3 Aralık 2020 Perşembe
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  kemalat
http://blog.edebiyatdefteri.com/kemalat/oku/4765/gelecekten-gecmise-akan-zaman 

 • Hakkımda


kemalat

 • Yazdığım Diğer Konular
Bilim (3)
Eğitim (2)
Ekonomi (2)
Yaşam (25)
Haber (1)
İlişkiler (5)
Kültür-Sanat (3)
Sağlık (3)
Çocuk (1)
Günlük (5)
Din (8)


 
GELECEKTEN GEÇMİŞE AKAN ZAMAN
22.7.2013 16:51:25  [ Bilim ]

GELECEKTEN GEÇMİŞE AKAN ZAMAN

Merhaba. Bugün sizlerle insanoğlunun tek hükmedemediğini zannettiği zaman konusunu paylaşacağım. Bilinenin aksine, gerçek anlamı ile asıl süregelirliği ile anlatmaya çalışacağım çok gizemli algılanan zaman kavramını.

Öncelikle idrak edilmesi gereken şu ki, zaman, başlı başına bağımsız bir var oluş değildir. Her bir yaratılmış ile birlikte zamanın dahi bir sahibi, yaratanı vardır. O halde varlıkların en mükemmeli olan ademoğluna nasıl hükmedebilir zaman?

Zaman- Zemân: Devir. Çağ. Sıra. Devran. Devre. Çevrim. Vakit. Dönem. Önel. Yarıyıl. Raunt. Düzey. Miat. Süre. Yaş. Sömestr. Yarı. Periyot. Sezon. Saat. An. Süresince. Sırasında. Şimdi. Yaş. Kasım. Kronometre. Aşama. Süren. Devirmek Sezon. Kefil olma, kefalet, garanti. Bir şeyin mislini veya değerini vermek üzere zarara kefil olma. Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre.

Zannettiğimizin aksine, zaman gelecekten geçmişe akar, önce gelecek yaşanır, sonra geçmiş.

Gündüz; aydınlık, güneşli, nurlu, ruh, diri, canlı.


Gece; karanlık, ay ışığı, yıldızlar.

Gündüz U Gece = Gün

Gece: ay, yıldız, karanlık zamanı

Ahir = değildir Yarın

Gece:Ölü,cansız,uykuda,rüya,düş,karanlık,akşam,yatsı,gizli,güneşsiz.Aydınlatması ay ve yıldızlardır.Akşam ile sabah arasındaki vakit.Ahir ile evvel arasındaki vakit.Son ile başlangıç arasındaki vakit.Ölüm ile doğum arasındaki vakit.Batı ile doğu arasındaki vakit.

 Kabe'de tavaf saat yönünün tersine yapılır. Sabah-gece-yatsı-akşam-ikindi-öğle-kuşluk-sabah. Karanlıktan aydınlığa dönüş vardır.

Kabe’deyapılan bu ritüel bizlere neyi anlatmayı amaçlamaktadır?

Saat, doğumdan batıma, gündüzden geceye,dirilikten ölüme,vardan yok oluşa,aydınlıktan karanlığa,iyilikten kötülüğe, nurdan nursuzluğa, pozitiften negatife,olumludan olumsuzluğa ilerler.

Kabe’de ise kullar tavaf mizanseni ile öncelikle geceyi yaşarlar. Sahur vakti ile savulur tüm olumsuzluklar. Kemal ehli olmak için döner hacılar zamanın aksine, tavafı Kabe ile. Kemalat sahibinin aksi görülen yaşantısı da bundandır aslında. Geceyi savar, gündüze çıkar. Henüz doğmadan güneş, geceyi yaşar evvela.Ve savar başından karanlığı oruç vakti ile kavuşur gün ile sabaha. Batmaz güneş ehli kemalat üzerine, doğar yeniden yeniden.

Milyonlarca hacı oluşturdukları sinerji ile yok oluşunu engeller kainatın. Gecede iken, uykuda iken, ölü iken evren, onlar diridirler, şeydadırlar, Hayy’dırlar. Gece yürüyüşündedirler sırları ile. Miraca çıkarlar akşamdan sonra, öğle vaktine. Tam tepededir şems, kişi gölgesine, gölge sahibine ulaşır bu vakit. Ayrılık gayrılık kalkmıştır.Bir olmuştur ikiler.Otur, koy alnını secdeye aşk ile geldim, huzurundayım işte.Sen de kavuştun yarine, sevdiğine.Çıktın işte miraca,haydi uğurlar ola.Git şimdi say et, çalış,çabala, getir gölgelerimi bana.Ulaştır suretleri aslına.

Karanlıkta Hayy olan, kavuşur kolaylıkla aydınlığa.

Dünyada zaman; Sabah---kuşluk--öğlen---ikindi---akşam---yatsı---gece---sahur----imsak---sabah.

Kemalatta Zaman; İmsak vakti--- Sahur vakti--- Gece, leyl--- Yatsı---Akşam---İkindi---Öğlen---Kuşluk---Sabah.

Sabah akşama, kuşluk yatsıya, öğlen geceye, ikindi sahura-imsaka denktir. Gün tamam olur böylece. Bir gün 9 vakittir kemali ile.

Meridyen: Boylam, zaman yayı, dik kesit, dik başlı, inatçı, aksi, tul, açı, derece.

Meri: Riayet olunan, hürmet edilen, yürürlükte olan. Geçerli, geçer, muteber, cari, mütedavil, geçerlik, yaygın.

Zamana merid yaşayan meri olur illaki. Aynı boylamda bulunanlar aynı zamanı yaşadıkları gibi, nefsinde haccedenler, ortak gönül dünyasında yaşayanlar da aynı hamiliği, sahipliği paylaşırlar, bulundukları zamana hükmederler ve hürmete layık olurlar.

Yaşanılan başka bir zaman, rüya.

Gördüğümüz her bir rüya, girdiğimiz bir gönüldür, dünyaya açılan yeni penceremizdir. Gönül gözümüz açılır. Ölmeden ceset, cansız olmadan, nazar etmektir, başka bir bedende hayat bulmaktır yeniden. Şahadeti tatmaktır hali hazırda var iken ceset.”Ya Şehit”. Vekil tayin etmişizdir kendi adımıza. Kim de bizim gönlümüze girdi ise, o vakit biz de seçilmişizdir onun adına. Kaç gönle, düşe girilebilir ise, o kadar zaman bonusumuz olur. Her bir düş, yeni bir hayat, süreklilik, ölümsüzlük demektir. Hüveli Baki olan yaratıcıdan bir paye alırız kendi payımıza.

Rüya; hülya, heyulâ, ütopya, fantasma, vakıa, düş, beklenti, intizar, umu, istek, umut, hayal, fantezi, düşsel, serap, galatıhis, siluet, imge, illüzyon, yapıntı, görüntü, kuruntu, vehim, sanrı, düşlem, gölge, kâbus, talep, imgelem, düşçü, fiktif, halüsinasyon, zannetmek, sezgi, işkil, şüphe.

Hayal ettiğim sürece hayattayım, varım, yaşıyorum. Hayal edebilirliği oranında derinlik sahibidir insan. Ufkun enginliği, yaratıcılık yetisinin büyüklüğü ile paraleldir. Yapabilirlik gücünü, düşlediklerinden alır insan. Düşlediğin kadarsın vesselam. Deli ol biraz, aklını kullanmak için ziyadesiyle. Gezin özgürce, düşler aleminde.Bugün; Dünya. Dün ile yarın arasında. Dünden sonra, yarından önce. Dünün yarını, yarının dünü. Geçmişin geleceği, geleceğin geçmişi. Hem dün hem yarın var bugünde. İki arada bir derede. Kimi zaman yarda kimi vakit serde. Hem seven hem sevilen. Bir öyle bir böyle. Kaypak, iki yüzlü, riyakar. Menfaat perest. Hep var olan. Hali hazırda. Hal, şuan. Zahir, Hayy. Hu, nefes, nefis, var, canlı, diri, can, hayatta. Uyanmak üzere. Varmak üzere, ulaşmak üzere, kavuşmak üzere, seyir halinde, seyyah, yolcu. Olmak üzere, doğmak üzere. Ermek üzere. Henüz ermemiş. İçinde bulunulan zaman, dönem, zamane.

Yarın: Ahir, son, sonra. İstikbal. Gelecek, gelecek olan, gelecek zaman. Arkadan gelecek, henüz gelmedi. Batın, gizli, bilinmiyor. Şuan yok. Olabilir de olmayabilir de. Ümit. Niyet. Muhtemel. Meçhul.İhtimal.Beklenti.


Dün: Evvel. Evvelde önde. Di, unutuldu,mazi oldu. Geçmiş, önde, gitti, sonlandı. bitti, öldü. Vardı,ulaştı,kavuştu.Vuslat etti,eren, veli . Oldu, tamamlandı, kemal oldu. Doğdu. Erdi. Şahadet etti, uyandı. Kazanımda öndedir dün.

Yatsı namazı sonrası, saat:00.00 öncesi, salat-u leyl vakti, dün olabilir yarın. Kazanımımız olabilir bir günden. Ancak dikkat etmeli, bugün olmadan yarın, saat tam:00.00 dan önce, yatsı vakti sonrası. Aksi halde dönüşüverir fayton kabağa, atlar fareye. İkramdır, zamandan kazanç, değerlendirilir ise şayet gerçekte kendini bulmak isteyene.

Ezel- ezeli: Zamansızlık, en doğru, anlaşılır tarifi budur. Azledilmiş, özgür bırakılmış zaman. Başlangıcı belli olmayan zaman, öncesizlik. Geçmişe doğru sonsuzluk. İptida ve başlangıcı olmayan. Her zaman var olan.

Ebedi: Geleceğe doğru sonsuzluk.Azledilmiş, özgür bırakılmışlar yaşayabilirler ezeli. Hem evveli hem ahiri dolaşıp gezinebilirler özgürce. Bağışlanmış, hür bırakılmış, özgür bir zamanda, özgür, bağımsız, köle olmayan ruhlar dolaşabilir ancak.

Gelecekten geçmişe akan zaman, rahmetin gereğidir mevcudata. Aftan kurtuluş yok çünkü asla!

Esasında insan olarak bizler, yaşamımız süresince ezeliyeti ve de ebediyeti yaşamaktayız ancak, farkında olmayız çoğu zaman. Oksijen solumak ne derece doğal, olağan bir refleks ise zamanda yolculuklarımız da aynı şekilde normal bir durumdur. Farkında olmamız, sahip olduğumuz imkânlarımızın, yetilerimizin değerini bilmemiz ile birlikte, bu olanaklardan bilinçli bir şekilde faydalanabilmemizin de yolunu açacaktır pek tabii. Düşün dünyamızın gelişmesine katkıda bulunacak olan farkındalık aynı zamanda, yaşantımızı, dünümüzü, yarınımızı daha anlaşılır ve de kolay kılacaktır hiç şüphesiz.

Peki, zamanda yolculuk mümkünmüdür? Tabii ki mümkündür. Esasında ruhunu, çamur esaretinden kurtarmış olan gerçek anlamda özgürlüğü yaşamakta olanlar için bu yeti zaten insanın var oluşundan beri var. O kadar da şaşılacak, hayretle karşılanacak bir konu değil. Ancak, şu var ki, ruhsal kemalatta hayret katmanlarını gezip dolaşmamış olanlar için elbette olasılık dahilin de bile olamaz. Uçak pilotu örneği gb.

Takdir edersiniz ki, yaratılıştan bugüne dek merak konusu olmuş ve halen somut olarak herbir bireyin algılayıp yaşabileceği haliyle açıklanamamış çok gizemli zamanı tek bir makalede anlatmamız da olası değildir.


Zamanlara hükmedebilmeniz umuduyla, haydi, kalın sağlıcakla.

Kaynakça:

2- Osmanlıca Türkçe Lügat – Mevlüt KARACA ‘Hisar YAYINEVİ’
3- Türkçe Sözlük- Türk Dil Kurumu YAYINLARI
4- Kanar Arapça Türkçe Sözlük – Prof. Dr. Mehmet KANAR ‘SaY’
5- Öz Türkçe Sözlük – Ali PÜSKÜLLÜOĞLU ‘ABC’
6- Microsoft Word Sözlüğü
Okudunuğunuz yazı toplam 1953 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Milliyetçi; Milliyetçilik, ulusçuluk ya da nasyonalizm, kendilerini birleştiren dil, tarih veya kültür bağlarından bir üstyapı oluşturabilmiş sosyal birikimlerin adı olan millet veya ulus olarak t...
11.10.2013 16:25:34 [ Yaşam ]

'Tarih tekerrürden ibarettir, hiç ders alınsaydı tekerrür eder miydi?' Öyle sözler vardır ki, söyleyenden ve söylenenden ötedir. Yaşanmışlıklar kalıcı kılar söyleneni. 'Mümin bir delikten iki kere ...
9.9.2013 16:13:44 [ Yaşam ]

Söyleşimizin bugünkü konusu, ifrat ve tefrit aşırılıktan uzak, ne fazla ne de az, kararınca, kıvamında anlamlarını içerisinde barındıran bir sözcük, Kemâlât olacaktır. Dilerseniz öncelikle, kemâlâta g...
18.10.2013 11:36:35 [ Din ]

Dirilmek; kalpteki perdelerin aralanıp gerçeklerin açıkça görülmesidir. Uyanık, basiretli, ferasetli olabilmektir. Kendi öz çıkarlarını öncelikli tutmaktır. Cesetlerin tekrar toprak olması, sonr...
9.10.2013 17:20:37 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.