafizikuzmani

 • Yazdığım Diğer Konular
Müzik (1)
Astroloji (3)
Bebek (1)
Bilim (7)
Doğa (8)
Eğitim (20)
Ekonomi (3)
Yaşam (19)
Haber (9)
İlişkiler (30)
İş Yaşamı (5)
Kültür-Sanat (6)
Sağlık (24)
Spor (1)
Teknoloji (1)
Mutfak (3)
Moda (14)
Otomobil (2)
Çocuk (1)
Günlük (8)
Finans (1)
Hobi (4)
Din (3)
Şehir (9)
Üniversite (10)


 
METAFİZİK EKONOMİ
19.12.2008 20:52:30  [ Otomobil ]

METAFİZİK EKONOMİ

METAFİZİK EKONOMİ: Son çeyrek asırda;Hümanist felsefenin insan onuruna verdiği değer ile,gerçek demokrasi kendi içerisinde temel hak ve özğürlüklerini geliştirerek derin bir nefes almıştır.Cumhuriyetle ve onun ürünü olan demokrasiyle yönetildiğini idea eden tüm uluslar bu yükümlülüğü değişmez anayasalarına alarak yönetimlerini devlet idolü üzerinde gerçekleştirmiştir.
Bu anayasal yükümlülük yönetilen toplumların temel hak ve hüriyetlerini eşitçe paylaşacakları,savunacakları ve herkesin kardeşçe yaşayacağı toplum modülüdür.Bu modülün aksini iddia eden ya da otoriter,devlet içinde devlet anlayışıyla sadece kendi resmi ideolojisini yaşatarak,uygulamaya koyulanlar baskıcı,despot yönetimleri tarihin tekerrrür diyalektiği anlayışı içerisinde boğulacaktır.
Hümanist felsefenin en büyük özelliği insan onuru ve yaşamına verdiği değerdir.Hiçbir değer,insan değerinden daha değerli olamaz.Gelmiş geçmiş tüm idealler insan üzerine kuruludur.İnsan özgürlüğünü kısıtlayıcı ya da sömürücü etkide bulunanlar, bir gün güç dengesinin değişeceğini akıllarına getirmemektedir.Bunlar yanıldıklarını anladıklarında kendilerini sorgulayıcı meleklerin,insanlar olduğunu anlayacaktır.
İnsan,temel hak ve özgürlüklerinin başında eğitim,sağlık ve ekonomik eşitlik gelir.Sosyal devlet anlayışının başında gelen ekonomik yönetim ve uygulanış proğramları adil dağılmadığında,yönetilen ülkede çeşitli sorunların ve tıkanıklıkların çıkacağı kesindir.
Sözde,demokrasiyle yönetildiğini beyan eden her ülke, uygulamaya koyduğu liberal ekonomik proğram modelini,gelişen dünya ülkeleriyle ticari ihracat ve ithalat yapma yarışına rekabetsel alanda girerken şunu gözardı etmektedir.Özelleştirdiği kurumların ve özel şirketlerin sahiplerine tanınan ayrıcalık(imtiyaz) ve bireysel inisiyatif alma gücü,zenginin daha çok zenginleşmesini,yoksulunda daha çok yoksullaşmasına olanak tanımıştır.Ülkeler içinde daha 4 yıl önce küçük şirket sahibi olan binlerce kurum ve kuruluş bu imtiyazlardan dolayı,bireysel zenginliklerinin manifestosunu ilan ederken,kendi bünyelerinde çalışanlara istihdam oluşturduk açıklamalarının (Duygu sömürüsü) ülke ekonomisine katkı vaadiyle,onbinlerce çalışanı düşük ücretle emeklerini çalmaktadır.Ekonomide zamanın parasal değeri enflasyonla açıklayanlar,insan ömrünü düşük ücretle çalıştırmada zaman kaybına neden terimsel bir isim takmadıklarıda soru işaretidir.
Aza kanaat getirerek,ya rabbi sana çok şükür edasıyla yaşayanlar,mücadeleci ve hakkını arayanların önünü tıkamaktadır.Bir özel teşebbüsçü,kurumunda hak talep eden çalışanına benim bu kadar,ister çalış ister çalışma diyebiliyorsa, vay o ülkenin haline...
Hak aramada grev,lokavt vb gibi yasal hakların,ülke yönetim yasalarınca kısıtlanması özel teşebbüs sahiplerini daha çok zenginleştirmektedir.İşçi haklarının,ülke yasalarının anti-demokratik biçimde kısıtlanması,sendikaların çalışma haklarını ve çalışma prensiplerinin elinden alınması anlamındadır.Zaten sözde demokrasilerle yönetilen ülkelerdeki sendikal faaliyetler boş bir formaliten başka hiçbirşey değildir.
Devlet kurumlarının özelleşmesi ile beraber,özel şirketlerin istihdam olgusuda değişmektedir.Kalifiye elaman arama prensiplerinde,yönetildikleri ülkenin cumhurbaşkanı,başbakanı ve bakanlarında bile olmayan özelliklerle personel alım ilanlarını görürken gülmemek elde değildir.Acaba o şirketin genel müdüründe aradıkları basit iş departmanlardaki özelliklerin biri veya birkaçı var mıdır?İnsan kaynakları formaliteleri,gelişen ülkeler standartını yakalamak için varsa da unutulan şudur?Yaşadığınız ülkedeki yaşam kalitesi yani eğitim,sağlık ve ekonomik kalkınma şekli;taklitini yaptığınız gelişmiş ülkelerdeki şirket insan kaynaklarının yaşamsal seviyesine erişmiş midir?Milyon dolarlar kazanarak kar amacı güden hiçbir şirket gelişmez,rüzgarın esişi güzeldir,hoştur.Kasırganın esişi ise ters büz eder her tarafı unutulmasın.Liberal ekonomide sadece bir ayağın hasar görmesi,milyon dolarlık şirketleri,reel faiz ile nominal faiz arasındaki dengeyi bozduğu gibi,şirketin kar faizinide bozar.Unutulmaması gereken bir konuda tüm ekonomistlerin bile anlayamayacağı kar faiz oranıdır.Bu olguyu sadece metafizik ekonomi algılar ve bilir.
Tarihte iktidara gelen tüm parti hükümetleri kurmaylarıyla yada milletvekilleriyle kurmuş oldukları bakanlıkların ekonomi tabanlı üniversiterden mezun şahsiyetlere bırakılması çok büyük zararlar getirmiştir,geçmiş tarih incelendiğinde arjantin,bolivya,italya ve meksika da bakanlarının çocuğunun ekonomist kökenli olması ülkedeki halkın büyük çoğunluğunu yoksullaştırmış,sermayesi desteklenen özel şirket sahiplerini ise astronomik zenginleştirmiştir.
Bir ülkede istikrarın yürütülmesi sadece bir parti üzerinden gerçekleşmez.Çok partili sistem ile demokrasi bütünselleşir,fakat seçimlerde başarısız olan bir partinin başkanı hemen istifa etmeli yada geri de kalmasını bilmelidir.Çünkü sadece bir parti üstüste seçimleri kazanabiliyorsa o partinin başında olan liderden daha güçlü liderler çıkmalıdır ki! Siyaset gelişebilsin yada siyaset monoton ve rutin kalarak zevk vermez.Ülkede onlarca lider konumda olan insanlar çıkmak zorundadır.Siyaset rekabet arenası her zaman halk yararınadır.Meydan sadece bir parti yönetim tekeline kalırsa,halkın istek ve arzuları yarıda kalarak,halk uyutulma politikasıyla karşı karşıya kalır.
Bir insanın başına ne gelmişse ya yoksulluktan ya da sahipsizlikten gelir.İnsan onuruna gelecek her zarar,hümanist felsefenin demokratik inkarıdır.
METAFİZİK UZMANI GÖKHAN HANİ.

Okudunuğunuz yazı toplam 1787 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

20 Aralık 2008 Cumartesi 13:30:23
ÜLKEYİ TEK PARTİNİ YÖNETMESİ BİR TEKELCİ ANLAYIŞ OLDUĞU GİBİ,
BİR SİYASİ PARTİYİ DE KENDİ SULTASINA ALARAK,
İSTİFAYI DÜŞÜNMEYEN
VERİMSİZLEŞMİŞ PARTİ LİDERLERİ DE
İSTİFA EDEREK YERİNİ GENÇLERE VE İŞ BİLİRLERE YERİNİ BIRAKMASINI BİLMELİDİRLER, KENDİLERİ KULİSTEN DESTEK SAĞLASINLAR, KARİZMALARINA BOĞMASINLAR MİLLETİ..
AKSİ HALDE BU ZİHNİYET ÜLKEYİ BU GÜNKÜNDEN DAHA DA KÖTÜ AÇMAZLARA SÜRÜKLEYECEKTİR.
MUHALEFET OLMAYAN YÖNETİMLER HATASINI FARKEDEMEZ...

SAYGIYLA KUTLARIM EMEK VE DÜŞÜNCELERİNİZİ.

Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

ÖZLEM:İnsanı hayata bağlayan değerlerden biride özlem duygusudur.Özlem;imkansız olsa da bekleyeni ve bekleneni düşlemek, ona yetişmek ve kavuşmak istemidir. Özlem,insanı derinden düşündüren ideal bir...
30.9.2008 22:04:06 [ İlişkiler ]

ESTETİK AMELİYAT: İnsan bedeni yaratılışta belli güzelliklere ve kusurlara vakidir.İnsan bedenindeki bu özellikler yaratan tarafından bilinçli olarak(külli kader) tasarlanıp,şekillendirilmiş ve biçim...
14.11.2008 23:03:11 [ Sağlık ]

FİZİKSEL HASTALIKLARIN YANSIDIĞI RUH DİLİ:Metafizik uzmanı ve psikanalist-yazar Gökhan Hani'nin Ruh genetiği çalışmalarında karşısına çıktığı fiziksel hastalıkların ruh dili yansımaları ortaya çıkmışt...
26.8.2008 22:29:50 [ Sağlık ]

SOSYETE FELSEFESİ: Felsefe,hem sağlam bilgi üretme hem de ahlaklı ve mutlu yaşama çabasıdı...
5.8.2008 22:50:53 [ Moda ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.