17 Ekim 2019 Perşembe
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  Düzgün Musa-i Kazim
http://blog.edebiyatdefteri.com/duzgun-musa-i-kazim/oku/5042/alevi-inancinda-hizir-orucu 

 • Hakkımda


Düzgün Musa-i Kazim

 • Yazdığım Diğer Konular
Yaşam (1)
Din (5)


 
ALEVI INANCINDA HIZIR ORUCU
23.2.2014 23:15:36  [ Din ]

ALEVI INANCINDA HIZIR ORUCU

YA HIZIR SEN DARDA ZORDA KALANA YARDIMINI ESIRGEME

HIZIR orocu Eski Rumi Takvimine göre Tutulmakta
14 ocak Carsamba günü HIZIR orucun Birinci Karsilama Günüdür
21 ocak Carsamba günü HIZIR orucun ikinci Karsilama Günüdür
27 ocak Salli günü HIZIR orucun birinci Günüdür
28 ocak Carsamba günü HIZIR orucun ikinci Günüdür
29 ocak Persembe günü HIZIR orucun ücüncü Günüdür

Ayrica 29 0cak olan persembe günü Es Dost Akrabalarin ve Kabirlerin ziyaret günüdür ve bu gece Dualar okunur Cem Baglanir Dua nin En duruk noktaya olastigi gececir ve Genclerin HIZIR orucunun Tutduklari Gündür ve Lokma Pisirme Günüdür

( HIZIR ORUCU YENI TAKVIME GÖRE ISE 13 14 15 SUBATTA HIZIR ORUCU BAZI ALEVI CANLARIMIZDA BU TAHRIHDE HIZIR ORUCUNU TUTMAKDALAR)

"Ne Mutlu Ehl-i Beyt Yolunda Yalin Ayakla Pürü Pak Temiz Kalple Yürüyene"

HIZIR ORUCU /
YA HIZIR SEN Tüm Evrende DARDA ZORDA KALANA YARDIMINI ESIRGEME
ALEVi iNANCINDA HIZIR VE HIZIR ORUCU / BOZATLI HIZIRI NEREDEN CAGIRIRSAN ORADA HAZIR

Alevi inancinda HIZIR olgusu önemli bir yer tutar günlük yasaminda surekli kulandigi sözcüklerin basinda yer almaktadir hep cagirir HIZIRa siginir yardimdiler gelip yetiseceyine inac getirir Halk arasinda sürekli kulanilan bir söz vardir .Kul dara düsmeyince HIZIR yetismezmis Bu sözdende cok iyi anlasilacagi gibi dara düsenin her hangi bir sikintiyi, acmasi asabilmenin , ilk akla gelen önemli bir zat Ululardan .Dara düsünce SIKINTI yasanirken kisilerin sigindigi manevi bir kapidir.

Nuh Peygamberin gemisi firtinaya tutulmus, Halk feryatedip, yetis ya HIZIR bizi dua etmisler. Duavalari yüce Tanri tarafindan kabul olmus ve firtina dinmis iste o zaman yüce Allaha üc gün oruc tutmuslar. ayrica bir diger önemli boyutuda Hz Ali ile Hz Fatmanin ogullari imam Hasan ile imam Hüseyinin hastaliklardan sifa bulmalari icin üc gün oruc adamislar orucun birinci günü aksami orucunu acacaklari zaman kapilarina bir yoksul gelmisti, onlardan yemek istedi o günkü yeceklerini verdiler kendileri sadece su ile orucunu actilar ikinci gün yine tam oruc acma saatinde yine kapiya bir yetim geldi, yiyecek istedi ve o günkü nafakalarini yine kendisine verdiler ücüncü günde yine oruc acma saatinde kapi calindi ve bir tutsagk kapidaydi ve yiyeceklerini yine verdiler ve böylece üst üste ücgün ac kalarak oruc,larin tutmuslardi Bunun üzerine Kuranin insan süresindeki sekizinci ayet gelmisti anlami söyleydi. nefsine tercih eden bütün mümünler bu ayetin tasifine dahildir. biz aleviler olarak imam Ali,nin kapisina gelen kisinin Hz HIZIR olduguna inaniriz.

Birde imam Ali,nin HIZIRin özdeslestirilmis olmasi yani Hz Alinin diger adidir bu böyle oluncada toplumumuzda dahada önemli bir sayginlik kazanmaktadir HIZIR Kültürünün izlerini Nuh Tufaninda, Tevratta Kuranda Hz Alini Kabrinin bulundugu Necefte Hz Hüseyinin sehit oldugu Kerbelada bulmak mümkündür. yakin tahrimizde orta Asyada Amet yesevide Ana doluda Haci bektasi veli,Sah Baba Mansur, Abdal Musa Sah Kulu, Seyyit Battal Gazi, Hamza Baba Pirsultan Abdal, Düzgün Baba’da seyyit Baba’da oldugu gibi Alevi’lerin ziyaret yerleri ve önderleri bünyesinde yasatildigini biliyoruz. HIZIRin yeri benim icimde cok özel yeri vardir. nezaman kendimi sikintida hisetsem hemen HIZIRra siginirim icimi isitan bir inac bir tarifi mümkün olmayan bir duygudur.Sigindigim medet umdugum bir güvence, bir kapi.koruyucu, kurtarici, yardimci kimliyi nedeniyle, yari insan, yari Melek, yari Peygamber simgesi olarak karsimiza cikar. Halk tarafinda yükletilen misyon cok yönlüdür ve de cok anlamlidir. hata günümüzde hastane ambulasinda bile HIZIR Acil servis diye yazilmaktadir.
Halk arasinda günlük yasamdaki yeri önemini su sözlerden dahada iyi anliyoruz örneyin HIZIR belani versin HIZIR cezani versin sözlerin caydirici yanida hic bir zaman göz ardi edilemez

HIZIR’ rin Diger bir önemli boyutuda, halk arasinda adaletin, caliskanligin,
yardimseverligin, dar günün dostu, bilgi kisiligi, evliya olusu, bunlarin tümünü bir araya getirdiyiniz zaman önemi ve günlük yasamdaki yeri dahada iyi anlasilmaktadir. Dikat edilecek önemli bir husus, genis bir corafiyada yasamasina ragmen özeliklede sikintili olan yerlerde dile getirilmesi dahda cokcadir.

HIZIR hakinda cok düsünceler vardir. HIZIRin yasadigi dönemlere iliskin Hz ibrahim dönemine yasadigi. bir diyer düsünce ise Süleyman Peygamber döneminde yasadigi görüsler mevcutdur daha yayginolan görüste HIZIRin Hz Musa döneminde yasadigini anlatan bir görüs en yaygin olanida budur.
Ayrica HIZIR Alah Katinda Abu hayat suyu ictikten sonra ölümsüzlükle ödünlendirmis olur ve HIZIR üc gün oruc tutar unun icindirki HIZIR her konuda her şeyi bilen birisidir ve yeryüzünde tanrinin bir nevi vekilidir. HIZIR ve ilyas sagdir. Yasamaktadir. HIZIR karada, İlyas denizde yardima muhtac olanlara, zor durumda kalmis olanlara yardim ederler. İmdat isteyenlerin imdadına yetisirler. HIZIR ile İlyas Allah katinda ölümsüzlükle ödüllendirilen büyük keramet ve ilim sahibi olarak edebilestirilmistir.. HIZIR Denizlerin Karalarin Deryalarin Erenlerin Velilerin Peygamberlerin ve Gök Kuplenin Simgesidir.

HERYERDE HAZIR ve NAZIR OLAN HIZIR ALIYELSELMANDIR

CÜMLE PEYGAMPERLERIN TEMSILCISI HIZIR ALIYELSELMANDIR
YÜZYIRMIDÖRTBIN NEBILERIN TEMSILCISI HIZIR ALIYELSELMANDIR
HZ.MUHAMMED MUSTAFANIN TEMSILCISI HIZIR ALIYELSELMANDIR
EHL-I BEYT'DIN TEMSILCISI HIZIR ALIYELSELMANDIR
IMAM ALI'NIN TEMSILCISI HIZIR ALIYELSELMANDIR
ONIKI IMAM'LARIN TEMSILCISI HIZIR ALIYELSELMANDIR
ERENLERIN ENBIYALARIN TEMSILCISI HIZIR ALIYELSELMANDIR
PIR'LERIN VELILERIN TEMSILCISI HIZIR ALIYELSELMANDIR.

Ya H I Z I R Senki her yerde H A Z I R ve N A Z I R S I N Cedi Cemalin'le Yetis CEDIM SAH BABA MANSUR ile gel" Darda Zorda Hasta Yataginda ALLAH'A DUA EDIP Yardim isteyen TÜM Canlarin Yardimina Yetis Ya HIZIR Yetis CEDI CEMALINLE gel YARDIM eyle.

YA. BONEUZAG
Dersimin tasniyesini sarmis cümle ulular
Pirler zikir eder sehmah dönünce
Seher vakti döktük döktük biz gözyasini
Sehri erdem yasanir gece gündüz burada
Ciralar yanar yanar boneuzagda
Hizir seslenir pirler ayakta canlar ayakta

Dersime gelmis cümle ulu melekler
Dagtaslar basinda hiziri bekler
Temizlenmis gönüller ferrah icinde
Gün isigi gibidir geceler burada
Ciralar yanar yanar boneuzagda
Hizir seslenir pirler ayakta canlar ayakta

Birliyin sesi uyanir sevgi cogalir
Tütüsür yürekler gözyasi icinde
Sügüt dalina gelmis bülbül yeralir
Hü sesleri yankilar bülbüle varir
Ciralar yanar yanar boneuzagda
Hizir seslenir piler ayakta canlar ayakta

Öyle bir baga vardim tasniye köyünde
Gülcemale geldim pirime vardim
Tutar beni canevimde hizir sevgisi icinde
Birliyine götürür kanat gelir melekler
Ciralar yanar yanar boneuzagda
Hizir seslenir pirler ayakta canlar ayakta

Bonouzagin etrafi Baba mansur ocagi
Rayber pirler yeralir gözcüler bekler
Sevenler bir arada Hak.ka siginir
Pir evladi yetisir ocak canlanir
Ciralar yanar yanar boneuzagda
Hizir seslenir pirler ayakta canlar ayakta

Ciyerine bir okdüser musai kazimin
Pir birliyine baglanir yola serilir
Cemalinle yetis bana sahi merdan Ali Ali
Ehl-i beyit birliyi icinde darinda durayim
Ciralar yanar yanar boneuzagda
Hizir seslenir heydost pirler herdem divanda

( Yüreyimde firtinalar eser ocak ile subat ayinda
Costurur beni katilirim herdem Hak sevdasina
Bu iki ayi birbirine baglayan Hizir Aleyiselam.dir
Temizlenir bedenler yol sevdamiz gerceklesir )

yukarda yazdigim siir de oldugu gigi Hz Ali ile HIZIRa iliskin olmakla birlikte, Alevi Felsefenin derinliyini özetini bulmak mümkün. Güzelligide buradadir inancimiza iliskin en önemli kaynaklardan biride ozanlarin yazdigi siirlerde dizilerin tasidigi anlamin derinliklerinde aramak gerekir. Cemlerimizde seslendirilen beyitlerde HIZIRin bir diyer adi Beyruz olarak gecer. Zati zatdan ayirmamak, olayi Hz. Ali de yogunlasiyor.bu dizilerden de anlasilacagi gibi HIZIRin saf ve temiz olanin yaninda oldugu ve Ab-i hayat suyunun ictigine inanilir. kendinde seyr eder sifatizati”misrasinda gönlümün temizliginde arayip bulmaktir zati. burada islenen merdi meydan Hak meydanidir. ikrar verilip ikrar alinan cem meydanidir. pir huzurudur Ölmeden ölünen meydan, cok canin bircan olduguyer

Ziyaretlerin cogunlukta oldugu yerlerden biride Tunceli yöresidir. HIZIRin oradigi yerlerden biride Boneuzag ocagidir boneuzag ocagi eski adi tasniye olan simdiki adi Gökce konak olan Köyümüzde bulunmakta Boneuzag ocagi Babamansurun oglu Seyyt Mahmut Tarafindan Yapilmistir Boneuzag ocagi Yapim Asamasinda HIZIR Aliyelselamin Seyyid Mahmut’ta zahiren ve batinen kendisine Yardim etdigi görülmüstür cünkü Boneuzag ocagin Yapiminda kullanilan direklerin agirligi bir kisinin tek basina yapamacagi kadar agirlikta oldugu ve seyyid Mahmut tek basina bu direkleri hizli bir sekilde kurup yerlestirmesi mücüze bir gücün kendisine yardim ettigi görülmüstür bu mücize gücün HIZIR ALIYELSELAM OLDUGU ANLASILMISTIR Boneuzagin Yapim Asamasi bittikten Sonra bir gece Yarisi HIZIRIN oradigi ve Kir Atin Nal Izlerini Boneuzagin Kapisinin önünde bulunan Tasa islendigi görülmüstür. Boneuzag ocagi Cesitli Dönemlerde osmanli döneminde ve Cumhuriyet döneminde Yakilip Yikilmisdir Yakilma Sebebi ise Boneuzag ocaginda Alevi inancini bu ocakta verildigi icindir. Boneuzag ocagi Epey zamandan beri Yakildigi icin Yikik Haldedir. Boneuzag ocagina Dedem Bava Düzgün Dedem Hüseyin Düzgün ve Babam Ali Düzgün Boneuzaga Encok Sahip Cikanlardandirlar Boneuzag ocagi, HIZIR oradigi icin Cevre Köylerinde Büyük önem kazanmistir onun icin boneuzag ocagi ziyaret haline getirilmistir ziyaret ismi ise ( BONEUZAGdir ) Cevresinde Cok sayida Seyyid lerin ve pirlerin sahiplik ettiyi bu ziyaret yeri Baba Mansur ocagina baglidir. Tunceli yöresinde HIZIR ismine cok yerde rastlanmak mümkün.Örneyin HIZIR Gölü ( Gole xizir ) HIZIR köprüsü ( Pirde xizir ) buna benzer cokca yere ve isme ugramak mümkün.
Halk arasinda imaji. Yasli, beyaz uzun sakalli Pir Devris Nur yüzlü bir zat. Dardakini kurtaran Evlere bereket getiren Hastalara sifa dagitan Dilinde Hakk kelami hic düsmeyen Gece Gündüz ibadete dalan Tarifi zor olan bütün güzelikleri üzerinde toplayan Kamilliye erismis bir Uluzat.

Ayrica biz Aleviler olarak HIZIR Aleyhiselam’a su özelliklerine inaniriz.

1. HIZIR, zor durumda kalanlarIn yardimina kosarak insanlarin dileklerini yerine getirir. Bu bakima HIZIR inancinin güclü oldugu yerlerde, darda zorda kalanlar yetis ya HIZIR deriz.
2. Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima HIZIR yardim eder.
3. HIZIR, ugradigi yerlere bolluk, bereket, zenginlik getirir.
4. HIZIR’in, dertlilere derman, hastalara sifa verdigine inaniriz.
5. HIZIR insan icin baht kapisidır ve insanlarin sanslarinin acilmasina yardim eder.
Unun icindirki HIZIR ugur ve kismet sembolü olmustur.
6. HIZIR, Ayni zamanda keramet ve Hikmet sahibidir gücünü Allah’tan Alir.
7. Aleviler davetsiz bir sekilde gelen misafire Hızır gözüyle bakilr ve öyle hizmet edilirdi.
8, HIZIR Aliyelselam bir Nebidir bir Evliyadir bir Erendir bir Ermistir imam Ali'nin Öz Nurudur.

KUR’AN’I, KERiM’DE HIZIR
HIZIR ile ilgili El-Kehf Suresidir Kur’an-i Kerimde seksen üc süreyi icermektedir. Tamami yüz on ayetten olusur. Konumuzla iliskili olan Hz.Musa ile HIZIRin bulusmasini anlatan 60, 80 ayetlerin icerligine bakildiginda Hz. Musa ile HIZIRin bulustugu yer iki denizin birlestigi yer rivayetlere göre cok sayida yerin adi gecmektedir. bunlardan bir taneside Antakyadir Kara Deniz, Hazar Denizi arasi Akdeniz ile Kizil Deniz Arasi Vs Rivayet uznca anlatir.

HIZIRIN Diger önemli bir konuda misafirin önemini Hz.Ali ve HIZIRla özdeslestirirler.Mihman Alidir HIZIR diye burada misafirin önemini vurgulamak icin iki kutsal zata benzetirler misafir basimin tacidir Hakk misafiridir. buda bize coksey anlatmaktadir ve HIZIR Sadece Darda Kaldigi Zaman cagirilmaz HIZIR Hakk Muhammet Ali gibi herdayim Alevilerin Dilinde dile gelir.

HIZIR orocu Eski Rumi Takvimine göre Tutulmakta Anadolu bölgelerinde özeliyine göre farkli farkli olarak Degismektedir.. Buda HIZIR Aliye Selamin KIS Ayi nedeniyle Bölgelere gec olasmasindan Kaynaklanmakta Ayrica Pir’lerimizde KIS Ayinda HIZIR Aliyeselamin Yapmis oldugu gibi Tahliplerini Ziyaret Etmektedirler. HIZIR orocu 15 ocak ile 15 subat arasi tutulmakta. Tunceli ve Erzincan Varto Mus Elazig Malatya bölgesinde onbes ocagi izleyen ilk carsamba HIZIR oruc tutulmakta ancak carsamba günü ocagin ondördüne düsersede yine HIZIR orocu tutulur zaten baslangic günü carsamba günü oldugu icin ondört ile onsekiz ocak arasindaki carsamba HIZIR orucu KARSILAMA’MANIN ilk günü sayilmaktadir. bunu izleyen iki carsamba ile birlikte ücüncü sali carsamba ve persembe günü oruc tutulur ve sona erer ayrica ücüncü carsamba VE Persembe günü niyazlar pisirip dagitilir kurbanlar kesililir dagitilir.

(HIZIR Orucu Toplam besgün tutmaktayiz )

Bazi bölgelerde HIZIR orucu Yeni Takvime Göre13 14 15 subatda tutulmakta.
HIZIR orucu köy ve asiretine göre deyismektedir.buna neden pirin her yere ayni zamanda ulasmasi mümkün olmamasidir Ulasim sartlarindan cografi yap-sindan bölgenin yasadigi sikinti. Onun icin dogal olarak farkli zamanlarda kutlanir.Orucun son günü olan persembe günü. persembeyi cumaya baglayan gecenin aksami HIZIRin geleceyine dayil evde yasiyan Aile fertleri ve ev hanimi tarafindan ev temizlenir ve havanlandirilir ciralar yakilir temizliyin manasida HIZIRin temizliyi cok önem vermesidir ve yakilan ciralar yanilmiyacak made üzerinde yakilir buna özen gösterilir...??? Ayrica Sunuda Belirtmekte yarar var HIZIR ORUCUN Son günü olan persembe günü Es dost Akrabalar bir birilerini Ziyaret ederler bir birilerine dua ederler bu gece dua nin en duruga olastigi gecedir. ve Persembeyi cumaya baglayan gecede bekar genc kizlar ve delikanlilar persembe günü oruc tuttuktan sonra oruclarini acarken su icmezler biraz fazla tuz yerler fazla susasinlar diye ve su icmeden yatarlar ruyasinda kim kendisine su verirse ononla evleneceyine inanirlar ayrica niyazlarin pisirilip dagittiklari gün niyazin bir lokmasini evin üstündeki bacanin yanina genc kizlar ve erkekler tarafindan birakilir ve uzktan bir iki saat gözetilir. kirlangic tarafindan alinan bu niyaz lokmasi baska bir evin üstüne götürür ise ozamanda bu ev de yasiyan bekar kiz yada bekar erkekle evleneceyini dösünür. Buda Alevilerin Hz. HIZIRra nekadar bagli olduklarini ortaya koymaktadir Alevi insani cogu kez söyledigi Yetis ya Ali,ya HIZIR diyerek bir bütünsellik icerisinde görür. Onlari bütünlestirir. birisine bir sey teslim ederken HIZIR Emanetidir diye SIKI SIKI tembih ederler.

HIZIR KURBANI
Önemi bakiminda HIZIR kurbanina deyinmeden gecmeyeceyim. HIZIR kurbani bir iki ay önceden belirlenir. belirlenen zaman süresince kurbanin bakimi iyi bir bakim yapilir gündüzleyin samanligin icene konulur suyu yanina birakilir kendisine iyi bir bakim ortami yaratilir ve böylece bir iki ayicinde kurbanlik koc eli kilodan seksen kiloyu asacak sekilde beslenmis olur.HIZIR kurbanina verilen önemin göstergesidir.kurban kesilirken kimsenin kanina basmamasina dikat 4 edilir kurban kani kazilmis bir cukura akitilir ve üstü kapatilir kurban kesilen yerde kan izi olmamasi icin oyer temizcesine yikanir. kesilen kurbanin bir kismi bisirerek ev halki ve akrabalar tarafindan yenilir kalan en büyük miktarida komsulara dagitilir.Alevi inancina göre kurban kemikleri, bir cukur kazilarak cukura özenle kemikler konur ve üstü kapatilir. Bu islem bittikten sonra orada hazir bulunanlar birbirleriyle niyaz olurlar. inanc ve gelenegimizin geregi gördürdüyünüz gibi Alevi inanci nekadar Hak Muhammed Ali ve HIZIRra bagli oldugu ortaya cikmaktadir Aleviler herzam heryerde yoluna sahip cikmislardir. Aleviler icin büyük bir innac mesalesidir.Cenabi Haktala bizi bu gözel inancimizdan ayirtmasin yolumuzu yolsuzlarin eline düsürmesin herzamanheryerde Alevi inanci yasatmaya devam eylesin bizi Ehl-i Beytte birer gül eylesin Hz.HIZIR Yolumuzu Acik eylesin.

HIZIR insanlari Haksizliga Adaletsizlige Zalimlige Yezitlige Sehvek eylemesin
insanlari Sevgiye Kardeslige Dostluga ihsan eylesin

MEYMAN OLSAN KALBiME

Geldi Hizir ayyi cani gönülden geldi
Elimde bir niyazim var orucumu niyet eyledim
Selam saldim niyet eyledim cümle meleklere
Bonouzag.ga vardim Hizir izini gördüm
Bahcende bir gül olsam gelip gülüme konsan
meyman olsan kalbime süzülsem dizlerine

Gülbeyazi gibi görünür Bonouzag etrafi
Pervan oldu gönlüm secdeye vardim
Yüreklerde sevgi seli Hak yolu göründü
Can dostlara haber olsun Hizir ayi geldi
Bahcende bir gül olsam gelip gülüme konsan
Meyman olsan kalbime süzülsem dizlerine

Bir kurban niyet eyledim Hizira varsin diye
Kurbanim titredi kanatlanip Hizir.ra vardi
candan varoldum hürmet eyledim Yüce Yaradana
Alevi innanci sardi beni Hizir ayinda
Bahcende bir gül olsam gelip gülüme konsan
Meyman olsan kalbime süzülsem dizlerine

Darda zurda kalana yetisirsin ya Hizir imam Ali.ile
Gelyine yetis bizlere yolumuz.dardadir darda
Göster simdi cemalini bagla bizi yol sevdana
Yürümek ister bu gönlüm senin gittiyin yolda
Bahcende bir gül olsam gelip gülüne konsam
Meyman olsan kalbime süzülsem dizlerine

Kabarmis benim yüreyim Hizir aski.ile
Bag bahce kök.salar talibim pir.ri ile
Tutulan hizir cem.minde sehmah sahlanir
Birliyimiz tazelensin Hizir yetis cedin ile
Bahcende bir gül olsam gelip gülüme konsan
Meyman olsan kalbime süzülsem dizlerine

Musai Kazim.min Kurbani ermisti kurban kervanina
Gönül zengini oldum Hizir senin yolunda
Sercesmedir akar hep bonouzag.da
Babamansur ikrari baglar beni Hizir.ra
Bahcende bir gül olsam gelip gülüme kaonsan
Meyman olsan kalbime süzülsem dizlerine

( Yüreyimde firtinalar eser ocak ile subat ayinda
Costurur beni katilirim herdem Hak sevdasina
Bu iki ayi birbirine baglayan Hizir Aleyiselam.dir
Temizlenir bedenler yol sevdamiz gerceklesir )

(5)
HIZIR ORUCU LOKMA NIYAZINDAN HERZAMAN HABERDAR OLUN MUHAKAK EVINIZDE HIZIR LOKMASI PISIRIP KAPI KOMSUNUZLA PAYLASINIZ...

DEGERLI CANLAR BIZ ALEVILER OLARAK MUHAREM AYINDA NASILKI EVIMIZDE ASURE PISIRIP DAGITIYORSAK, HIZIR ORUCUNDADA LOKMA NIYAZIMIZI PISIRIP DAGITMAKDAYIZ, HIZIR LOKMASI, OCAKGIN SON CARSAMBASINDAN YAPILMAKDADIR EGER BU TAHRIHDE YAPILMAMISSA SUBATIN ONBESINE KADAR HIZIR NIYAZI PISIRILIP KAPI KOMSUYA DAGITILIR, AYRICA BIZIM INANCIMIZA GÖRE BEKAR KIZLAR VE ERKEKLER PERSEMBE GÜNÜ ORUC TUTARLAR AKSAM ORUCUNU ACDIKLARINDA TUZLU YEMEK YERLER AYRICA BIRAZ FAZLA TUZ YERLER SU ICMEZLER SU ICMEDEN YATARLAR VE RUYALARINDA GÖRMÜS KISININ EVINDE KENDISINE SU VEREN BEKAR KIZ VEYA BEKAR ERKEYIN ELINDE SU ALIP ICERSE BU KISIYLE EVLENECEYINE INANILIR,

HIZIR LOKMASI TARİFİ VE LOKMA DUASI
1- Derin bir kap icine pişireceğiniz tepsiye göre iki kilo un konur. 2- Bir kilo tereyağını bir kabın içinde eriterek unun içine eklenir. 3- Belli bir miktarda tuz eklenir. 4- Üç-dört adet yumurta sarısı eklenir. 5- Az miktarda su ilave edilir. 6- Un hamur kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. 7- yoğrulan hamur tepsinin içine iyice yayılır. 8- Fırın Daha Önceden Isıtılır Yaklasık "230" 240" Derecede Fırına Konur. 9- Üstü Ve Altı Güzel Kızarana Kadar Fırında Tutulur. 10- Pısırdıkden Sonra Lokma Duası Okunur 11- Belli bir sekılde Esıt Parcalara Bölünür. 12 En Az 7 "Hane" Hesaplanarak Kapı Komsuya Dagıtılır.

LOKMA DUASI

Allah Allah
Niyaziniz nur ola sah zuhur ola.
HIZIR lokmasina dahil ola
Yiyene Helal, yedirene delil ola.
bu lokma Hellal kazancinizdan ola.
Dertlerimize derman, Hastalarimiza Sifa Allah,tan ola.
Cümle nebiler Erenler Kerem eyleye.
Lokmalariniz Hak dergahinda kabul ola.
Bir Lokmaniz bin lokmaya deger ola.
Lokmaniz Emeginizin Alin teri ola.
Sah Babamansur kilavuzunuz ola
Ahrete Göcenlerimizin Mekanlari Cennet ola
Bogazinizdan Haram lokma gecmiye Evlatlariniz size Hayirli evlat ola,
Gerceye Hü Mümüne ya Ali

Yüce Allah tutmus oldugunuz oroclari pisirip dagitdigimiz lokma niyazimizi dergahi izetinde kabul ve Makbul eylesin...
Yetis Carimiza Ya HIZIR Yanimizda Hazir ve Nazir Olasin

Hakk Aski ile
Musa-i Kazim Düzgün 2014

Okudunuğunuz yazı toplam 3279 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

KIRK'LAR MECLISI Hz. Muhammet, atı Burak ile bir gece Mirac'a çıkar. Cenab-I Hak ile 90 bin kelam konuşur. Bunun 30 bini sırrı hakikat olup Hz. Ali'de kalır. Miraç'ta Hz. Muhammet'e; süt, bal ve elma...
3.5.2012 22:57:24 [ Din ]

INSANLIK ALEMI KANIYOR UYAN HEY INSANLIK UYAN ARTIK BU MANZARADAN UTANC DUY INSANLIK ALEMI KENDISINDEN UTANC DUYMALIDIR insan'degilmi insani öldüren, Diri diri Topraga Gömen insan'degilmi insana ...
3.5.2012 22:51:53 [ Yaşam ]

Alevilik'de Taliplik Kapisi: ---------------------------- inancimizin baslangici olup yasam bicimine katilim ön görülen degerlere baglamadir. Yola baglilik ikrara sadakat özveri akla gelen kurarla...
3.5.2012 23:07:45 [ Din ]

HAZRE-Ti MUHAMMED VE iMAM-I ALi.DEN BABA MANSUR.RA KADAR GELEN EVLATLARI SiLSiLE NAMEDiR VE BABA MANSUR:UN SECERESiNDE ALIMISTIR Kureş (Kureşey : Hz. Muhammed.din Kabilesinin adi buradan gelmektedir ...
23.2.2014 22:38:20 [ Din ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.