15 Aralık 2019 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  kemalat
http://blog.edebiyatdefteri.com/kemalat/oku/4767/seytan-ve-cin 

 • Hakkımda


kemalat

 • Yazdığım Diğer Konular
Bilim (3)
Eğitim (2)
Ekonomi (2)
Yaşam (25)
Haber (1)
İlişkiler (5)
Kültür-Sanat (3)
Sağlık (3)
Çocuk (1)
Günlük (5)
Din (8)


 
ŞEYTAN ve CİN
22.7.2013 21:05:09  [ Din ]

ŞEYTAN ve CİN

Şeytan: Cin taifesinden, bir dönem meleklere hocalık yapmış ve daha sonra hasedinden ve de kibrinden dolayı Hz. Âdem’e secde etmediği için huzurdan kovulan, kötülüğün baş aktörü olan yaratık.

Kuranı Kerim Türkçe okunuş :
Minel cinneti ven nâs.
Diyanet Meali :
De ki: "Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik'ine, insanların İlâh'ına sığınırım."


İblis: Kötüleyen,ayıpları ve kusurları araştıran,açıklayan,söven, kötülüklerin var olması için çabalayan.Dalkavuk,yağcı,iğrenç, tiksindirici.

Canlı, cansız tüm varlıklar için geçerli olan varoluş hikmeti, anlamı, maksadı, amacı iblis için de geçerlidir.Menfaat, çıkar, bencillik esasında şeytanın öncelikli becerisidir. Akıllı insan, kendi çıkarını gözetebilen insandır. Ancak, nereye kadar? Pek tabii, vicdanın sınırına kadar legaldir şeytanlık.

Cann: Cin taifesi,cinler.Cin süresi.

Can: Sine,gönül,yürek.Hayat cevheri.Yaşam.Var.İçten,samimi, duygulu, hisli, içli, ihlaslı.

İnnin: İnde,içeride olan.Gizli,saklı,hazine,define, gömü.
İktidarsız, güçsüz,kısır.Azgınlık, azınlıkta kalan, kadir olmayan.

Tanin: Tınlamak,çınlamak.Arı veyahut sinek vızıltısı.

Ninan: Işıklar,parıltılar.Tamu,cehennem,tamme.Şiddetli çığlık.
Söylemi dahi korku ve ürküntü verir.Zaman içinde zaman, mekan içinde mekan yaşarlar.Hazır ve nazırdırlar anıldıkları an.Gözle görülmezler ayan beyan.İlim sahibidirler,çok öncelerden haber getirirler ancak,gaybı bilemezler.Kuvvetli hissiyata,güçlü önsezilere sahiptirler, oldukça zekidirler.Gönül ehlidirler. Bağları ve yetenekleri gönülden gönüle yol kurabilmelerindendir.

Cinn: Ateşten yaratılmış,gözle görülmeyen,latif canlılar.

Cenin:Anne karnındaki çocuk.Henüz doğmamış canlı.Döl.İstikbal, gelecek.

Aşk ehlidir cinler.Ateşleri ve de letafetleri aşktandır aslında. Sevilmiş kullardır.Yürekleri sığmaz kaba.Dolaşırlar zamanda ve mekanda, gönüllerince. Düğünde,cenazede,çalgıda fark etmez aşkı ararlar her bir anda,beldede,hanede. Oldukça sevimlidirler aslında. Umursamaz halleri neşe verir insana.Cehenneme çevirirler evreni,aşkları pahasına.Bundandır, yangınları, kaosları, çığlıkları, ışıkları, çılgınlıkları. Üşütemez soğuk, sevdiğinin uzaklığı kadar.Korku kaçar,şekere karışır acı,ayrılıktır onlar için en büyük sancı. Aşk bittiği an, ölürler işte o zaman. Ağladıklarında kopar kızıl kıyamet zira, sever onları Yaratan.

Hayır da şer de, iyi de kötü de biz insanoğlu için var edilmiştir muhakkak. Evimiz de mutfak ve banyo olduğu gibi tuvalette mevcuttur. Elbetteki her birinin zaruretine ayrı ayrı ihtiyaç duymaktayız.

Tüm varlıkların en üstünü olan bizler, kavrayış becerisi olan feraset ile şeytandan, çalışkanlık ve de hizmet ile meleklerden çok daha önde olabilme olanak ve yeterliliğine sahip birer canlılar olduğumuzun farkında olmalıyız. Bu farkındalık âdemoğlunun yaşamını ve ölümünü daha huzurlu ve mutlu bir şekilde sürdürüp tamamlamasına katkı sağlayacaktır hiç şüphesiz.
Sahip olduğumuz yetilerden haberdar olup maksimum ölçüde yaralanabilme çaba ve ümidiyle, yeniden görüşmek üzere, hoşcakalın.

Kaynakça:
1- Osmanlıca Türkçe Lügat – Mevlüt KARACA ‘Hisar YAYINEVİ’
2- Türkçe Sözlük- Türk Dil Kurumu YAYINLARI
3- Kanar Arapça Türkçe Sözlük – Prof. Dr. Mehmet KANAR ‘SaY’
4- Mikrosoft Word Sözlüğü


Okudunuğunuz yazı toplam 747 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Hani beklersin, gelmez bir türlü. Hani çok istersin, olmaz bir türlü. Arzularsın, hem de çok Çalar diye belki telefonum. Aranmazsın günlerce, Yıllara sığmaz saatin, Duyamazsın sesini. Umut ...
22.7.2013 14:56:06 [ Yaşam ]

Kapandı kapıların, kalmadı umarın, çıkarın. Anla ki, kaskatı yüreğin, tıkandı yolların. Hüzünlensin gönlün, bulutlansın gözlerin, kulak kabartsın sana deva olmak için bekleyen amade sevgilin. AĞ...
27.7.2013 15:32:42 [ Sağlık ]

Güneş de batar, ancak Batmaz aslında.. Algılarımız çoğu zaman bizi yanıltırlar. Güneş, ne doğar ne de batar. Ne yapar peki? Kendi yörüngesinde akıp gider. Var olan yok olmaz. Ne olur? Dönüşür...
23.9.2019 07:34:14 [ Yaşam ]

Başarılı olmak, her daim kazanmak. Yahut win win. Kazanmak güzeldir. Ne var ki, her başarı Fayda Değildir. Örnek: Sirke, yoğurt, peynir, pastırma, çorba, pekmez gb. bir çok faydalı gıda yan...
6.9.2019 09:25:09 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.