17 Kasım 2019 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  gonulanras
http://blog.edebiyatdefteri.com/gonulanras/oku/3711/gonul-anras-)-nobete-kalma-ve-vardiya-calismasinda 

 • Hakkımda


gonulanras

 • Yazdığım Diğer Konular
Alışveriş (2)
Astroloji (1)
Bilim (4)
Eğitim (3)
Yaşam (5)
Haber (3)
İş Yaşamı (9)
Kültür-Sanat (1)
Sağlık (14)
Çocuk (6)
Günlük (2)


 
Gönül Anras ) Nöbete kalma ve vardiya çalışmasında
19.6.2010 16:44:55  [ Sağlık ]

Gönül Anras ) Nöbete kalma ve vardiya çalışmasında

İnsan organizması, ruhsal ve bedensel anlamda bir denge içindedir. Bu denge unsurlarından biri de sirkadyen ritimdir. Organizma, 24 saatlik süre içinde bir dalgalanma içinde canlılığını sürdürür. İnsan gündüz uyanıktır; bir anlamda alarm durumu içindedir. Sempatik sistem duruma hakimdir. Gece olursa, organizma bu alarma son verir; gevşeme içine girer ve uyur. Parasempatik sistem duruma hakim olur. Bunu düzenleyen otonom sinir sistemidir. Olağan durumlarda, insanın çalışma düzeni de bu ritme paralellik gösterir. Nöbete kalma ve vardiya çalışmasında ise, organizma, gece de alarm durumunu sürdürmek durumundadır ve bu durum da organizma için yıpratıcıdır; başka deyişle strestir.
Vardiya konusuyla ilgili araştırmalara, yakın tarihli bir örnek vermek gerekirse, Ivata ve arkadaşları (1997), gece parlak suni ışık altında vardiya mesaisi yapan 10 kadın hastabakıcıyı incelemişler; gece vardiyasında, parlak suni ışıkta çalışmanın ruh sağlığını etkilediğini göstermişlerdir.
Vardiyalı ve nöbetli çalışmanın, çalışan üzerindeki etkileri, stres verici, risk artırıcı faktörlerdir. İşyerinde, vardiya işçilerinde ve nöbet çalışmalarında aşağıdaki belirtiler sıklıkla ortaya çıkar.
İşyerinde sağlık ve işlevsellik yetersiz duruma gelir.
Uyku kalite ve miktarı bozulur.
Kronik yorgunluk, uyuklamalar görülür.
Gastrointestinal (mide-barsak) hastalıkları görülür.
Kronik hastalıklar artar.
Kişi daha çok ilaç kullanma eğilimine girer.
Alkol, tütün, kahve tüketimi artar.
İşyerinde ve işyeri dışında kazalar artar.
Ruhsal sorunlar daha yoğun görülür.
Sosyal ve aile sorunları artar.
Aile düzeni bozulur.
İnsanlarla ilişkisi sınırlanır ve bozulur.
İşyerinde belirsizlik ortamı, vardiya ya da nöbet çalışmasında da önem kazanabilir. Çalışanların belirsiz zamanlarda nöbete kalması, ani vardiya değişiklikleri gibi beklenmeyen durumlar çalışanları etkileyecektir.
Hastanelerde, genel eğilim, işinde 15-20 yıl kıdem kazanan hemşirelerin nöbet çalışmasından muaf tutul maşıydı. Sonra bundan vazgeçildi. 15-20 yıl nöbet tuttuktan sonra, artık nöbet tutmama hakkını gelenek anlamında kazanan kıdemli hemşirelere, tekrar nöbet tutturulmaya başlandı. İşin içinde değilseniz, bu davranışa maruz kalanların stresini anlayamazsınız. Nöbet tutmada, bazı kişilerin açıkça kaçırılması da bu strese tuz biber ekecektir. Hemşireliğin, en stresli meslekler arasında olduğu ayrıca belirtilmelidir.
Mekansal izolasyon, İlişkisel izolasyon
İşyerlerinde, en sağlıklı çalışmaya uygun mekan tasarımı esastır. Ancak bazı durumlarda, birtakım nedenlerle, çalışanlar izole edilebilir. İşyerinde, bir ya da birkaç çalışan, ortak çalışma alnından uzak bir yerde çalıştırılabilir. Böyle bir durumda, çalışan kişi yalnız kalır. Kendisini gruptan uzak, hatta dışlanmış hisseder. İnsan ilişkilerinden dışlanmış olmak kuşkusuz sıkıntı verici bir durumdur. Birtakım bahanelerle iş yerinden ayrılır; diğer çalışanlarla karşılaşabileceği yerlere ulaşmaya çalışır. Ne yazık ki az da olsa, yönetimin, bazı çalışanları cezalandırmak, hatta işten ayrılmasını sağlamak amacıyla, işyerinde, olmadık bir yerde çalışmak mecburiyetinde bırakması rastlanmadık bir durum değildir.
"Bir endüstri kuruluşundaki denetçi şundan yakınıyordu.- Laboratuvar işçilerinden biri, izole edilmiş laboratuvarını her saat bırakıp, konuşacak birini bulmak üzere soğuk su dolabının yanma gidiyor ve uzun süre oyalanıyordu." (Jangeuıard, James, 1983).
Doğaldır ki işyerlerinde, olağan mesaide öğle yemeğinin, fazla mesai ya da vardiyalı çalışmada akşam yemeğinin nasıl yenileceği programlanmalıdır. Bazı işyerleri, yemeği kendi mekanında verir. Bazıları, yemek ücreti veya fişi dağıtır; çalışanlar-belirlenen yerlerde karınlarını doyururlar. Bazı işyerleri de, yemek konusunu gündemlerine almazlar; herkes başının çaresine bakar.
Daha önemlisi, işyerinde, ortak dinlenme alanlarının bulunması, mimarideki deyişle ortak mekanın bulunuşu, uyumlu ve stressiz çalışma ortamı için büyük önem taşır. Her kademede çalışan, bu tür yerlerde, dinlenme, biraz eğlenme, okuma vb yanında, iş arkadaşlarıyla görüşür, tartışır, sorunlarını çözer. Bu nitelik, mimarlık açısından mekansal bir düzenleme olarak gerçekleşen sosyal iletişim alanıdır.
Bazı durumlarda, çalışanlar, mekansal izolasyon içinde olmadıkları halde, ilişkisel bir izolasyon içinde bulunabilirler. Söz gelimi, çok sayıda çalışan arasında, yönetici konumundaki bir kişi, ilişki anlamında yalnız kalabilir en azından yalnızlık duygusuna kapılabilir. Bu kişinin de, bulduğu her fırsatta, iş alanını bırakıp, ilişki kurabileceği kişilerin yanma gitmesi kaçınılmaz olur.
İşyerlerinde, mekansal ve ilişkisel izolasyonu engellemek amacıyla, ortak dinlenme, yemek, okuma,, görüşme, çay-kahve alma mekanlarının bulunması yararlı olmaktadır. Ayrıca, çalışanlar birbirinden uzak kaldıkça-varsa-aralarındaki sorunların artacağı, ortak mekan alanlarında birlikte bulundukça, konuşup görüştükçe, hatta tartıştıkça aralarındaki sorunları çözebilecekleri beklenmelidir.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com


Okudunuğunuz yazı toplam 1891 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Türkiye’de ki okul öncesi eğitimin gelişmesini imparatorluk dönemindeki okul öncesi eğitim ve Cumhuriyet’ten günümüze kadar olan okul öncesi eğitimi diye adlandırabilir. İmparatorluk Döneminde : Okul ...
17.11.2011 22:31:52 [ Çocuk ]

Hemşirelik Hemşirelik nedir? Hemşirelik; bireyin, ailenin, toplumun sağlığını korumak, yükseltmek, geliştirmek ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hizmetlerin; planlanması, örgütlenmesi...
23.4.2010 02:44:08 [ Sağlık ]

YABANCI SERMAYE ÇERÇEVE KARARI HAKKINDA TEBLİĞ HAZİNE MÜSTEŞARLIĞINDAN (24.8.1995 tarih ve 22384 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. 27.6.1996 tarih ve 22679 sayılı Resmi Gazetede yayınla...
30.4.2010 16:10:44 [ İş Yaşamı ]

Okul öncesi ilgili bilgilerin ilk olarak Eski Yunan’da ortaya çıktığı bilinmektir.16-17 yy.da düşünürler bu dönemle ilgilenmeye başlamışlardır. Çocuk gelişimi konusunda ilk olarak çalışanlar ve okul ö...
17.11.2011 22:34:14 [ Eğitim ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.