16 Temmuz 2019 Salı
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  kemalat
http://blog.edebiyatdefteri.com/kemalat/oku/4771/yahudi-musevi-ibrani-israil 

 • Hakkımda


kemalat

 • Yazdığım Diğer Konular
Bilim (1)
Eğitim (1)
Ekonomi (2)
Yaşam (18)
Haber (1)
İlişkiler (5)
Kültür-Sanat (3)
Sağlık (3)
Çocuk (1)
Günlük (5)
Din (8)


 
YAHUDİ-MUSEVİ-İBRANİ-İSRAİL
26.7.2013 22:29:12  [ Din ]

YAHUDİ-MUSEVİ-İBRANİ-İSRAİL

Merhaba. Bugünkü makalemde yazı başlığından da anladığınız üzere, Yahudi, Musevi, İbrani ve İsrail kavramlarını irdelemeye çalışacağım. Ancak, şunun bilinmesini isterim ki, her bir fıkramda olduğu gibi bu metnimde de yönlendirmeden çok bilgi sunmayı arzu ettim. Çünkü bilinen şu ki ilim taraflılık kabul etmez. Ancak ve ancak, ideolojilerde, politik görüşlerde ve de çıkarların daha öncelik kazandığı platformlarda yanlı söylemler pirim yapar. Tabii ki çıkarlar da gereklidir yaşamın sürekliliği açısından ve fakat gerçeklerin önüne geçme çabası olmadığı ölçüde.

Hud: Başa giyilen zırh, miğfer, tolga, taç, bere, kukuleta, takke, bone, horasanî, başörtü, giysi.

Huda: Hak. Cebbar. Mevlâ. Yaratan. İlâh. Yaradan. Mabude. Tapı. Mabut. Kibriya. Güçlü. Egemen. Etkili. Güç. Melek. Politeizm. Peygamber. Kamutanrıcı. Rabb. Tanrı. Halik. Allah(c.c.).

Huda: Oyun,hile,dalavere,düzen,aldatma.

Yahudi: Hz.Yakub’un oğlu Yahuda soyundan gelenler ,İsrailoğulları, Musevi.

Hüda: Doğru yolu gösteren,Kur’an-ı Kerim.Hakikate bulmak için yardımcı olan.Ekip biçen, çiftçi.

Musevi: Hz.Musa(a.s.)’ın dini üzerine olan,O’nun inandığı Rabb’e inanan,Yahudi.

Musa: Allah Teala tarafından kendisine dört büyük kitaptan Tevrat’ın geldiği ,beni İsrail peygamberlerinden olup,Mısır firavununa karşı gelen ve onunla eden,Harun(a.s.)’ın büyük kardeşi,yahudilerin en büyük peygamberi.

Musa: Vasiyet olunan şey.

Musa:Asa sahibi olan kişi.Ciddiyet,vakar sahibi.Ağırbaşlı,değerli kimse.

Asa:Değnek,sopa,baston,dayanak.Ciddiyet,vakar,ağırbaşlılık.Hazine,ziynet,süs. Güç,imkan.

Asa-ı Musa:Hz.Musa’nın asası.

İbrani: İsrail oğullarından olan kimse,Yahudi.Terbiye edilmiş, ahlaklandırılmış,temize çıkarılmış,borçtan kurtarılmış,beraat etmiş olan kimse.

ibra: aklama, tezkiye, tebriye, arılama, aklamak.

İsrail:Hz.Yakup(a.s.)’ın lakabı olup,sonradan bu soydan gelenlere verilen ad.

İsra: Sirayet etme,bulaşma,geçme,nüfuz etme,dağılma,yayılma.Gece yürütme, gönderme. Sürat, hız, acele, çabukluk. Çabuklaştırma,hızlandırma.

İsr: İz,işaret,alamet,meslek,yol.Sır,gizli olan,olağanüstü.Hikmeti İlahi.

Sir:Doymuş,tok,kanmış.

Siret: Huy,karakter,fıtrat,yaratılış.

Sirayet: Sızma, içeriye sızma,bulaşma,yayılma.

Hikmet: Hakimlik, sebep.Bilgi.Bilim.Marifet.Hars.Nosyon. Biliş. Müktesebat. İrfan. Öngörü. İstihbarat. Önbilgi. İlksezi. Sebep. Saika. Gerekçe. Münasebet. Kulp. Mazeret. Özür. Neden. Mucip. Sebebiyet. Akıl. Yetenek. Bilinemezci. Bilimsel. Anlamak. Basiret. Bilim. İçrek. Güzelduyu. Bilişim. Birikim. Dirimbilim. Data. Ruhbilim. Nüfusbilim. Ödevbilgisi. Devinbilim. Öğretim bilgisi. Eğitbilim. Evrenbilim. Gökbilim. Fen.

Hikmeti İlahiyye: İlahi hikmet,Allah’ın bileciği iş.Ledünniyat.

Ledün: Hz.Hızır(a.s.)’ın sahip olduğu ilim.Hz.Musa’nın Hızır’a tabi olması ile öğrendiği ilim.İnkar edilemez gerçek şu ki, son peygamber Hz. Muhammed' s.a.v.'dir. Alemlere rahmettir. Ve tüm peygamberlere inancımız, hürmetimiz iman esasları dahilindedir. Müslüman aşırılıktan uzak, denge sahibi insandır. inançlara ve de inançların dünya sahnesinde yaşanma istek ve eylemlerine saygı beklenilmesi de en tabii haktır. Öyle ki islam olan zaten ölçüler dahilinde her bir varlığı sever, korur ve de kollar. Ceddimiz de bunu yapmıştır, insan özelliği taşıyabilmek de bunu kaçınılmaz kılar.

Kavgadan, karmaşadan, adaletsizlikten uzak, barışcıl bir yaşam ve de ölüm için el ele, gönül gönüle olmayı öğreneceğiz ve de öğrendiklerimizi uygulayacağız. Bizden sonra gelmekte olan jenerasyonlara da yaşantımızla örnek olacağız. Haydi, kalın hoş sohbet ile.

Kaynakça:
1- Osmanlıca Türkçe Lügat – Mevlüt KARACA ‘Hisar YAYINEVİ’
2- Türkçe Sözlük- Türk Dil Kurumu YAYINLARI
3- Kanar Arapça Türkçe Sözlük – Prof. Dr. Mehmet KANAR ‘SaY’
4- Mikrosoft Word Sözlüğü

Okudunuğunuz yazı toplam 1819 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Dirilmek; kalpteki perdelerin aralanıp gerçeklerin açıkça görülmesidir. Uyanık, basiretli, ferasetli olabilmektir. Kendi öz çıkarlarını öncelikli tutmaktır. Cesetlerin tekrar toprak olması, sonr...
9.10.2013 17:20:37 [ Yaşam ]

Her bir bireyin bildiği, kaçışı olmayan bir gerçektir ölüm. Ölüm gecikir mi? Hayır, gecikmez. Doğum nasıl ki bizim tercih ve de irademiz dışında gerçekleşiyorsa, ölüm de aynen böyledir. Ne zaman takdi...
9.11.2013 00:34:13 [ Sağlık ]

2. Abdulhamid, Osmanlı imparotoluğu’nu yıkmaya çalışan uluslarası güçlerin taşeronluğunu yapan İttihat ve Terakki Partisi yetkilileri tarafından alaşağı edildi, tahtından indirildi. Dahası son der...
16.10.2013 14:26:01 [ Günlük ]

İzmir’li bir arkadaşım nar göndermişti önceki gün, sağolsun. Bayram ziyaretine gelenlere sordum bu ne diye? Nar dediler. Kaşlarımı çattım, sert bir bakış attım, hep bir ağızdan, tamam tamam, ‘keçi’. Y...
21.10.2013 16:40:51 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.