25 Ekim 2020 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  aynstayn47
http://blog.edebiyatdefteri.com/aynstayn47/oku/4506/cagri-mi-dediniz! 

 • Hakkımda


aynstayn47

 • Yazdığım Diğer Konular
Yaşam (1)
Din (1)


 
Çağrı mı Dediniz!
29.10.2012 18:24:37  [ Din ]

Çağrı mı Dediniz!

Bizim adımıza nice çağrılar geldi, ama bizden uzak olan şeylere çağrı yaptılar hep. Bize yine teleskopvari yolları gözlemlemek düştü. Hakikat sedasıyla yola çıktığını ilan eden çağrılarla başlayan yayınlar. Ne yazık ki çok geçmeden biraz hakikat, biraz da batıl karışımı bir çağrıya dönüşüvermişti.


Çağrı var, hakikati boğmak için var. Sesiyle ortalığı velveleye verir de. Çoğumuz bu velveleye kapılıp gideriz. Çağrı var ki toplumu bozmak ve ahlaksız bir toplum oluşturmak için tüm çağrılarını kadın üzerinden ve özellikle de kadına yapar. Yine Çağrı var ki kölelik sistemlerinin yıkılma korkusuyla var güçleriyle insanlığı kendi köleliklerine yaldızlı laflarla çağırırlar. Kapitalist menfaatleri için birçok çağrı tüketime çağırırken, insanlığı tükettiklerini de bir an bile düşünmezler mi acaba?
Kimi çağrılar da yani orta yolu tutturayım diye sapla samanı karışmaktan da çekinmezler. Hakikat namına hakikate kıyarlar da farkında mı değiller, yoksa bilinçli mi yaparlar gerçekten anlamak çok zor. Hakikatli sözleri, hakikate uymayacak dillerden çıkartırlar. İslami kavramları öyle sığ, basit ve sathi durumlarla ayağa düşürüp gülünç duruma düşürdüklerinin farkına bile varmazlar mı acaba?


Kimisi de çağrılarının hakikat olduğunu iddia ederler de, ama Müslüman bir aile, ailece beraber olarak onların reklamını dahi seyretmekten hayâ ederler. Yani her çağrı, bir şeylere çağırır. Çağrı derken sadece ses olarak algılanmasın. Yürüyüşümüzün, giyimimizin, hal ve hareketlerimizin, jest ve mimiklerimizin, tavır ve davranışlarımızın, konuşmalarımızın, hayat sitilimizin, hatta ve hatta saç şeklimizin ve giyimimizin renginin dahi bir çağrısının olmadığını kim iddia edebilir?
Şimdi yepyeni bir çağrıyla çağrılıyoruz. Allah’tan duamız o ki; bu çağrı da bizi yüzüstü bırakanlardan olmasın. Bizim yüzümüze kara çalmasın. Bin bir hasret, umut ve özlemle beklediğimiz çağrımızın daha gür bir seda ile çağıran çağrımızın olmasını diliyoruz. Bu çağrı’nın inşallah Şeyh Said’lerin, Said Nursi’lerin, Akif’lerin, Necip’lerin ve daha birçoklarının haber vermiş olduğu Çağrı olmasını diliyoruz. Bu çağrı Hüseyn’i mektebinin, Zeynep’i feryatların, Yusuf ve Nursi’lerin, Kutup’ların Yusuf’iye medreselerindeki seslendirmiş olduğu Çağrı’ların aks-i sedası olmasını şiddetle ve ümitle arzuluyoruz. İşte o zaman hakikatin nasıl bir Çağrı olduğunu dost da, düşman da bilebilecektir.

Okudunuğunuz yazı toplam 649 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Ne zaman uyanacak bu dev sorusunun cevabı ne acı ne elem verici... Bir ezginin mısraları tazeliği,bir haberin ok gibi saplanan yankısı,yaramıza tuz basan bir sözcük,bir şiir,belki kalbe ilham perisi ...
29.10.2012 18:14:05 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.