21 Kasım 2019 Perşembe
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  hacı ali
http://blog.edebiyatdefteri.com/haci-ali/oku/3946/onumuzdeki-donemi-desifre-eden-kissa 

 • Hakkımda


hacı ali

 • Yazdığım Diğer Konular
Astroloji (1)
Bilim (21)
Eğitim (1)
Yaşam (11)
Haber (187)
İlişkiler (95)
Sağlık (1)
Günlük (2)
Din (47)


 
Önümüzdeki dönemi deşifre eden kıssa
27.9.2010 15:28:35  [ Haber ]

Önümüzdeki dönemi deşifre eden kıssa

Mehmet Ali BULUT

Babamın bana anlattığı hikmetli bir hikâye vardı çocukluğumda. Hürriyet’ten Fatih Çekirge’nin CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi aktardığı yazısını okuyunca, o aklıma geldi....
Babamın bana anlattığı hikmetli bir hikâye vardı çocukluğumda. Anlattığı gibi mi kalmış yoksa zihnim onu restore ederek mi bugünlere taşıdı bilmiyorum. Hürriyet’ten Fatih Çekirge’nin CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi aktardığı yazısını okuyunca, o aklıma geldi.

“Her şeyin bir hükmü vardır. O hüküm gelmeden o şeyin kıymeti de manası da bilinmez” anlamına bir söz ve ardından şu hikâyeyi anlatırdı:

Vaktin birinde bir padişah ve yıldızların halinden zamanın gidişatını iyi okuyan bir kâhini varmış. Kâhin, ona “yakında yeryüzüne kıtlık hükmü inecek padişahım, tedbirini al” dermiş.

Padişah da memleket de bolluk içinde imiş. O yüzden de nasıl kıtlık olabileceğine aklı ermiyormuş. Aradan bir zaman geçmiş, kâhin de ölmüş.

Padişah bir gece müthiş bir açlık hissiyle uyanmış. Çağırmış mutfakçılarını, yemiş yemiş yemiş... Mümkünü yok açlık hissi geçmiyormuş.

Sonunda yine yatağına uzanmış ve tam dalacağı bir anda kâhin gözlerinin önüne gelmiş. “Padişahım bu gece yarısı kıtlığın hükmü indi. Artık hüküm onundur” demiş… Padişah bir sıçrayışla uyanmış. Ve anlamış açlığının ve doymamasının hikmetini…

Bunu anlattıktan sonra da askerlik yaptığı yıllara dair bir hatırasını anlatırdı genelde babam. Bizim yakın köylerden iki arkadaşıyla birlikte Silifke’de askerlik yapıyorlarmış. Dönem 1942, İkinci Dünya Harbinin tam ortası. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de açlık ve kıtlık var.

Dedem, ne edip bulmuş bir miktar un, 12 bazlama yaptırmış ve Silifke’ye oğlunu ziyarete gitmiş. Babam, o sırada uzak bir yerde nöbette mi yahut geç mi haber veriliyor bilemiyorum geç geliyor dedemin yanına. Bu arada babamın diğer iki arkadaşı haberi erken alıp geliyorlar. Dedem de bunlara ikram etmek üzere, beline bağladığı bazlama çıkınını açıyor.

Utanıyor “çocuklar, İsmail’e de biri iki tane bırakın” demeye. O iki aç genç, ‘evet, İsmail’e de biri iki tane bırakalım’ demiyorlar ve 12 bazlamayı dedemin gözleri önünde, üç dört dakika içinde bitirip tüketiyorlar. Sonra babam geliyor. Bir deri bir kemik kalmış. Dedemin içine oturuyor bu hadise. Tabii sanırım babamın da içine oturmuş olmalı ki, sık sık bu örneği verirdi. “Hâlbuki o arkadaşlar benim için canını verirdi, ama bir bazlamayı da bana bırakmayı akıllarına getirmediler” derdi.

“İşte kıtlık hükmü böyle bir şeydir’ derdi. Onun hükmü indi mi “geven yersin de sana bal börek gibi gelir”. (Derdi diyorum, elhamdülillah babam hala yaşıyor fakat artık, onunla uzun soluklu sohbet edemiyoruz, ya duymuyor, ya dalıp gidiyor).

* * *

Evet, bir şeyin hükmü indi mi, artık o ‘trend’ oluyor. Herkes onu sahipleniyor.

Dolayısıyla yakında, birçok insanın bizden daha dindar, bizden daha demokrat, bizden daha âlicenap olduklarına şahit olursanız şaşmayın. Çünkü artık, iyi zamanların hükmü indi. ‘Cennet-asa bahar’ mevsimine kapıyı araladık. Eski dönemin canavarlıkları, yanlışlıkları, murdarlıkları çarşaf çarşaf dökülmeye başlar. Ziya Paşa’nın dediği gibi öyle itiraflar ve eskiyi karalamalar gelecek ki biz dahi şaşkına döneceğiz. Eski yaman cumhuriyetçi şahinlerin kanaryaya döndüğünü görme ihtimalimiz bile var…

Bir hadis-i kudsîde Cenab-ı Hak, şöyle buyuruyor (mealen): “Ben insana bir şeyi murat ettim mi onun aklını selbederim ve o da o işi yapar. Sonra aklını iade ederim, o da önce bu işi nasıl yapabildiğine hayret eder, sonra “tabi ya, şu böyle oldu bu böyle oldu, ben böyle yaptım” diyerek bana şirk koşar”

Hüküm indi mi basiret bağlanır. Kader geldiğinde olduğu gibi… Konuşmalara, gelişmelere, itiraflara dikkat edin. Herkeste yeni döneme bir hazırlık hali bulursunuz. Çok yakında, düne kadar demokrasinin çanına ot tıkamak isteyenlerin birer demokrasi kahramanı kesildiğine bile şahit olabilirsiniz. Başa kalkamayın, “siz eskiden şöyleydiniz, nasıl böyle oldunuz” demeyin. Onları hoş görün. Çünkü hüküm indi mi insanın yapabileceği bir şey kalmaz.

İşte F. Çekirge’nin Sayın Kılıçdaroğlu ile yaptığı konuşma, BDP’lilerin AK Parti ile buluşması, Yirmibeşoglu’nun itirafı, Eşref Bitlis’in şehit edildiğinin itirafı vs. gösteriyor ki yeni bir döneme girdik. Girmemişsek bile hükmü inmiş. İşte bunu anlatabileyim diye babamın o kıssasını anlattım.

Evet, seksen doksan yıldır içinde bulunduğumuz, yönetim biçimi -maksadı başka türlü de olsa, bize yansıyan şekliyle- yani insanı kale almayan rejimimiz artık ‘fi’ oldu veya oluyor. Artık Hazar’ın yıldızı yükselmeye, milletin bahtı açılmaya ve milletin iradesi üzerine vurulmuş saklı ipotekler kalkmaya başlayacak. Emareler bunu gösteriyor. İşte görüyorsunuz, Ayasofya etrafında yeniden kıyamet kopmaya başladı. Yakında o mesele de çözülür inşallah.

Okudunuğunuz yazı toplam 773 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Avrasya Coğrafyası’ndan 42 kardeş cumhuriyet ve dindaş topluluklardan dini temsilcilerin katıldığı VII. Avrasya İslam Şurası'nda çarpıcı tezler tartışılıyor. 14 Mayıs 2009 20:46 ...
14.5.2009 21:36:16 [ Din ]

2 Şubat 2010 Salı, 12:14 KADIN SAĞLIK Yaz ve kış aylarında sofraları süsleyen meyve ve sebzelerin şekillerinin faydalı oldukları organlara benzediği bildirildi. Uludağ Üniversitesi Veterin...
2.2.2010 15:15:54 [ Bilim ]

Mümtaz'er Türköne - Zaman 2010-05-14 -------------------------------------------------------------------------------- Menderes'in Demir Kırat'ı ve Kasımpaşalı Köroğlu 60 yıl önce b...
14.5.2010 18:48:27 [ Haber ]

Sağ ayak baş parmağında okunacak esmalar Bilesin ki azizim…. Sağ ayak efali; Hikmette Azrail makamıdır.İstenmeyen herhangi bir tecelliyi yok etme yeridir. Azizim, insanın sağ ayağı,hi...
7.1.2009 15:42:29 [ Din ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.