26 Ocak 2020 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  Lutfiye Canacik
http://blog.edebiyatdefteri.com/lutfiye-canacik/oku/5461/olumu-yazmak-oylesine---- 

 • Hakkımda


Lutfiye Canacik

 • Yazdığım Diğer Konular
Müzik (1)
Alışveriş (1)
Doğa (1)
Yaşam (7)
İlişkiler (6)
Kültür-Sanat (1)
Mutfak (1)
Çocuk (1)
Hayvanlar (1)
Din (3)


 
Olumu yazmak öylesine....
20.2.2016 23:40:43  [ Yaşam ]

Olumu yazmak öylesine....

En zor olan şey insanin kendi olumunu an ve an yazmak. Ölmeden olumu yazmak nasıl olabilir ki, nerden bilebilir ki insan olumu. Her ne yaşanmış olursa olsun ölümden başka, guçlü çıkarsın çekilen açılardan, ya da alismissindir açılarla yaşamaya haz alırsın onlarla yasamaktan. Birgün olumu yazmak istersem bu kendi ölümüm olmalı ya da hicbir beklenti olmadan sevgi duyduğum insanların olumunu yazabilirim belki. Bir annenin kaybettiği çocuğu için yazması, ya da erkek ya da kadın fark etmez kaybettiği esi için yazması gibi. Ya da sahip olduğu bir hayvani kaybetmesi sonucu duyduğu acıları yazması gibi.
Aslında insani güçlü kılan, aciları paylasmamasi.Olumlu ilgili aklımdan geçenleri kimse bilmemeli, sir kalmalı bende.o yüzden içimde hapsetmek, bekletmek daha kolay geliyor bana.Hüzünde, acıda sadece benim olmalı. İnsanları yazdigi şeyler değil, yazmadıkları daha önemli bence.mutlulukları yazmiyor diye onun çok mutsuz olduğu anlamına gelmez, ya da hüznü yazmadı onun hic acili olmadigi anlamına gelmez ki.Açıları paylaşmayı sevmem, mutluluklar yaşama sevinci verir insana.Benim misyonum bu hayatta sadece mutluluk. Hüzün sadece gercek olum olduğunda çıkacak ortaya. Bu dünyaya yaşamak için geliyoruz ve layiki ile yasamalı insan.
Misal olumu yazmak için acılarımi düşündüm, içtim, sarhos oldum, kendimi perişan ettim, şiirini ya da yazımı yazdım sonra kalkıp cay demledim, kaldığım yerden devam ettim hayata. Bu olmamalı.Sahte geliyor bana. Bu gerçek bir olum değil ki, sadece mecazi bir olum.

Empati yapip, olumu yazmak başka birşey tabi.
Bir deliyi yazacaksam,onun gibi yasamalı, onun gibi yemeli, onun gibi düşünmeli, onun gibi giyinmeliyim mesela.film artistleride boyle yapmıyor mu zaten, rol yapmak yani.Ama benim kastetiğim olumu yazmak rol kesmek değil.Bambaşka birşey.Çok özel birşey olmalı olum.

Bir kadının kalp hastası olan eşinin, ilk kalp krizine hazırlıksız yakalanması, o ani yaşaması, o anın tekrar olmamasi için, elinden geleni yapıp, bu gibi anlarda nasıl davranması gerektiğine karşı bilinçli olmasi. Erkeğinde her ne olursa olsun karisini yönlendirmesi, hastalığı birlikte yaşamayı ogrenmeliler.kadın güçlü olmalı, koy vermemeli kendini, bir yandan esi kalp krizi geçirirken,onun vasiyetini dinlerken, bir yandan da gereken müdahaleyi yapabilecek gücü olmalı, inadına onu yaşatmak için, ölüme meydani birlikte okuyabilmeli insan.Tabi ki gerisi takdiri ilahi.

Ya da senelerce ayni yastığa baş koyan karikocanin, içlerinden biri alzhmeir, kanser olduğunda, onu kimselere bırakmaya kiyamamasi, onunla birlikte kendini hapsetmesi, ölümle yaşamayı öğrenmesi.Bu değilmidir ki zaten gerçekten sevmek, fedekarlik yapmak.Cani pahasına onu korumak, kollamak, gözetmek, huzur evlerinin köşelerine terketmemek. Başkalarının eşinin altını değiştirmesine göz yummak ya da gonullu, hasta bakıcıların yıkamasına karşı tepki vermemek, yanlış olan bunlar değil mi.gırtlak kanseri olan bir adam yük olmamak için huzur evini seçerken, çekmecesinde karısının yazdigi siir kitabini okuyarak, ondan uzakta bir köşede sessizce aglamak ve kadının bunu bilmemesi ne kadar aci verici.


Ya da kor bir karikocanin 20 yıl boyunca evin islerini paylaşarak birlikte yapmasi, birlikte hayata dimdik durması, birbirlerinin ayak seslerinden, aldıkları nefesten tanimasi, ölüme birlikte direnmeleri. Herşeye rağmen vakit gelene kadar zamanlarını iyi değerlendirmesi, birlikte göçüp gitmeleri en güzeli değil mi.

Ya da pankreas kanseri olmuş kocasina hicbir acısını belli etmemesi, acisını içine gommesi, olum vakti geldiğinde, kanser olan eşini yaşaması için dua edip, azrailin once kendi canini almasi için dua etmesi, ve nitekim de öyle olur zaten, önce kadın olur, birgün sonrada kocası.bu gerçekten sevmek değil mi, esinden önce olum acisini tatmak.

O yüzden huzunlenip, huzun yazacaksam eğer,ben bunları yazmak isterim.ask için sevda için kendimi perisan edip, siirimi yazip, sonra kalkip cay demlemek istemem, ben boyle olumu yazmak asla hic istemem.

Ben hüzün yazamiyor değilim, yazarım ama yaşadıklarımi yazarım gerçekleri yazarım,ask insani güçlendirir, şifadır ask, aşktan ölen insan yoktur, daha güçlü olarak çıkar insan aşktan, tabi eğer isterse, ask açısı cekip ölmeyi yakistiramam kendime, ama ince bir cizgidir olum, o yüzden fazla üstüne gitmemek gerek, ne yapacağı belli olmaz.

Ben olumu yazacaksam eğer onu iliklerime kadar hissetmeliyim, ben onunla olmeliyim, ruhunun neresinin acidığını, yüreğinin neresinden kan damladigini, kursunun nasıl girip çıktığını, neye zarar verdiğini, nasıl verdiğini bilmeli ve hissetmeliyim. Ask açısı çekip ölmeyi yazmam ben. Basit ve sahte gelir bana.Hüzün ve aci her zaman benim içimde ve en derinlerde bekler durur, taki olum gelene kadar. İste o zaman gerçekleri yazarım ben.İste o zaman gerçekten olurum ben... İste o zaman hüzün yazarım ben...tabi yazmak istersem. Dediğim gibi empati yapıp, mecazi yazmak serbest ama ben yazarsam gerçek neyse onu yazmak isterim ve kendi ölümümü yazmak isterim aslında.


Okudunuğunuz yazı toplam 432 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Bir mujdem var sana. Hani benim yanımda olduğu için, hep öpüp kokladigim, benden ölesiye kiskandigin, özgür ruhlu yaban kızım da burada. Onsuz geleceğimi düşünmedin değil mi kutuplara.Hatırlarsan zor...
18.2.2016 03:17:30 [ Hayvanlar ]

Canım merhaba, Bugün kutuplarda gokyuzum gri bulutlarla örtülü, demeye kalmadan kutup çocuklarım bitiverdiler yanımda, cok sevdiler beni canim, dagitiverdiler omuzumdaki gri bulutlarımi.Burunlarını s...
14.2.2016 22:20:12 [ Doğa ]

Bir güneşe birde sana bakamam Bir ateşi birden elini tutamam Bir nefes siz birde sensiz kalamam Çöllerde su gibi özledim seni Kutupta yaz gibi özledim seni (Kaynağı yazmayi sakin unutmayalım, y...
12.2.2016 21:35:05 [ Müzik ]

Bak sevgili Kendimi 52 yıl kutuplara haps ederim Ya kutuplardan gelin giderim O da olmazsa çöle giderim Merak ediyordum, aşıkların neden cole gittiklerine.Aslında fena fikir değil ama yeni geld...
18.2.2016 05:22:53 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.