10 Aralık 2019 Salı
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  freekays
http://blog.edebiyatdefteri.com/freekays/oku/6055/kadinlar-ne-ister? 

 • Hakkımda


freekays

 • Yazdığım Diğer Konular
Kültür-Sanat (3)


 
Kadınlar ne ister?
6.3.2019 15:35:20  [ Kültür-Sanat ]

Kadınlar ne ister?


Elektrikçiye işi düşenler bilir... 'Bunun dişisi lazım' ya da 'dişisi var mı?' diye, durduk yerde mahrem bir soruya cevap ararken bulursunuz kendinizi. Altı üstü fiş, tamirat, tesisat, ıvır-zıvır... Ama birden bir endişe içine düşersiniz. Adamın biri karşınıza geçip, dişilik, erkeklik konularına girip-çıkan teklifsiz bir samimiyetle anlatmaya koyulur. Oldum olası uyuz olurum bu elektrikli jargona.
Son zamanlarda rastladığımız bir reklam filmi var ya... 'Erkek, önce avcıydı' diye başlıyor. Hah dedim, görünce. Bu da oldu sonunda! Reklam metinlerine de girdi bu satırlar. Son yıllarda, arkaik çözümlemelerin, erkek cinsine ait karanlık çağa dayalı bulguların bir kısmının, harc-ı alem bir bahaneye dönüşmesi bana batıyordu zaten. Şimdi iyice bir altı çizilmiş oldu.
Artık şu kadarını herkes öğrendi: Erkek spermlerini saçmak ister. Erkek avlanır.
Anladık. Anladık da... Bu 'evrim geyiği'ne başvuranlar arasında bir tane bile avcı göremedim ben bugüne kadar. Evde bira içip göbeğini kaşıyan bir adamın, binlerce yıl önce avcı olmasından kime ne! Ya da ofise gidip, bütün gününü bilgisayar başında geçiren bir adamın avcılığı nerede? Tamam çok havalı bir paye... Anlıyorum. Ama biraz düşünür insan!
Avcı dediğin güçlü-kuvvetli, cesur, dayanıklı, başarılı bir karakter. Cazibesi de burada zaten. Gidiyor, uğraşıyor, didiniyor, hayvanı sırtlayıp getiriyor. Kadın da... en büyük eti getiren, en vahşi mücadeleden sağ çıkan avcıyı istiyor doğal olarak. Kendisine ve çocuğa bakması en garanti olan odur çünkü! Aç bırakmaz, açıkta bırakmaz, tehlike ne kadar büyük olursa olsun, mücadeleden korkmaz. Hayatta kalma içgüdüsü... Ve ondan yapacağı çocuk da, onun gibi güçlü, dayanıklı olur. Türü devam ettirme içgüdüsü... Çok anlaşılır şeyler, değil mi?
Bizim açımızdan durum aynı: Kadın hala güç istiyor, sağlam olanı, zeki olanı, başarılı olanı, cesur olanı istiyor. Ama ilişkileri bu perspektifle açıklamaya bayılanların atladığı gerçek şu ki: Bugünün en bol bulunan, sorumluluk istemeyen, rahatına düşkün erkek modeliyle ne alakası var bu 'avcı hikayesi'nin?
Eskisi gibi ormanda yaşamıyoruz. Giyim-kuşam da ona göre, saçlar da, tıraşlar da. Avcılıktan da, şarküteri vitrininden beğendiğin eti almak noktasına geldiğimize göre... Nedir bu taş devri güzellemesi? Kaldı ki, pazar-market alışverişinin çoğu yükü de kadınların üzerinde zaten. Ağır işler yapan, hayatını zor kazanan erkekler ve kadınlar bu geyiklerle zaten ilgilenmediklerinden, söz meclisten içeri...
Kadınların arayışlarını küçümseyenlere, şimdilerde yaygın olan erkek modelinin, elektrikçilerin 'erkek fiş'lerinden çok da farklı olmadığını hatırlatırım. Eh, bir 'erkek fiş'ten büyülenmiyoruz diye de, suçlu sayılamayız herhalde!
Kadın, sadece 'dişi' olmasının yettiği zamanlardan buraya, 'kişi' olarak geldi. Erkek ise, 'avcı' olduğu zamanlardan buraya gelirken, elektriği buldu! Karanlık sona erince tehlike azaldı ve kadın da... dışarı çıktı! Işık medeniyettir.
Ama hafıza dediğin kolay unutmuyor karanlıkları... Bu yüzden herhalde, loş ortamlarda hatırlıyor erkekler çoğunluk 'av' maceralarını. Kulüpte iki duble içen herkes 'avcı' kesiliyor başımıza! Hepsinin aklında aynı nakarat: Erkek spermlerini saçmak ister!
Tamam. Anladık. Ama 'Kadınlar ne ister?'... İşte bu soruya cevap arayan bir dosyaya başladık Cosmopolis'te. Pazartesi yayımlanacak ilk bölümün konuğu, Fatih Aksoy. Sonraki hafta ise Mehmet Y. Yılmaz'a soruyoruz bilmeceyi...

Okudunuğunuz yazı toplam 126 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

sevim gözay...
23.2.2019 12:47:56 [ Kültür-Sanat ]

Görevini birkaç gün sonra Obama'ya devredecek olan ABD Başkanı George Bush görevden ayrılırken, ardında 'daha özgür bir dünya' ve 'daha güçlü uluslararası ittifaklar' bıraktığını söyledi. 'Terörle m...
6.3.2019 15:34:15 [ Kültür-Sanat ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.