17 Ekim 2019 Perşembe
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  kemalat
http://blog.edebiyatdefteri.com/kemalat/oku/4771/yahudi-musevi-ibrani-israil 

 • Hakkımda


kemalat

 • Yazdığım Diğer Konular
Bilim (3)
Eğitim (2)
Ekonomi (2)
Yaşam (25)
Haber (1)
İlişkiler (5)
Kültür-Sanat (3)
Sağlık (3)
Çocuk (1)
Günlük (5)
Din (8)


 
YAHUDİ-MUSEVİ-İBRANİ-İSRAİL
26.7.2013 22:29:12  [ Din ]

YAHUDİ-MUSEVİ-İBRANİ-İSRAİL

Merhaba. Bugünkü makalemde yazı başlığından da anladığınız üzere, Yahudi, Musevi, İbrani ve İsrail kavramlarını irdelemeye çalışacağım. Ancak, şunun bilinmesini isterim ki, her bir fıkramda olduğu gibi bu metnimde de yönlendirmeden çok bilgi sunmayı arzu ettim. Çünkü bilinen şu ki ilim taraflılık kabul etmez. Ancak ve ancak, ideolojilerde, politik görüşlerde ve de çıkarların daha öncelik kazandığı platformlarda yanlı söylemler pirim yapar. Tabii ki çıkarlar da gereklidir yaşamın sürekliliği açısından ve fakat gerçeklerin önüne geçme çabası olmadığı ölçüde.

Hud: Başa giyilen zırh, miğfer, tolga, taç, bere, kukuleta, takke, bone, horasanî, başörtü, giysi.

Huda: Hak. Cebbar. Mevlâ. Yaratan. İlâh. Yaradan. Mabude. Tapı. Mabut. Kibriya. Güçlü. Egemen. Etkili. Güç. Melek. Politeizm. Peygamber. Kamutanrıcı. Rabb. Tanrı. Halik. Allah(c.c.).

Huda: Oyun,hile,dalavere,düzen,aldatma.

Yahudi: Hz.Yakub’un oğlu Yahuda soyundan gelenler ,İsrailoğulları, Musevi.

Hüda: Doğru yolu gösteren,Kur’an-ı Kerim.Hakikate bulmak için yardımcı olan.Ekip biçen, çiftçi.

Musevi: Hz.Musa(a.s.)’ın dini üzerine olan,O’nun inandığı Rabb’e inanan,Yahudi.

Musa: Allah Teala tarafından kendisine dört büyük kitaptan Tevrat’ın geldiği ,beni İsrail peygamberlerinden olup,Mısır firavununa karşı gelen ve onunla eden,Harun(a.s.)’ın büyük kardeşi,yahudilerin en büyük peygamberi.

Musa: Vasiyet olunan şey.

Musa:Asa sahibi olan kişi.Ciddiyet,vakar sahibi.Ağırbaşlı,değerli kimse.

Asa:Değnek,sopa,baston,dayanak.Ciddiyet,vakar,ağırbaşlılık.Hazine,ziynet,süs. Güç,imkan.

Asa-ı Musa:Hz.Musa’nın asası.

İbrani: İsrail oğullarından olan kimse,Yahudi.Terbiye edilmiş, ahlaklandırılmış,temize çıkarılmış,borçtan kurtarılmış,beraat etmiş olan kimse.

ibra: aklama, tezkiye, tebriye, arılama, aklamak.

İsrail:Hz.Yakup(a.s.)’ın lakabı olup,sonradan bu soydan gelenlere verilen ad.

İsra: Sirayet etme,bulaşma,geçme,nüfuz etme,dağılma,yayılma.Gece yürütme, gönderme. Sürat, hız, acele, çabukluk. Çabuklaştırma,hızlandırma.

İsr: İz,işaret,alamet,meslek,yol.Sır,gizli olan,olağanüstü.Hikmeti İlahi.

Sir:Doymuş,tok,kanmış.

Siret: Huy,karakter,fıtrat,yaratılış.

Sirayet: Sızma, içeriye sızma,bulaşma,yayılma.

Hikmet: Hakimlik, sebep.Bilgi.Bilim.Marifet.Hars.Nosyon. Biliş. Müktesebat. İrfan. Öngörü. İstihbarat. Önbilgi. İlksezi. Sebep. Saika. Gerekçe. Münasebet. Kulp. Mazeret. Özür. Neden. Mucip. Sebebiyet. Akıl. Yetenek. Bilinemezci. Bilimsel. Anlamak. Basiret. Bilim. İçrek. Güzelduyu. Bilişim. Birikim. Dirimbilim. Data. Ruhbilim. Nüfusbilim. Ödevbilgisi. Devinbilim. Öğretim bilgisi. Eğitbilim. Evrenbilim. Gökbilim. Fen.

Hikmeti İlahiyye: İlahi hikmet,Allah’ın bileciği iş.Ledünniyat.

Ledün: Hz.Hızır(a.s.)’ın sahip olduğu ilim.Hz.Musa’nın Hızır’a tabi olması ile öğrendiği ilim.İnkar edilemez gerçek şu ki, son peygamber Hz. Muhammed' s.a.v.'dir. Alemlere rahmettir. Ve tüm peygamberlere inancımız, hürmetimiz iman esasları dahilindedir. Müslüman aşırılıktan uzak, denge sahibi insandır. inançlara ve de inançların dünya sahnesinde yaşanma istek ve eylemlerine saygı beklenilmesi de en tabii haktır. Öyle ki islam olan zaten ölçüler dahilinde her bir varlığı sever, korur ve de kollar. Ceddimiz de bunu yapmıştır, insan özelliği taşıyabilmek de bunu kaçınılmaz kılar.

Kavgadan, karmaşadan, adaletsizlikten uzak, barışcıl bir yaşam ve de ölüm için el ele, gönül gönüle olmayı öğreneceğiz ve de öğrendiklerimizi uygulayacağız. Bizden sonra gelmekte olan jenerasyonlara da yaşantımızla örnek olacağız. Haydi, kalın hoş sohbet ile.

Kaynakça:
1- Osmanlıca Türkçe Lügat – Mevlüt KARACA ‘Hisar YAYINEVİ’
2- Türkçe Sözlük- Türk Dil Kurumu YAYINLARI
3- Kanar Arapça Türkçe Sözlük – Prof. Dr. Mehmet KANAR ‘SaY’
4- Mikrosoft Word Sözlüğü

Okudunuğunuz yazı toplam 1858 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Günümüzde Evrim Devam Ediyor Mu? İNSAN. Alâk. Yani? Sümük. Döl. Meni. Pıhtı. Sperma. Kokmuş, yapışkan su damlası. Hücre. Yumurta. Embrio. Cenin. Can. INSÂN. İlk hâlimiz sperm, son ...
22.9.2019 10:06:05 [ Yaşam ]

Şehit kime derler? Peki ya Gazi? Kur’an-ı Kebir’de övmez mi illâki İnandım dediğin Mevlâ? Öyleyse duy! Bundan sonra Bilmem nerenden çıkarttığın tümceyi. Kemal ALKAN 04...
16.9.2013 21:22:33 [ Kültür-Sanat ]

Bugün, toplumumuzun tamamını, hatta toplumların tamamını çok yakından ilgilendiren, kişisel ve aynı zamanda kamusal bir kavramdan bahsedeceğiz. DELİ: Aklını yitirmiş olan, akli dengesi bozulmuş...
22.7.2013 13:26:44 [ Sağlık ]

Esas cömertlik, manen dağıtabilmektir. Er kişi benim diyorsan haydi, görelim hünerini. Tabii, anladıysan ne demek istediğimi? Anlamadın anladım. Peki, öyleyse, onu da açıklayayım. Çok basit aslında, g...
19.10.2013 13:33:22 [ İlişkiler ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.