21 Temmuz 2018 Cumartesi
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  dogansoydan
http://blog.edebiyatdefteri.com/dogansoydan/hakkimda/83190 

 • Hakkımda


dogansoydan

 • Yazdığım Diğer Konular
Yaşam (1)
Kültür-Sanat (9)


 
dogansoydan Hakkında
Kahramanmaraş - Elbistan doğumludur (1946). İlkokulu, ortaokulu Afşin’de, Lise ve öğretmen okulunu K.Maraş’ta okudu. Yüksek öğrenimini, İzmir-Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü; Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde yaptı. Üç yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra ortaöğretim kurumlarında görev aldı. Elbistan, Hakkâri-Çukurca, Muğla, Bursa’da Türkçe-Edebiyat öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1994 yılında Bursa’da görevli iken emekli oldu. 1994-2004 yıllarında kurucusu ve sahibi olduğu YÖRE GAZETESİ’ni çıkardı (Bursa). 2004 yılında Anakara’ya taşındı.
Lise öğrenimi çağında yazdığı şiirleri, o yıllarda yerel gazete ve dergilerde görüldü. “AHRAZ BAĞDAT” öyküsü, 1975 yılında İzmir Radyosu’nda sunuldu ve ses getirdi. O tarihten beri yazın dünyasından ayrılmadı, özellikle ÖYKÜ türünde yazma çabasını sürdürüyor.

ESERLERİ:

1.DELİKLİ KURUŞ (Öykü, K.yayını,1988, Ankara.)
2.DÜNYAM İĞNE UCU (Öykü, Damar yayınları,2003, Ank)
3.DÜNDEN BUGÜNE BARAKFAKİH (araştırma, 2004, Bursa)
4.SEN YİNE DE ÜZÜLME (Öykü,Ürün yayınları,2007, Ank)
5. 81 İL - 81 ŞİİR (Didaktik şiirler dosyası)

DOĞAN SOYDAN HAKKINDA:
Zoraki yazar ve zorlanarak yazılan kitap o kadar çoğaldı ki, senin kitabını okurken rahat bir nefes aldım, dinlendim.
Mahmut MAKAL
Deli Memedin Türküsü, s,130,131,132, Güldikeni yayınları,1996,Ankara.

Doğan Soydan’ın öyküleri, toprağa basan öykülerdir. Anadolu gerçekliğinden süzülüp geldiği belli... kendisini kutluyor, bu gerçekçi tutumunu, sonraki kitaplarında da sürdüreceğine inanıyorum.
Naciye MAKAL


Kendi anlatımıyla, “... tütünü deli, aşı yavan insanların konuğu, umutsuz özlemlerin, buruk sevinçlerin tanığı” olan öykücümüz, Anadolu insanının öteki yüzünü, yalın, yakıcı, sarsıcı, bir o kadar da şiirli bir dille vermesini biliyor.
O. Nuri POYRAZOĞLU
Öğretmen Dünyası, sayı 334

Şu bir gerçek ki, Anadolu gerçeğini Anadolu’nun derinlerinden gelenler yazacaktır. Köy gerçeğine sırt çevirerek, “Köyden öykü, Roman çıkmaz!” diye “fetva” vererek köy yazınını küçümseyenler, Anadolu yazınının önüne taş koyamazlar. Doğan Soydan da, bu duyarlılıkla dolu öyküler sunuyor okurlarına.
Nadir GEZER
Dünya/Kitap, cilt 2, sayı 13

Doğan Soydan, insanımızın, daha çok da Anadolu’da yaşayan insanların alın yazısını, karşılaştığı güçlükleri, bazı olayların odağında öyküleştirmiştir.

Muzaffer UYGUNER
Damar Dergisi, sayı 27

Öykücü Doğan Soydan, ülkemiz insanının acıların, umutlarını yalın ve içten bir anlatımla dile getiriyor. Konular ve kişiler Halktan... Yalın, yaşamın her anından alınabilecek denli sıradan olayların kesitini sunuyor öykülerinde.
Hilmi HAŞAL
Ekspres Sanat Dergisi, sayı 14

Öykülerinin konuları gerçek yaşamdan alınmıştır. Ülkemiz insanlarının umutları, acıları, sorunları yalın, sade ve içten bir dille anlatılmıştır. Örneğin, Köse İsmail’i, Fatik Bacı’yı, Katip Rıza’yı, Muhtar Kazım’ı, Erol Usta’yı iyi tanıyoruz. Onlar, aramızda yaşayan tanıdık, bildik insanlar.
Murat ÖZMEN
Ankara Edebiyat Dergisi,
sayı 13

Ödev sorumluluğu(!) ile okumak adına, 1-2 gün, evde değiştirdiğim her mekana kitapları da beraberimde taşımama rağmen, kapağını bir türlü açamadım! açınca da bitinceye kadar, bir daha kapatamadım...
Alaittin BAYAZIT

Öykü yazarıdır. Yazın dünyasında,Toplumcu, gerçekçi çizgide öyküler yazarı olarak kabul edildi.
Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür
Adamları Ansiklopedisi

--------------------------------------------------------------------------------


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

...
3.5.2018 01:19:21 [ Yaşam ]

Bin kaygıyla uyanırım. Diken diken etlerim, Alaca bir şafak vakti, Neye uyanacak memleketim! Ne bu hiddet bu şiddet! Tapusu sende mi Dünyanın? Yalnız sana doğmaz ki Güneş, Ne kadar zulmederse...
28.12.2016 00:41:30 [ Kültür-Sanat ]

İnsanların vergi yükü altında inletildiği dönem; sanıyorum 1940’lı yıllar olmalı… Maliye tahsildarları insanların korkulu rüyası olmuş. Köylü zaten yokluk yoksulluk içinde… ahırdaki iki koyunun üç keç...
20.8.2017 01:13:31 [ Kültür-Sanat ]

Büyüksün Halkım!.. Ne çok sitem ettim, bir bilebilsen Duyarsız, tepkisiz, sindin diyerek Kızmadım da değil laf aramızda Eşkiyayı hükümdar bildin diyerek Her türlü haksızlığa boynunu eğdin ...
30.5.2017 11:36:53 [ Kültür-Sanat ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.