21 Ekim 2020 Çarşamba
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  iberata
http://blog.edebiyatdefteri.com/iberata/oku/3542/kedi 

 • Hakkımda


iberata

 • Yazdığım Diğer Konular
Komedi (1)
Bilim (2)
Eğitim (1)
Eğlence (1)
Yaşam (17)
Haber (9)
İlişkiler (2)
Günlük (34)
Din (1)
Üniversite (2)


 
Kedi
12.4.2010 21:03:12  [ Yaşam ]

Kedi

Bumerangı bilirsiniz u şeklinde bir oyuncaktır çok kötü bir atış yapmamışsanız şayet ileriye doğru fırlattığınız bumerang şaşırtıcı bir biçimde döner sizi vurur.

Karmaşık bir hareket denklemine tabi , kendi fiziksel yapısına da bağlı olarak, hava ile etkileşir, atış hızına bağlı olarak ancak bir süre ilerleyebilir veee döner dööööner.

Hayatın hangi alanında,hangi noktasında geçerli değildir ki bumerang etkisi…!

Gün olur,gün gelir ara açılıverir biraz,artık negatif görünür bazı şeyler , durumu düzeltmek,toparlamak yerine şöyle bir salvo nitelikli tavır veya söz koyarsınız ortaya.

Attığınız salvo bumerang etkisiyle döner sizi vurur,yani kendinize atarsınız salvoyu aslında.

AK Partili komisyon üyelerinin verdiği önergeyle maddede değişiklik yapıldı. Madde, Anayasanın, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunu düzenleyen 146. maddede değişiklik öngörüyor.

Buna göre, halen 11 asıl 4 yedek üyeli olan Anayasa Mahkemesi, 17 asıl üyeden oluşacak. TBMM, 2 üyeyi, Sayıştay Genel Kurulunun gösterdiği 3'er aday arasından; 1 üyeyi baro başkanlarının avukatlar arasından göstereceği 3 aday arasından gizli oylamayla seçecek.

Cumhurbaşkanı; 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 1 üyeyi Askeri Yargıtay, 1 üyeyi Askeri Yüksek İdare Mahkemesince gösterilecek 3'er aday içinden; en az ikisi hukukçu olmak üzre 3 üyeyi ise YÖK'ün kendi üyesi olmayan yüksek öğretim kurumları öğretim üyeleri arasından göstereceği 3'er aday içinden seçecek. Cumhurbaşkanı, 4 üyeyi de üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, 1. sınıf hakim ve savcılar ile en az 5 yıl raportörlük yapmış Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından seçecek.

Teklifte, ilgili yüksek yargı organları ile barolardan Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterilecek kişilerin seçim sürecine ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Anayasa Mahkemesi üyeleri arasından, gizli oyla ve üye tamsayısının salt çoğunluğu ile 4 yıl için bir başkan ve iki başkanvekili seçilecek. Görev süresi bitenler yeniden seçilebilecek.

Anayasa Mahkemesi üyeliğiyle ilgili olarak Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Sayıştay genel kurullarınca yapılacak aday gösterme seçimlerinde uygulanacak temel prensipler, YÖK Genel Kurulu tarafından yapılacak aday gösterme seçimlerinde de uygulanacak.

Eh hayırlı olsun memleket içün.

Şimdi artık yürütmeye tabi bir anayasa mahkememiz var gözümüz aydın.

Yani yasa yapıcıları denetlemekle memur edilmiş bir anayasa mahkemesi , yasa yapıcılar tarafından seçilmişse varın bu denetimi takdir edin.

Alaaa…!

Esasen çok da sağlıklı olmayan bir seçim sistemiyle (ve ama legal)seçilen yürütmenin ,yargının bazen siyasi olabilen kararlarından ötürü çalışamaz hale gelmesinden ciddi rahatsızdım. Bir tür yargıçlar devleti görüntüsü demokrasi adına kuşkusuz kabul edilemezdi.

Yargı hükümetin önüne sürekli takoz olarak doğru yapmadı, köşeye sıkıştırılan kedi misali yüzüne gözüne saldırdı yargının, ilk fırsatta.

Yani geçmişte pek çok kez bumerang fırlattı yargı , kendisini vurdu şimdi.

Hep söylerim kaçacak bir boşluk bırakmalı çoğu kez.Böyle yaparsanız köşede oyalarsınız kediyi.

Kaçacak bir yolu veya umudu varsa pervasızca saldırmaz yüzünüze. Kediiii.

Şimdi bir bumerang etkisi de AKP’ yi bekliyor bence , yargıya bir umut bile bırakmadılar.Kediii.

Böyle olunca yargı da ilk fırsatta saldıracak yürütme erkinin yüzüne gözüne. Kediiii.Hani sn Kemal Gürüz’ün YÖK başkanlığı döneminde soluklarını kesercesine köşeye sıkıştırdığı muhalifleri, şimdi Gürüz anlayışını köşeye kıstırmış kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor yaaa.Kediii.

Şimdi sesleniyorum sn Gürüz’e attığınız bumerangdı disk değil.Kediiii.

Şimdi sesleniyorum sn Özcan’ a attığınız bumerangdır disk değil. Kediiii.

Şimdi sesleniyorum sn Erdoğan’a attığınız bumerang dır disk değil gülle değil. Kediiii.

Türkiye bu anayasa mahkemesi yapısını taşıyamaz.

Hele Türkiye gibi devrimleri oturmamış,derin bir ricat riski taşıyan ülkede sağlam, yansız bir anayasa mahkemesi olmazsa , maazallahhhh….!

Türkiye’de üç erk de olsun .

Üç erk sınırları içinde birbirinin özgürce çalışmasına fırsat tanısın.

Yargı yürütmeyi, yürütme de yargıyı ilhaka yeltenmesin.

Kediiiiiiii.Sahi bu anayasa mahkemesi yapısı kalıcı olurmu?

Siz buna inanıyormusunuz?

Kediiiiiiiiii.İbrahim Erol

Okudunuğunuz yazı toplam 785 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Anayasayla, yasalarla sınırlı bir hür irade sahibidir insan. Ve benim hayatın her noktasında olması gerektiğine inandığım bir ilkem var. İnsan hür iradesiyle bir karar verir ve sonucuna müspet d...
31.5.2010 22:47:37 [ Günlük ]

Türban üzerine daha doğrusu kuranda örtünme üzerine bir yazı yazmıştım ki naçizane , her ne hikmetse yayına vermekte mahzur olabilir endişesiyle bundan son anda vazgeçtim. Belli ki mahalle baskısı ...
13.10.2010 22:05:56 [ Komedi ]

Ülke içine dönük hamasi sözlerin,abartılmış kudret telkinlerinin,retoriklerin bir zararı yoktur. Bilakis kendisini,ülkesini,ordusunu olduğundan güçlü görmek,hissetmek psikolojisi güçlü tutar insanı...
15.6.2010 17:11:18 [ Günlük ]

Zatennn nanammmm yok. Babammmm beni hep dövüyor. Ablam beni hiç konuşturmuyorrrrrr Abim de herrrrr işe beni koşuyor. Acılarla geçti ömrümmmm. Günnnn yüzü gördüm mü? Hani...
6.2.2010 23:49:42 [ Günlük ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.