17 Kasım 2019 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  hacı ali
http://blog.edebiyatdefteri.com/haci-ali/oku/1519/veli-ne-demek 

 • Hakkımda


hacı ali

 • Yazdığım Diğer Konular
Astroloji (1)
Bilim (21)
Eğitim (1)
Yaşam (11)
Haber (187)
İlişkiler (95)
Sağlık (1)
Günlük (2)
Din (47)


 
VELİ ne demek
31.1.2009 13:05:21  [ Din ]

VELİ ne demek

Günün yazısına yorum./


Güzel bir konuya parmak basmışsınız.Yazınızda, kasıt olmasa da saptırma olduğu bir gerçek.Demekki bilgi verilirken konuya esas haberin net verilmesinde yarar var.

Neyse ki,Akdenizce’nin çabalarıyla konu aydınlanıyor.
............

Benim esas değinmek istediğim konu; dinin çimento görevi yapamayacağına dair görüşünüz.Bu tarihi inkar sayılır.Geleceği okumanın yegane yolu olan tarih sizi yalanlıyor.Dil,din ve ırk üçgeni toplumların üçayağı,sayacağıdır.Bu üçlüye çağın teknolojik üstünlüklerini ,siyasetle birleştirip ekleyebilenler, çağlarının liderliğini üslenen milletler olmuşlardır.
...............
Bu gün abd yöneticilerinin motivasyonunun da din olduğunu unutmamak gerekir.
Bu globalleşme furyasının dalgaları kıyıya vurduğunda tepkisini görecektir.
...............
Çok kısa diyebileceğimiz bir sürede,islam dünyası,rusya ve çin bir blok oluşturarak bu yayılmanın ve çağdaş emperyalizmin önüne geçecek,belkide beklenen üçüncü dünya şavaşıyla, yeni bir düzen kurulacaktır.Yeni düzende sosyal adalete ve islam prensiplerine ,bu güne kadar görülmemiş biçimde yer verilecektir.
..................

İnsanlığın sıkışıp kaldığı , artık sakinlerine küçük gelen dünyamızdan,ölçüsüz büyüklükteki evrende bulunacak yeni yerleşim yerleri için ortak çalışmaların önü açılacaktır.

:::::::::::::::::::

Bulunacak yeni dünyalara ışık hızını aşan (tayyı mekan-ışınlama) yötemleriyle yolculuklar yapılarak, kaynak sorunu,gelecek korkusu aşılacaktır.

...................

Türkiyenin durumuna gelince;
Rahat yaşamak ve bölünme, parçalanma korkularından kurtulmak için biraz daha yabancı sermaye girişine ihtiyaç vardır.
Batılıların menfaatlerinin arttığı ülkeler,( akıllı yönetilirse) huzur adası olabilirler.Çünkü ülkemizdeki huzursuzluğun kaynağında herzaman batının parmağı vardır.

Batılılar -Veli- tayin edilecek karektere sahip değillerdir.Onlarla her türlü ilişkiye girebilirsiniz ancak işlerinizi onlara havale edemezsiniz.

Onları koruyucunuz, vekiliniz ittihaz edemezsiniz.

Çünkü emanet duyguları ve adalet duyguları gelişmemiş,yalnız kendi milletleri ve dindaşlarıyla sınırlı kalmıştır.Onların dinini benimsemedikçe size dost olmazlar mealinde ayetler vardır.

Bu günlerde gündeme düşen AYET’TE de bu konu işlenmektedir.

Dost edinmeyin diye çevrilen kelime ’veli ’ kelimesidir ki,ebeveyn,koruyucu anlamındadır.Dost kelimesinin arapçadaki karşılığı ’ Vedut ’ tur.

...................

On yıl önceki ab.söylemleri ile şimdilerde söylediklerini karşılaştırırsanız,batılı sermayenin Türkiyeye girişi ile doğru orantılı olarak,söylemlerin olumlu yönde değiştiğini görürsünüz.
...................

Bu arada; henüz kamu oyuna yansımamış bilgiler var ki, Türk insanının sarsılıp kendine gelmesini sağlayacak niteliktedir.
Göklerde olup bitmiş ancak beşeriyete henüz intikal etmemişleri de cabası.
Bu günlerde ve önümüzdeki dönemde sans bizden yana.

Saygılarımla.

Okudunuğunuz yazı toplam 1705 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

29 Mayıs 2009 21:01 Eğitimci yazar Sema Maraşlı, dindar kadınların cinsel dünyasını alışılmışın ötesinde bir bakış açısıyla sorguluyor. Maraşlı, bu kez "kadının erkeğe uyguladığı cin...
30.5.2009 00:26:44 [ Haber ]

Allah’ın (günümüze düştüğünü sandığımız) ayetlerine kulak verelim mi? Ali İmran Suresi; Ayet 101-119 “Ey iman edenler, eğer o kitap verilenlerden her hangi bir gruba ...
5.12.2009 22:51:27 [ Din ]

bir şiir bir eleştiri 'mecburum' adındaki şiirime MECBURUM Her doğan can gibi yıldızım, Ayım. Önceliğim baba suyu, Anne karnı uzayım. Doğ yıldızım demiş kaderim doğ… Doğmaya mecburum...
6.1.2009 16:46:13 [ Eğitim ]

hayatyolu ( 4/15/2009 ) --------------------------------------------- Merhaba Hocam, Ben yıllardır hep aynı oyunları yaşıyorum.Etrafımdaki bazı kötü insanlar ile bir olan iblis ve soyu(hepsinin gör...
17.4.2009 03:41:36 [ Din ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.