17 Ocak 2020 Cuma
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  kemalat
http://blog.edebiyatdefteri.com/kemalat/oku/4855/haddini-bilmek! 

 • Hakkımda


kemalat

 • Yazdığım Diğer Konular
Bilim (3)
Eğitim (2)
Ekonomi (2)
Yaşam (25)
Haber (1)
İlişkiler (5)
Kültür-Sanat (3)
Sağlık (3)
Çocuk (1)
Günlük (5)
Din (8)


 
Haddini Bilmek!
17.9.2013 17:57:10  [ İlişkiler ]

Haddini Bilmek!


Her bir tarihi şahsiyet, yaptığı hizmetlerle, gösterdiği başarılarla, yenilgilerle övülmekte yargılanmakta, kimilerince ‘İN’ kimilerince ‘OUT’ kabul edilmektedirler. Doğru olmasıyla birlikte, şuna inanırım ki; her olay kendi tarihinde, içinde bulunduğu koşullarla değerlendirilmelidir. Bu milletin soyundan hiç bir zaman hain çıkmamıştır.
En basit örmek, hangi anne baba çocuklarına en mükemmel yaşamı sunmak istemez? Hangi evlat ebeveyninin gözüne girebilmek için çalışıp çabalamaz?
Ama efendim! Aması da bu, oluru da bu, olmayanı da budur.
Kış üşütür, yaz ısıtır. Baharlar da aşk mevsimidir.
Ayrıca, insanları, toplumları ve de devletleri bölüp parçalayan maddi ve de manevi çıkar ilişkileridir. Dünyalık ve de ahretlik hırslar, hem maddi hem de manevi doyumsuzluklar ne yazık ki yaşamı cehenneme çevirir.
Unutmayalım ki, ne dünyalık ne ahretlik hırsın, kazancın sonu yoktur. İnsan sadece ne melektir, ne de şeytan. İnsanda meleklikte fazlasıyla vardır, şeytanlıkta. Biz böyle güzeliz.
Dünya hazinelerine kanaatkârlık olmasıyla birlikte esas olan ahretlik hazinelere kanaattir.
İnsanın kendi ile barışık olmasının, Razı olmasının özü de budur.
Dünya serveti ile övünüp üstünlük taslamak ne derece basitlik ve de görmemişlik ise, manevi yaşantısı ön planda olup kendini üstün zannetmek daha da çok basitlik ve de görgüsüzlüktür.
Ha, manevi hazinen çokmuş dağıtmak istiyorsun, dağıt dağıtabildiğin kadar. Ancak, töhmet altında bırakma kimseyi. İlminin zekâtını dağıtıyorsan, yine öncelikle kendi çıkarın için yapıyorsun. Benden gizledin de ilmin gerçek sahibinden nasıl saklayacaksın? Bu kadarını anlayacak bilincin yoksa sen zaten zavallısın. Git öncelikle kendi bilgisizliğini gider. Nasıl mı? Hadi o kopyayı da vereyim sana. Cahil gördüğünden öğren bilmediklerini. Kaldı ki bunun da sonu yok.
Çözüm nedir? Oldukça basit; "Haddini Bilmektir".
Haydi, kalın edep ile edebiyat ile.
Kemal Alkan

Okudunuğunuz yazı toplam 630 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

2.Cesedin ölümü: Ceset nasıl olsa ölecektir, bir gün, saat ve zaman. Kaçış yoktur bundan, mutlak gerçektir hem de hakikat. Ölüm: Bir insan, bir hayvan veya bitkide hayatın tam ve kesin olarak sona er...
22.7.2013 13:44:13 [ Yaşam ]

Merhaba. Bugün sizlerle insanoğlunun tek hükmedemediğini zannettiği zaman konusunu paylaşacağım. Bilinenin aksine, gerçek anlamı ile asıl süregelirliği ile anlatmaya çalışacağım çok gizemli algılanan...
22.7.2013 16:51:25 [ Bilim ]

Söyleşimizin bugünkü konusu, ifrat ve tefrit aşırılıktan uzak, ne fazla ne de az, kararınca, kıvamında anlamlarını içerisinde barındıran bir sözcük, Kemâlât olacaktır. Dilerseniz öncelikle, kemâlâta g...
18.10.2013 11:36:35 [ Din ]

Güneş de batar, ancak Batmaz aslında.. Algılarımız çoğu zaman bizi yanıltırlar. Güneş, ne doğar ne de batar. Ne yapar peki? Kendi yörüngesinde akıp gider. Var olan yok olmaz. Ne olur? Dönüşür...
23.9.2019 07:34:14 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.