22 Kasım 2019 Cuma
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  kemalat
http://blog.edebiyatdefteri.com/kemalat/oku/4772/ibadet 

 • Hakkımda


kemalat

 • Yazdığım Diğer Konular
Bilim (3)
Eğitim (2)
Ekonomi (2)
Yaşam (25)
Haber (1)
İlişkiler (5)
Kültür-Sanat (3)
Sağlık (3)
Çocuk (1)
Günlük (5)
Din (8)


 
İBADET
27.7.2013 15:17:50  [ Din ]

İBADET


Hali hazırda yaşamakta olduğumuz ramazan ayı münasebetiyle bu makalemi, ibadet maksatlı olarak siz değerli okurlarımla birlikte, ibadeti konu alan bir yazı ile daha bir kıymetlendirmeyi arzu ettim. Buyrun;

İbat: Koltuk altına alınan bohça,azık.Değnek,dayanak,asa.

İbad:İbadet edenler,kullar,köleler,abidler.

İbda:Karı tamamen kendisine ait olmak üzere,birisine sermaye vermek. Sorulara makul cevap vermek.Meydana getirmek,yaratmak.Benzeri olmayan bir şey yapmak.

Bade: İçki,şarap.Sarhoşluk eden, mest eden içecek.

Bad: Rüzgar,yel,fırtına.Hava.Soluk,nefes.İç çekme.’HU’.

Ebed: Sınırsız. Müebbet. Müteselsil.Temelli. Bitmez. Sınırsız. Demirbaş. Hudutsuz. Sonrasız. Gedikli. Ölümsüz. Sonsuz. Baki. Bengi. Ölümsüz. Daima. Bol. Boyuna. Abıhayat. Gene. Kalıcılık. Köklü. Sonsuzluk. Koşulsuz. Ebedi. Badi.

Nama: Nema.Ürem. Getiri. Faiz. Gelir. Yüzdelik. Temettü. Rant. Kazanç. Avanta. Girdi. Geçimlik. Algı. Kazanım. Beyiye. Maaş. Ödül. Yarar. Avantaj. Sarrafiye. Harçlık. Pay. Miras. Bilânço. Tımar. Envanter. Ödenek. Para kazanmak. Ücret. İnsanı ferahlandıran şey. Rahatlatan. Nefes aldıran.

Nam: Şöhret. Ün. Ad. Şöhret. Şeref. Meşhurluk. İnsan. Unvan. Ünlenmek. Ünlü. Lâkap. Mahlâs. İsim.

Namzet: Aday. Görevli. İstekli.

Namaz: İslam’ın beş şartından biri. Salatı Fecir,Salatı Zuhur,Salatı Asır,Salatı Mağrip,Salatı Işa,Salatı Vitir. Ne diyeyim ki olmazsa olmaz illa.Aşkım mı, gıdam mı bilemedim hâlâ.Ölüm, yaşam, vuslat, muhabbet, tevazu,nezaket,hüküm ile azamet, tat ile lezzet, ne yok ki namazda? Ahret ile dünyam.

Namaz;arkadaş, eşlik, dayanışma, buyruk, dedikodu, görüşme, kavga, uyarı, yalan, bildiri, söz, toplantı, müracaat, doğaç, gevezelik, söylev, konukluk, tartışma, dilek, tutku, eğilim, övgü, âşık, olmak, incelik, diskur, sohbet, cerbeze, hutbe, söyleşi, hoşbeş, söyleşme, nutuk, lâklâka, röportaj, telkin, hâlleşme, konuşma, hınç, muarefe, tanışıklık, komşuluk, omuzdaşlık, yârenlik, meslektaşlık, yakınlık, münasebet, ahbaplık, arkadaşlık… Sayayım mı daha bilmem ki?

Buluşurum sevgilimle,selamlaşır,halleşiriz onunla, anlatırım gecelik,günlük icraatlarımı.Kavga ederiz bazen, yaptığım haşarılıklarımla yahut neden gerçekleşmedi bir önceki dileklerim diye.Şikayet ederim kimi zaman Ebu Cehil ile Ebu Leheb’in varislerini. Afv dilerim, iyi niyetli kendini bilmezler için.Anama,babama,yar ve yarenlerime,tabii ki yavrularıma,ama illa da memleketime,vatanıma… Gelmez çoğu vakit kendime sıra.Olsun sen zaten, biliyorsun ya beni.Vedalaşırım,Kiramen’le, Katibin’le.

Ayrılırım sevdiğimin huzurundan,buluşmak için benden daha çok sevdiği yarenleriyle, insan ile cinle,şeytanlar zümresiyle. ‘Ben Yarattım, birazcık hatırın varsa, git hürmet et onlara, benim adıma’.İşte duyarım ya bu ikazı, kahrolurum, şaşar kalırım, lâl olurum tutulur dilim, nutkum. Beklerim ki bir an evvel gelsin,atayım kendimi namazgaha,secde ile başımı. Geldim yine kapına, ister azarla, istersen kov yanıbaşından.Yok başka kapım, ikbalim, varlığım, saltanatım,kahrımı,nazımı çeken, sükûnet ile dinleyen sultanım.Anla, illâki seninle olmalıyım.

Ab-Abb: Su. Usare. Sebil. Özsu. Zemzem. Akarsu. Islak. Sıvı. Sulama. Abıhayat. Amfibi. Arozöz .Şerbet. Buhar. Bulut. Musluk. Defroster. Künk. Şırıldamak. Islanmak. Kaynamak. Sel. Islatmak. Sucu. Susamış. Işık. Ziya. Nur. Aydınlık. Deniz. Göl. Çeşme. Kaynak. Döl suyu. Meni. Alak. Göz yaşı.Tazelik. Canlılık. Parlaklık. Irz. Namus. Vakar. İtibar. Kesinlik. Cila. Göz feri.

Bedanet: Yağlı,semiz, besili olma.

Da: Hastalık, dert, zahmet, meşakkat, sıkıntı.

Dad:Oyun, oyuncak.Doldurmak.Vergi.İhsan.Hak.Adalet.Doğruluk.

Bid:Yok olma.

Bidayet: Başlangıç. Hidayet. Baş. Çıkış. Taksim. Önsöz. Girişlik. Giriş. Önsel. Prelüt. Dibace. Eşik. Alfabe. Başlayış. Menşe. Önce. Önceki. Antre. Arife. İlk. Gala. Prömiyer. Öncelik.

Bedene: Kurbanlık. Av. Yemlik. Maden. Sağmal. Akılsız.

Beden: Biçim. Motif. Heyet. Kalıp. Tip. Örnek. Forma. Billûr. Figür. Dalan. Çit. Barı. Çeper. Set. Çiten. Duvar. Duvar. Barı. Harım. Hımış. Oturtmalık. Örü. Kaş. Germe. Cidar. Çığ. Gövde. Eğin. Vücut. Cisim. Çelim. Yapı. Bünye. Şema. Kongövde. Kamet. Korunak. Hisar. Kale. Germen. Boğazkesen. Burç. Sığınak. Akropol. Hicap. Kurgan. Siper. Derbent. Form. Yöntem. Görünüş. Format. Görüntü. Baraj. Bölme. Güvence. Korkuluk. Perde. Dalgakıran. Ölü. Yüz. Organ. Beyin. Doku. Bel. Yumurtalık. Omuz. Engel. Hapishane. Barbata. Zırh. Kule. Korunan. Garnizon. Güvence. Tırabzan. Kışlak. Ordugâh. Kışla. Birlik. Asker. Konut. Deri.

Sücut: Secde etme.

Secc-Seccac: Su akması. Şelâle Pınar Göz Ayazma Ilıca Çeşme Kuyu Memba Bulak Çağlar Musluk.Çağlayan.

Rüku-Rükün-Rükn: Öne doğru eğilme.Candan,gönülden meyil.Kolon. Direk. Sütun. Kule. Bir şeyin en sağlam tarafı, temel direği.Nüfuzlu, ehemmiyetli, kuvvetli kimse.Ağır başlı, vakur.

Kıraat: Okuma,düzgün okuma, çabuk okuma. Konuşmak. Söylemek. Zevzeklik etmek. Dillenmek. Gevezelenmek. Seslenmek. Ünlemek. Seslenmek. Davet etmek. Çığırmak. Mırıldanmak. Yorumlamak. Seslendirmek. Terennüm etmek. Danışmak. Yakınmak. Tartışmak. Açıklamak. Şikâyet etmek. Sohbet etmek. Öğüt vermek. Haberleşmek. İletişim Emir. Bağırmak. Ötmek. Ders. Etüt. Belâgat. Beliğ. Söz. Konuşmak. Retorik. Hoşsohbet. Dileme.İstekte bulunma.

Kıyam: Dinelme. Susta. Şah. Salta. Diriliş. Canlanma. Girişim. Kalkışma. İnisiyatif. Adım. Girişme. Öncecilik. Tedahül. Kargaşa. Erksizlik. Keşmekeş. Başıbozukluk. Fitne. Haraza. Karışıklık. Kargaşalık. Terör. Kargaşa. Hercümerç. Yıldırı. Anarşi. Velvele. Kıya. Ayağa kalkmak. Diri. Yaşamak. Işık. Ayaklanma. Belâ. Devrim. Karışık. Kavga. Olay. Savaş. Suç. Ayartma. İstikrarsızlık. İhtilâl. İsyan. Korkutmak. Korku. Terörizm. Ayıkma. Aklı başına gelme.Uyanma. Kıyamet anı.

Tekbir: Dua. İlâhi. Temcit. Salâ. Yakarış. Besmele. Yakarı. Salâvat. Münacat. Zikir. Namazlık. Mukabele. Ezan. Namaz. Tapınmak. Tapınma. Din. Âmin. İnanç. Ekâbir.. Yüzleşme.Yüz yüze gelme.

Kıble: Doğrultu. Cephe. Kanat. Canip. Asyön. İstikamet. Taraf. Arayön. Sağ. Cenah. Rüzgâr. Esin. Yönelmek. Rüzgâr üstü esmek.

Kabl-Kabul-Kabail:Önce,ön,evvel,evvelki.İkrar.Kabullenme.Kabul edilen, kabul edilen yer, kalp.İkram edileni almak.Kabileler,soylar, silsileler.Kabil. İhtimal dahilinde. Beklenir. Olanaklı. Melhuz. Varit. Olacak. Olabilir. Umutlu. Memul. Olası. Farksız. Tıpkı. Öylesi. Misil. Misal. Biçim. Andıran. Mümasil. Gibisinden. Öyle. Müşabih. Gibi. Benzer. Çeşit. Nevi. Irk. Kategori. Familya. Tür. Durum. Makule. Tip. Aynı. Uygun. Benzemek. Andırışma. Bağıntı. Dublör. Benzer biçimde. Nitelik. Bircinsten. Mütecanis.

Kuranı Kerim:Son peygamber Hz. Muhammed’in en büyük mucizesi. İlahi Kelam,kitap.

Kur-Kuran: Âmâ, kör, görmeyen. Kifayetsiz, yetersiz, kısır. Bakarkör. İlgisiz. Şapşalak. İhmalkâr. Harabatî. Körler.Körü körüne, cahilce yaşayan.

Kerim: İkram. Onur. Ağırlamak. İncelik. Lütfetmek. Bahşetmek. Dayamak. Yaslamak. Af. Borç vermek. Evlendirmek. Dağıtmak. Özgülemek. Paylaştırmak. Hediye. Bağış. Büyük. Ulu. İkram sahibi. Cömert. Bağışlayan. Affeden.

Bilindiği üzere, Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim, oruç, farz namazlarına katkı olarak teravih namazı, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmalarla taçlandırılmış, diğer tüm zamanlar içerisinde en üstünü olarak övülmüş bir zaman dilimi olarak yaşamımızda çok özel bir yere sahiptir. Bizler, eşsiz hazinelerle donatılmış bu aya verdiğimiz önem, değer mukabilinde, aynı şekilde daha bir değerleniriz ve de insanoğlunun en çok zorlandığı zaman kavramı, define sandıkları ile zenginleştirilmiş bu ayda dizginlerini teslim eder maximum boyun eğişi ile. İşte bir sonraki Ramazan ayına kadar elde edebileceğimiz kazanımlar için olmazsa olmaz gerçeklik ancak ve ancak ibadettir.

Arife tarif gerekmez fakat ben öncelikle kendi nefsim için yazdığımdan dolayı doğal olarak kendi anlayacağım lisan ile kalemimi gezdirdim beyaz kağıtta.

Bir Ramazan kılasiğiyle sonlandırayım bugünkü makalemi, ‘Sürçü lisan ettimse affola’. Haydi, kalın ibadet ile.


Kaynakça:
1- Osmanlıca Türkçe Lügat – Mevlüt KARACA ‘Hisar YAYINEVİ’
2- Türkçe Sözlük- Türk Dil Kurumu YAYINLARI
3- Kanar Arapça Türkçe Sözlük – Prof. Dr. Mehmet KANAR ‘SaY’
4- Öz Türkçe Sözlük – Ali PÜSKÜLLÜOĞLU ‘ABC’
5- Mikrosoft Word Sözlüğü

Okudunuğunuz yazı toplam 1006 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

T.B.M.M.: Türkiye Büyük Millet Meclisi. Türk Dil Kurumu bir zahmet, bu dört harfin açılımının gerçek anlamını, açıklamasını biz kamuoyuna duyursun. Siyasi açılımı şu, dilbilbilgisi anlamı da şudur, ...
16.10.2013 14:27:40 [ Günlük ]

2.Cesedin ölümü: Ceset nasıl olsa ölecektir, bir gün, saat ve zaman. Kaçış yoktur bundan, mutlak gerçektir hem de hakikat. Ölüm: Bir insan, bir hayvan veya bitkide hayatın tam ve kesin olarak sona er...
22.7.2013 13:44:13 [ Yaşam ]

Güneş de batar, ancak Batmaz aslında.. Algılarımız çoğu zaman bizi yanıltırlar. Güneş, ne doğar ne de batar. Ne yapar peki? Kendi yörüngesinde akıp gider. Var olan yok olmaz. Ne olur? Dönüşür...
23.9.2019 07:34:14 [ Yaşam ]

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu. Atatürk devrimlerini, laikliği Türkiye Cumhuriyetine kazandıran bilge kişi. İzmir İktisat Kongresi ile ABD dahil tüm dünya ülkeleri ekonomik krizde iken On y...
16.9.2013 21:08:35 [ Günlük ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.