17 Kasım 2019 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  Düzgün Musa-i Kazim
http://blog.edebiyatdefteri.com/duzgun-musa-i-kazim/oku/4270/insanlik-alemi-kaniyor 

 • Hakkımda


Düzgün Musa-i Kazim

 • Yazdığım Diğer Konular
Yaşam (1)
Din (5)


 
INSANLIK ALEMI KANIYOR
3.5.2012 22:51:53  [ Yaşam ]

INSANLIK ALEMI KANIYOR

INSANLIK ALEMI KANIYOR UYAN HEY INSANLIK UYAN ARTIK BU MANZARADAN UTANC DUY

INSANLIK ALEMI KENDISINDEN UTANC DUYMALIDIR
insan'degilmi insani öldüren, Diri diri Topraga Gömen
insan'degilmi insana Zulüm uygulayan
insan'degilmi insani Muhtac Halle Getiren
insan'degilmi insani Kucümseyen Horgören
insan'degilmi insani Sürüm Sürüm Sürdüren
insan'degilmi insana Haksizlik ve Adaletsizlik uygulayan
insan'degilmi insanlar Arasinda ayrimcilik ve irkcilik yapan
insan'degilmi insani Tasaron isci olarak Köle gibi Calistiran
insan'degilmi insana Düsman olan, insanin Kuyusunu kazan
Tek Kelmeyle insanoglu Acimasiz ve Nankördür Nankör... MkD ...

INSANLiK ALEMi,NiN KENDISINE YASATDIGI CiLE VE ALLAH,TAN UZAKLASMASi SONUCU KAN GÖZ YASI DURMAZ HALDE:
YÜCE ALLAH DÜNYAYI BIZ INSANLARA ARMAGAN ETTIGI GÜNDEN BUGÜNE INSAN OGLU ALLAH'A YARASIR KUL OLMAYI PEYGAMBERLERE ÜMMET OLMAYI BECEREMEMISDIR!!! CÜNKÜ INSAN OGLU DOYUMSUZDUR INSAN OGLU NANKÖRDÜR INSAN OGLU ADALETLI OLACAGINA ADALETSIZLIGI BENIMSEMISDIR MERHAMETLI OLACAGINA MERHAMETSIZLIGI SECMISDIR INSANLARI KENDISINE DOST GÖRECEGINE DÜSMAN GÖREREK DEVASI SILAH FABRIKALARINI ACARAK INSANI KURSUNLUYARAK, BOMBALAYARAK, YAKARAK, ÖLDÜRMEYI SECMISDIR, INSAN OGLU DÜNYA MALINA TAPDIGI ICIN INSAN OLDUGUNU UNUTUP ZALIM OLMAYI SECMISDIR!!! BU YÜZDENDIRKI DÜNYADA HERGÜN SIDETDEN DOLAYI YÜZLERCE INSAN ÖLMEKDE, ZALIMIN ELINDE MASUM OLAN CANLARIN GÖZÜNDE HERGÜN GÖZ YASI AKMAKDA, HAKK MUHAMMED ALI. ALLAH'IN YOLUNA BAGLI OLAN CANLARI ZALIMIN ZÜLÜMÜNDEN KORUSUN HALAS EYLESIN. INSANLARA KARSI ZALIMLIK YAPANLARI NARI CEHNEM AZABIYLA ÖDÜNLENDIRSIN!!!!

Bilinizki Dünyamizin dogusunda yüce Allah yaratigi her varligi isimlendirerek otundan tutun meyvesine kadar karincadan tutun insana kadar hepsini deyisik sekilde dünya düzeni icinde belirlemistir.cok ii bír sekilde bu süreci basariyla yönetmis dogru bir sekilde herseyi yerir yerine oturtmustur.

Buna mukabil biz insanlari herseyde ayri tutarak Meyvelerden bitkilerden ciceklerden otlardan hayvan lardan üstün düsünerek biz insanlara iki ayak üzeri durma kabiliyeti , iki kol iki el ve on parmak ayrica AKIL vermis konusmak ve anlasmak icin DiL vermistir bunlarin hepside insan,larin bir biriyle konusup anlasmalari isaretlesmeleri kendi kazaclarini kazanmalarini düsünerek vermistir, Yüce Allah isnan oglunu yaratirke insanlara herdem sabirli onurlu merhametli dürüst efendi büyüne saygi kücüyüne sevgi ,ile sefkatle bir birlerin davramalarini nasihat etmistir hakca paylasimi kimseyi kirmamalari her insanla dost olacak sekilde ve insan varligin kendisi icin önemli oldugunu vurgulamistir.Tanri katinda ancakki iliklerin yer alacagi. kötülükle Tanri katina olasmayacagini Cennet ve Cenemi kendilerine isaret etmistir.

insanlar olarak Allah.hin bize ögütlediyi bu kavramlarin insanlik alemi cogunlugun bu görüsleri hice sayip uygulamadigi kendi hayat tarzini kendi cizdiyi ortaya cikmistir.herzaman kendi cikarini gözeterek baskasinin hakkina tecavüz etmistir kiliftan kilifa bürünmüstür insan oglu zaman icinde acimazliga girmis elinde gelen her kötülüyü yapip üstlemis ve uygulamistir sucdan suca kosmus Allah,hin uygun gördüyü tarzlardan uzaklasmistir. acimasiz duygular icinde insan oldugunu unutmustur. sadece iki ayak üzerinde duran bir varlik haline dönülmüs insanliktan nasip almamistir.

Yüce allah her seferinde bunlari bertaraf etmek icin dünyayi deyisik zamanlar icinde tufanlara tutmus bütün bu kötülükleri ortadan kaldirmak icin Nebileri enbiyalari erenleri Peygamberleri ve Melekler kendi elcisi olarak görevlendirmistir Yüce Kutsal kitaplari kendilerine süreler seklinde indirmis ve insanligin dogruluga yönetmeleri yasadiklari süre icinde kendilerine leke sürdür meden yasam hakini tamamlayip tekrar kendisine olasmalarini ve tasidiklari bedenin topraktan var oldugunu yine toprak olacagini insanlik aleminin yasamasi icin kendilerine itibata gecmistir.ancak bütün bunlara rahmen insanlik alemi Allah,hin cizmis oldugu bu güzlliklerden uzaklasmak icin hep caba harcamistir insan olma gereyini yerine getirmemistir kötülükler besinde kosmaya devam etmistir. cocuklari kadinlari acimasizca bir sekilde bir birini kalt etmislerdir. kiz cocuklari diri diri topraga gömülmüstür.

Enson Peygamberimiz olan Hz Muhammed Mustafa diyer Peygamberler gibi bu kötülükleri ortadan kaldirmak icin büyük caba göstermistir yine kutsal kitaplarin sonuncusu olan Kuran kerim.de yazilmis olan bütün süreleri insanlik alemi icin uygulamis bu cabalari büyük ölcüde basariyla tamamlamistir. bütün bu cabalara ramen insanlik alemi ikilik yapmaya devam etmis ve kötülük icin bazi kendisini bilmez hile bazlar yine de türemeye baslamistir.

Bundan bin dörtyüzyil önce Hz Muhammed Mustafa,dan sonra yasanmis olan Kerbela olayi Lanet yezit gözü dönmüs sekilde midesi kan bürünmüs agzinda kankokusu gelen insan olmayi unutmus yaratik. Kerbelada kana doymustur imam Hüseyine karsi elinde gelen bütün kötülüyü kollanmis kadin kiz cocuk demeden insanlari acimasizca birsekilde kaltetmistir bunlarin icinde bulunan imam Hüseyin.nide acimasiz birsekilde kollarinda basliyarak teker teker kesmis insanligini unutmus acimasiz bir sekilde kanlar icinde birakarak O Mübarek basini bedeninde ayirmistir.

Ayrica Ehl-i Beyt soyuna Emeviler tarafindan büyük zülümlere marüz kalmislardir kundaktaki cocuga varana kadar hepsini zalimce yok etmislerdir. bütün bunlar insanligin yüz karasidir insanlik aleminde yasanmis olan büyük bir alin lekesidir. böyle bir insanlik olabilirmi bunun savunacak tarafi varmi insanlik alemi hayvan alemindende beter bir hale gelmistir. Yüce Allah insan oglunu yaratirken bu kötü ameller icinmi yaratmisti böyle zalimce insanlik olabilirmi insanlik alemi bü bis düsünceden arinmasi gerekmezmi Allah.ha kul olamak varken. seytana tapip kula kul olunurmu böyle bir düzen nasil ve nereye kadar sürebilir.Yüce Allah bizleri yaratirken böyle vahsicemi yaratmisti tam tersine butür zalimliyi yapan insana insan gibi davranmayanlari Lanet,lemisti cehnem azabiyla diri diri yanacaklarini belirlemisti göndermis oldugu Kutsal kitap,larda insanligin önemini vurgulamaktadir.

insanligin yasamasi icin ve dünyanin var olmasi icin Kainatin güzelliyi icin insan oglunun kendisini iyi dartip bicmesi gerekmektedir nefsine hakim olmasi cok yerine azla yetinmesi kapi komsusunun riskinda gözü olmamasi gözü tok olarak yasamasina devam etmesi dosta dost olma yolarini kapatmamasi es dost akrabalarindan kopuk yasanimamasi darda olanlara el uzatmasi fakirin yetimin yaninda olunmasini insanliga nasihat verilmektedir.

Ama insan oglu ne kadar varlik sahibi olursa olsun hep daha fazlasini istemistir. az ile yetinmeyi nefsine hakim olmayi bir türlü saglayamamistir. gözü doymazlik gün gectikce artmistir. büyük Devletler kücük olan devletleri kendi emri altina almislardir. karsi koyanlari acimasizca savaslar acip korku vermislerdir bu yüzden yüz binlerce masum insanlar savaslarda hayatini kaybetmistir. devletler herseyi zorbalikla kaba kuvetle haledeceklerini düsünmekteler. oysa insan oglu herseyi düsünerek tartarak masa basinda cok iisekilde haletme yolarina araya bilirlerdi kaldiki masum insanlarin günahi olmadigi halde bombartman altinda birakiyorlar. savaslari cikaran Hükümetler yada baskanlardir. cezasini cekenler ise Halk oluyor. insanlarin böyle kötülük pesinde kosmasi mal mülk topraga tapmasi Allah icin yapilan ilik deyildir olamazda Dünya topraklari bütün insanliga yeterde artarda cünkü insanlik alemi ölümsüz deyildir ölüm vadesi geldiyinde Hak.ka teslim olacaktir beraberinde bir kefen bez götürecektir bu kefen bezde toprakta kalici deyil oda insan vucuduyla beraber topraga dönüsecektir.

Dünyada insanlik alemi bir birlerine karsi yapmis olan haksizlik ve savaslar insan.olan bunu düsünüp göz önüne getirdiyinde insanligin ne kadar acimasiz oldugu ortaya cikmaktadir. Allah,hi unutmus kendi cikaripesine düsmüstür bü yüzden dünyamiz savaslar yasamistir dünya bu savasta hep gözü yasli kalmistir yakinzaman icinde birinci dünya savasi ve ikinci dünya savasi yasandi bu savaslardada cogu insan hayatini kaypetti evinden yurdundan oldu perisan halde insanlik sokaklarda yasadi iste yine Hitler dönemini göz önüne getirin insanlik alemi canli canli yakildi insanlik burdada perisan eyledi insan cigligi bütün kampi asarak insanin et kokusu ve dumani gögyüzüne olasmaktaydi burada dünya ülkelerine resmen meydan okunmustu bazi ülkeler kendine bu vasice olayi örnek almislardi dikta ile yasayan devletler gögsünü kapartiyordu bu vahsice yasanan olaylar insaninlik ayibidir hersey cikar icin yapilmistir.

Yine ayni derecede yilarca israilin albukasi altinda sürekli savasa maruz kalan filistin yasanan olaylar mazlum olan cocuklar bir kursunla hayatini kaybetmekteler sürekli baski altinda filistin halki yasamini sürdürmektedir yilarca bu böyle devam edip gelmistir bu büyük bir haksizlik deyilmidir.neden büyük gecinen devletler buna dur diyemiyor cünkü burada kendilerine cikar cikariyorlar israille silah alis verisinde bulunuyorlar devletler cocuklarin mazlum halkin ölmesine seyirci kalamaz.

Avrupanin ortasinda kosova savasi burda yapilan zülüm söykirim binlerce insan cesedi topluca cukurlara atilmadimi bu cesetlerin insan cesedi oldugunu unutmuslardi cünkü insanlik alemi burdada kendisini yitirmisti bambaska örtüye bürünmüstü yiene irak iran savasi ve amerikanin irak savasi bu savaslardada insanlik agladi yaklasik bir milyon mazlum insan hayatini kaypetti sonuc ne oldu kocaman bir hic olan giden canlara oldu. ve nerdeyse hergün irakin deyisik yelerinde bumbalar patlamaya devam etmektedir. yine bu olaylarda yüzlerce insan ölmektedir.

Dünyanin cesitli sehirlerinda yasanmis olan ev yakma olaylari burdada insanlik alemi canli canli yakilmisti insan insanoldugu icin utanmasi gereken olaylardir. yine 1938 pülümür,de kursuna dizilen mazlum insanlar. corumda ve marasta vahsice yasanan olaylar. Sivasta 37 canin diri diri yakilmasi. erzincanda yapilan katliam. 1984,de bu yana süren töröre karsi yapilan mucadele burada bu olaylarda kadinlarimiz cocuklarimiz yasli gencimiz Askerimiz polisimiz hayatlarini kaybetmedilermi ve daha nice cinayatler dünyada yasanmadimi yine Amerikada ikiz kulelere yapilan saldiri bu saldirida ücbini üzerinde masum insan hayatini kapetmedimi bunlar insanlik disi olaylar deyilmi Tirafik kazasinda yetirdiyimiz bunca insanlara nedemeli bu sekilde hayatini kaybedenler bunu hak ettilerimi. kapi komsu bir birinde korkar hale gelmistir bu nasil bir insanlik duygusu bu olaylar karsisinda insanlik alemi suskun kalmistir gözgöre göre insanlar vahsice yakilmis ve kursunlara dizilmistir.böyle bir insanlik ola bilirmi bu olaylardan sonra kim ne hakla cikipta ben insanim diye bilir. yukarda yazmis oldugum katliyamlar sadece bir kaci bunlari yazmakla bitiremeyiz cünkü insanlik alemi cok vahsi bir hayat yasatmis kendisine.

Bütün bunlari gördükce icim kan agliyor geceleri yatagimda rahat uyumadigimi söyleye bilirim insanlik alemi bu kadar acimasiz olmamali biz insanlar bu olaylardan sonra Allaha nasil kul olabiliriz biz böylemi Allaha kul olacagiz böyle insanlikmi olur aklimizi ve dilimizi neden kullanmiyoruz herseyi silah soruyla cözmeye gerek varmi nedir paylasilmayan Hakca paylasmayi örene bilirsek butür sidetler yasanmayacagina inanmaliyiz.

Unutmayalimki Allah.hin verdiyi cani bir insan nasil ne hakla kiya bilir Dünya malina deyermi insanlik alemi dünya malindan daha deyerlidir.Hepimiz ayni topraktan gelmedikmi kardes sayilmazmiyiz dünyaya insan oglu nasilgeldi hicmi düsünemiyoruz.

Elimizi vicdanimiza koyup söyle bir düsünelim hangi Devlet cikipta ben masunum diye bilir diyemez cünkü satin aldigi silahi ne icin aldigi ve silah firmalarin neden silah yaptiklari ayrica devletler neden silah satiklari iza etmeleri gerekmezmi silah yaparak insanlik sucu islediklerini bilmiyorlarmi yapilan mermi sayisi kadar insanlarin öldüreceklerini kavrayamiyorlarmi. devletler bunlari göz göre göre satin alip insanlarin hayatiyla oynamaktalar. cünkü devletler gücünü silaha dayatmaktadirlar. onun icin hic bir devlet cikipta ben masunum benim silahla alakam olmaz silahin ne oldugunu bile bilmiyorum diyemezler cünkü hepside insanlik sucu islemekteler. hergün onlarca insan hayatini silah,tan cikan mermiden bugüzelim dünyadan veda etmektedir geride aylesini cocugunu esini herseyden marum birakarak hayatta gözünü yummaktadir. buna kim durdiye bilir hickimse dur diyemez cünkü dünya mali insan hayatindan daha büyük önem tasimaktadir.

insan alemi bütün kötülüklerde uzaklasmasi icin önce elindeki silahlari birakmasi gerekmektedir. Büyük gecinenen Devletler silah sizlanmalidir.silah yapan firmalar kapilarina kilit vurmalari ve elindeki bütün silahlari ihma etmelidir. insanlik alemi her türlü kötülükten uzaklasmalidir. önce insana insan,demelidir. törör örgütleri insancil yapiya kavusmali insanlik alemine katilmalari törörden vaz gecmelidirler mazlum insanlari öldürdükleri icin kendilerinden utanmalilar ve Allah.ha siginip onun varligina inanmalilar.cünkü kötülükler besinde yüzenler Allah.tan korkmadiklari ve varligina inanmadiklari ortada görünmektedir. bütürlü insanlik disi amellerden insanlik arinmalidir.her insanin elinde silah yerine cicek mermi yerine ise kalbini eline almali kendi yasam mucade´lesini kendi aillesiyle paylasmali Aille fertlerini sahiplenmeli ekmeyini helal yolla calisip kazanmalidir.

Buna mukabil Dünya Devletleri bir birlerine karsi dikleme durusunu birakmalidir. birbirilerine güvence vermelidirler temiz toplum temiz kazanc DOSTca paylasimi aralarinda ilke etmeleri her devlet kendi topragiyla yetinmeli baska ülkelerintoprak bütünlüyüne taciz etmemeli insaniyetlik doygular icinde birbirine yaklasmalidirlar.

Küresel ekonomisini aralarinda hakca paylasmali rahatlikla alis verislerini dürüst bir sekilde yapmalidirlar.tüketim mallarina kazikliyarakdeyil malkul bir fiyatla baska bir devlete satmalidirlar. Devletler önce kendi vatandasini düsünmelidirler vadandasin ekonomik durumunu ilestirmelidirler devlet kendi büyümesini ön pilana cikaracagina vatandasin büyümesini önpilana cikarmasi gerekmektedir yoksullasan ülkeler bu yüzden törere mahruz kalmaktadirlar vatandasina sahip cikmayan bir devlet devlet olamaz devletler sürekli vatandasina cözüm üretmek zorundadir. tarlada yapilmis olan üretimler nerdeyse dört bes el deyistirerek halka sunulmaktadir buda maliyetleri artirmaktadir bunun yerine aradaki tefecileri kaldirip ikinci elden satis noktalarina sunulmasidir.böylece satilmaya sunulan esya meyve sebze baklagiller ve tüketim mallarin fiyati artis yerine asagiya düsecektir. devlet satilan ve tüketilen mallarin fiyatini denetlemelidir asiri fiyatla satilan mallari arastirmali nederecede fiyat uygulanacagin belirlemelidir gereksiz olan vergilerden kacinmali asiri vergi yükü halkina uygulamamaliki insan alemi ekonomik yapisini refah düzenine olastira bilsin. capulculara meydan birakmamalidir.böylece törerün önüne gecmis olur hirsizlik olaylari yasanamaz duruma gelmis olacaktir.

DEGERLI CANLAR, Unutmamaliyizki bir ülkede insanlar ac olarak yataklarina gidiyorsa o ülkede herzaman göz yasi. soygun . rüsvet. rant. her türlü kötülük var demektir buda büyük bir felakettir. bunu düzeltmekise dürüst namuslu caliskan ülkesini düsünen yetimin hakini yemeyen sosyal adaleti saglayacak Halkin refah düzeyini yükseltecek. cebini ve yandas,larini düsünmeyen. Dini siyasete alet etmeyen, siyasi partiler is basina gelerek yapa bilirler. cünkü dürüstlük. dogruluk en büyük varlik demektir. bu ilkelere olasmak icin caba göstermeliyiz.

Yasamis oldugumuz bu güzel dünyamiz insanlik aleminin tapulu mali deyildir insanlik gelip gecicidir dünya topraklari kalicidir.topraktan yaratildik topraga dönüseceyiz hic kimse kimsenin hakina tecavüz etme zorunda deyildir.insanlik alemi Allah tarafindan yaratilmis Adem ile hava Annadan gelen insanlar asil kardesdir bütün insanlik böylede düsünmelidir. hernekadar ayri dinlere mesup olursakda olalim sonucta tek tanriya inaniyoruz birakin her insan kendi dinini yasasin ancak baska insanin yasama hakini ihlal etmesin insanlik ve din bir bütündür kötü amellere cekmedikce. unun icin bizler önce insanligimizi ön pilanna cikartmaliyiz Yer yüzündeki topraklar daha nice insanlara yetecektir insanlik alemi ölümsüz olsa bile yinede her insan rahat bir sekilde yasamini sürdüre bilir. Mal mülk para hic bir sey ifade etmez insanligin sonu karatopraktir.insan oglu nekadar zengin olursa olsun insanlik duygularini önbilana cikarmasi Allah.hin kulu oldugunu unutmamasi elinde var olan zenginliyini durumu iyi olmayanlara yardim etmesi gereksiz olan fazla zenginliyin bir deyeri olmadigini düsünmesi gerek.insan oglu sadece kendisi icin hak istememeli baskasininda hakini düsünmeli buna yönelik mücadele etmelidir.

Ama her ne hikmetse Mal mülk para mücever insanin dini imani haline gelmistir iste bu en büyük felakettir insanlik alemi icin böyle bir yasam tarzi olabilirmi Allah.hi unutup mala mülke tapilirmi. insanlik icin iyiy bir amel olmadigini söyleye biliriz Allah bütün insanlari mutlu mesut olmalari icin yaratmisitir.eyer insanlar insanlik amelini kötüye kulaniyorlarsa bu kendi sonlari demektir.

insanlar bir konu hakinda bir yorum yaparken yada yapilan konusmada bir birine ters düsdükleri zaman her neolursa olsun birbirilerini incitmemeleri gerekir dikleserek biryere varilmayacagin bilmeleri gerekmektedir onur kirici sözlerden uzak durmalari bunu yerine saygi sevgi hosgörü ortami saglamak icin elinde geleni yapmak barisa ancakki böyle olasacagini bilmeleri gerekir. sidetle hidetle onur kilicilikla bir yere varilmayacagin cok konusacagina az ve öz konusmak daha verimli olacagini cok konusarak herseyi alt üst etmenin anlami olmadigini bilmek gerek Dünyamizda baris isteniyorsa savas istenmiyorsa bilimden ilimden ayrilmamaliyiz dogrulugu görup Hak yolunda ayrim yapmadan esit bir sekilde insan oglu hayata baglanmak zorundadir. Serefli. Erdemli. Dürüstlük. makamina olasmak icin calisma azimliyini elimizde birakmamaliyiz mümkün oldugu kadar as is pesinde kosmaliyiz. cünkü calismak insanlik serefidir ama calmadan cirpmadan hellal kazancla ekmeyimizi kazanmaliyiz? ve insan oldugumuzu unutmadigimiz takdirde insani kamil meltebesine olasmak mümkün olacaktir.
Akil insanin en büyük sermayesidir. onun icin Aklimizi basimiza alalimAllah.in verdiyi bu Akli kötü ameller icindeyil insanlik erdemi icin kulanmaliyiz cünkü insanlik erdemi en büyük sereftir.

Gecmisten günümüze insan alemi yapmis oldugu kötülükler. Mal. mülk. para. ve kendi cikari icin her türlü dolandiricilik. rüsvet. haksiz. kazanc yandaslarini zengin etme rant saglamak, aliskanligi kendilerine ilke edinmisler bu durum insanligin yüz karasidir. Her ne olursa olsun insanlar elinde dürüstlüyü birakmamalari gerekir saygi sevgi hosgörü ortami olmasi icin insanlik elinde gelen cabayi göstermesi gerek mektedir.

insanlik alemi Hayvan aleminden daha vahsi oldugu ortaya cikmaktadir. demeki insanim demekle insan olunmuyormus. soruyorum simdi neden neden neden insan oldugumuzu animsamiyoruz unutmamaliyizki insan ogluna yapilan haksizlik Allah katina yapilmis bir ihannettir. herkimki insanlik alemine zarar veriyorsa Yüce Allah bunlarin elini kolunu dilini aklina kilit vursun bunlari yok eylesin.

Deyerli canlar biz insanlar Arilar ve Karincalar kadar olamiyoruz, cünkü arilar ve karincalar bizden daha insancil ve caliskanlar. aralarinda cekisme olmaz kavgalar olmaz onlar sadece yiye bileceyi ekmeyin pesindeler. büyük bir dayanisma icinde günlerini calismakla gecirirler öyle yangelip gündüzleyin yatmazlar birbirilerinden herzaman haberdarlar arilar biryerde bir cicekliyi bulduklarinda diyer arilara haber verirler böylece göclerine göc katarlar. arilar ve karincalar tenbelligi ihanet olarak görürler cünkü onlar calismayi ve dostca paylasmayi kendilerine ilke edinmisler.

Biz insanlarsa. nankörüz. tenbeliz. hirciniz. kimseyi cekemeyiz. küfür baziz dedikuducuyuz baskasinin arkasinda atip tutariz gercek dost olmaktan uzagiz daha dogrusu her türlü düzenbazlik insan oglunda bulmak mümkündür. onun icindirki insanlik alemi Allah,i onutarak mücize pesinde kosmaktadir. oysa Allaha yakinlasmayi kendisinde ilke edinse bütün kötülerde arinsa Arilari ve Karincalari örnek alsa Caliskanligi dürüstlüyü benimsese ve insanlik alemin hepsi aslinda kardes oldugunu benimsiyerek her insanin yasama hakki oldugunu düsünerek ve insanintek bir kilina zarar vermek en büyük günah oldugunu bilerek yasamini surdurmesi gerekmezmi.

insanlik onuruyla oynanilmamali. devletler fakir. gariban . yoksul. ve muhtac insanlara yardim eli uzatmalidir ve bu yardim eli gizli olmali yani yardim yapilan kisiye bankada konto acip aylik kazanciymis gibi her ay ihtiyacini giderecek sekilde aylik vermelidir.en dogrusuda zaten budur sosyal devlet olma gereyidir. (secimden secime ) yardim yapilmaz bu insanlik disi bir yardim olur ve iktirdaki partinin secim yatirimi olur. kapisina kömür. torba icinde makarna. pirinc. bulgur. birakilmamali eyer bir devlet vatandasina bu sekilde yardim yapiyorsa yardim yapilan kisiye hakaret etmis demektir.

insan alemi en büyük geleceyi okumak olmalidir okuma eyitimini eniyi sekilde deyerlendirmelidir.Devletler kendi vatandaslarinin okumasi icin elinde gelen imkanlari cocuklara saglamalidir. kötü eyiltilmis bir toplum insanlik aleminin disina cikacaklarini unutmamalari gerekir. eyitim düzeyi yükselen Devletlerde temiz toplum olma yollari daha cabuk acilmaktadir devletler kendi kulaklarini vatandasa kapatmamasi gerekir cünkü ii dürüst birtoplum ancakki Devletler kendi vatandasina sagliya bilir. hata din dil irk rek mehsep ayrimi yapmadan kendi ülkelerinde yasayan diyer devletlerin vatandasinada sahip cikmali elinde geleni yapmalidir.bunlarin,da okuma düzenini yükseltmelidir. konumuzu Dua,mizla sonuclandiralim

Cenabi Hak,tahla biz insanlari dogruluktan. dürüstlükten. merhammetden. saygi ve sevgi,den. bilim ve ilim,den. dosta dost olmaktan. mahrum birakmasin bizi bu güzelikten ayirtmasin. bütün insan ogluna Akil, Fam, Marfet. Güc. Kuvet, ve Calisma Azimliyi versin yolumuzu yolsuzlarin eline Düsürmesin. Evlat,larimizi Hayirli Evlat Eylesin bütün Dünya Devletleri. birbirine Düsman Deyil Dost Eylesin. Bütün Haksizliklari. Savaslari Bertaraf Eylesin Yer yüzünde yasayan Bütün insanlik Aleminin Kardes oldugunu herkesin Baris icinde yasamlarini sürdürmesini.ve Eldeki Silahlari Ciceye cevirmelerini Nasip Eylesin

Saygi ve Sevgilerimle
YAZAN; Musai Kazim Düzgün

Okudunuğunuz yazı toplam 1045 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

HAZRE-Ti MUHAMMED VE iMAM-I ALi.DEN BABA MANSUR.RA KADAR GELEN EVLATLARI SiLSiLE NAMEDiR VE BABA MANSUR:UN SECERESiNDE ALIMISTIR Kureş (Kureşey : Hz. Muhammed.din Kabilesinin adi buradan gelmektedir ...
23.2.2014 22:38:20 [ Din ]

Alevilik'de Taliplik Kapisi: ---------------------------- inancimizin baslangici olup yasam bicimine katilim ön görülen degerlere baglamadir. Yola baglilik ikrara sadakat özveri akla gelen kurarla...
3.5.2012 23:07:45 [ Din ]

"EHL-I BEYT KAPISI PIR KAPISIDIR" PIR KAPISINA IKRAR NIYAZINA SAHIP CIKAMAYANLAR. EHL-I BEYT'DE VERILEN IKRARINADA SAHIP CIKMAMIS OLACAKDIR. Yol Tahlipleri ile Pir'ler Ehli- Beyt Kapisina Vermis olduk...
23.2.2014 22:49:44 [ Din ]

KIRK'LAR MECLISI Hz. Muhammet, atı Burak ile bir gece Mirac'a çıkar. Cenab-I Hak ile 90 bin kelam konuşur. Bunun 30 bini sırrı hakikat olup Hz. Ali'de kalır. Miraç'ta Hz. Muhammet'e; süt, bal ve elma...
3.5.2012 22:57:24 [ Din ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.