10 Aralık 2019 Salı
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  freekays
http://blog.edebiyatdefteri.com/freekays/oku/6054/batsin-bu-dunya 

 • Hakkımda


freekays

 • Yazdığım Diğer Konular
Kültür-Sanat (3)


 
Batsın bu dünya
6.3.2019 15:34:15  [ Kültür-Sanat ]

Batsın bu dünya


Görevini birkaç gün sonra Obama'ya devredecek olan ABD Başkanı George Bush görevden ayrılırken, ardında 'daha özgür bir dünya' ve 'daha güçlü uluslararası ittifaklar' bıraktığını söyledi. 'Terörle mücadele etmek için dünyanın 90'dan fazla ülkesiyle koalisyon inşa ettik ve zamanımızın en büyük savaşımı olan özgürlük davasını ilerlettik. İttifaklarımızı güçlendirdik, ülkemizin güvenliğini güçlendirdik ve dünyayı daha özgür kıldık'' diyen Bush, 8 yıllık görevi sırasında bazı eksiklikleri bulunduğunu da kabul ederek, 'Bir şansım daha olsaydı, bazı şeyleri farklı yapardım' diye konuştu.
Hah, sanırsın adam barış elçisi! Siyasi liderin kendilerine olan bu katıksız inancını anlamak dünyanın en zor işlerinden olsa gerek... Yanlarında yamaçlarında dolaşanlar mı, çalışanlar mı, yoksa aynı kaba yapanlar mı bu kadar gaza getiriyor acaba bunları da; böyle bütün dünyanın KARA gördüğüne AK diyebiliyorlar inatla?
Pılısını pırtısını toplayıp giderayak, kendisine Orhan Gencebay'ın damar başyapıtını armağan ediyor, emeklilik günlerinin rehavetinde, bu şarkının manalarından ilham alarak esaslı bir özeleştiri yapma ödevi veriyorum:
Arkadaşlar hazır mısınız?
Daha güzel, daha mutlu, daha adil, sevgi dolu bir dünya için
Barış için, insanlık için
Batsın bu dünya!..
Yazıklar olsun, yazıklar olsun
Kaderin böylesine, yazıklar olsun
Her şey karanlık, nerde insanlık?
Kula kulluk edene yazıklar olsun
Batsın bu dünya, bitsin bu rüya
Ağlatıp da gülene, yazıklar olsun...

Ergenekon'un çakma Bond'u daha ne
kadar konuşulacak?

Kulak üstü lüleleri, çakma Bond (James Bond) teraneleriyle, güya kimselerin ciddiye almadığı; gel gelelim herkesin yayınında, yazısında, gündeminde, manşetinde fersah fersah yer bulan eski gazeteci yeni Haham, Tuncay Güney'in faaliyetleri hakkında elle tutulur kanıtlar belgeler ortaya koyacak kimse yok mu? Kendisiyle aynı sofralara oturmuş, aynı yurtta - evde - otelde kalmış, aynı arabaya binmiş, aynı derslere girmiş birileri?..
Aslında, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu konuyla ilgilenmeye başlamıştır diye umuyorum, son gelişmelerden sonra özellikle. Kendisine ve belgelerine şiddetle ihtiyaç var kanımca.

'Yavru muhalefet' kimin buluşu?

Başbakan Erdoğan'ın son günlerde en zevk alarak kullandığı esprili sesleniş: Yavru muhalefet... 'Ana muhalefet olur da yavrusu olmaz mı?' mantığından türediği belli olan bu muzip ifade ilk kimden çıktı, meraktayım.
Seçime yaklaştıkça kızışan günlük dile, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'yavru muhalefet' deyişine duyduğu öfkeyle 'cücük' terimi girdi son olarak...
Çeşitli yerel kullanımları olsa da CÜCÜK, 'katmerli bitkilerin en iç bölümü' şeklinde bir soruyla bulmacalara konu olmuştur. Bulunduğu yapının beyin, kalp gibi kontrol merkezinin ifadesidir ki, Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ndeki tarifi de aynıdır. Sözlüğe geçen halk dilindeki anlamı ise, 'kümes hayvanlarının yavrusu, civciv' şeklindedir. Zannımca Devlet Bahçeli de, bu ikinci manada ele alıyor sözcüğü.
Siyasi kapışmadaki değeri üzerinden değerlendirecek olursak da, söylemesi komik ama manası yeterince sinirlendirici bir seçim değil, cücük. Aceleyle bulunmuş gibi sanki...

Okudunuğunuz yazı toplam 102 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

sevim gözay...
23.2.2019 12:47:56 [ Kültür-Sanat ]

Elektrikçiye işi düşenler bilir... 'Bunun dişisi lazım' ya da 'dişisi var mı?' diye, durduk yerde mahrem bir soruya cevap ararken bulursunuz kendinizi. Altı üstü fiş, tamirat, tesisat, ıvır-zıvır......
6.3.2019 15:35:20 [ Kültür-Sanat ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.