17 Kasım 2019 Pazar
E-mail adresiniz:  Şifreniz: Beni Hatırla
  angelyasam
http://blog.edebiyatdefteri.com/angelyasam/oku/3037/mecburiyetten-kurban-kestim 

 • Hakkımda


angelyasam

 • Yazdığım Diğer Konular
Komedi (1)
Bebek (1)
Eğitim (1)
Eğlence (1)
Ekonomi (2)
Yaşam (7)
Haber (1)
İlişkiler (1)
İş Yaşamı (1)
Kültür-Sanat (1)


 
Mecburiyetten kurban kestim
19.11.2009 15:03:02  [ Ekonomi ]

Mecburiyetten kurban kestim

Allah bize aklı verdi. Bu akıl görme, duyma, konuşma. yazma melekleri ile yaşamı şekillendiriyor. Ne kadar uzaklıkları gördün, ne kadar uzaklıkları algıladın o kadar düşünebiliyorsun.

Şimdi ben bu düşünebilme yetimle sizlerle kurbanı sorgulamak istiyorum. Efsanede evlat sahibi olmak isteyen bir isim evladımı kurban vereceğim demiş. Şimdi bu kişi evlat istiyor ve onu da kurban vermeyi diliyor. Burada akıl dışı birşeyler var. o zamanlarda uzaklıkları görmemiş bilmemiş biri bu şekilde bir davranışta bulunabilir. Bu doğasına uygundur.

Şimdilerde içimizi bile görebildiğimiz bir zaman diliminde hala kurban kesmeyi borç biliyor dinimiz gereği görüyor ve aynen uyguluyoruz. Bunun sebebi ne acaba. Korkular mı?
Allah cezaya çarptırıp islamın şartı olan kurban kesme eylemini gerçekleştirmediğinden o kişiyi cehennemde yakacak düşüncesimi.

Kurban nedir? Neden kesilir?

Bence kurban bir paylaşımdır.

Dünya nüfusu o zamanlar 1000 kişi iken bugün milyar kişi. Nimetlerde yetersizlik arzeder durumda.

Böyle bir zaman diliminde bir gram eti tattırdım mutluluğu saçmalığına girmek yerine, tüketim değerlerimizden vazgeçip çılgın duygularımızı kurban vermek ve ona harcadığımız paraları insanlığın varoluşu yaşaması için harcamak doğru olan değilmidir.

O zaman yaşamış malum kişi bu zamanda yaşamış olsa idi ne dilerdi. Bana bir evlat ver ben tüm varlığımla insanların iyiliğine çalışacağım mı olurdu acaba. Mucizede bu göreve atanmak mı olurdu.

Kimler kimi kandırmakta... Dini inançlar sömürü içinmi varolur yoksa yaşamsal değerleri ortaklaşa kullanıma açan akıl içinmi.

Bu doğruya benim minik aklım eriyorda neden bunca profösür doktora yapmışlar, ülkeyi yönetmeye kalkmışlar anlayıp anlatıp paylaşıma açmıyorlar. Televizyon karşısına geçip habire fetva veriyorlar. Saçma soruları cevaplıyorlarda neden EY İNSANOĞLU KURAN DÜŞÜNENLER İÇİN YAZILMIŞ BİR KİTAPTIR DEMİYORLAR.

Bunu hiç bu yönde düşündünüzmü.

Kalıpsız düşününce yapılanların ne kadar akıl dışı ve anlamsızlıklarda boğulduğunu görmek beni zorluyor. Şimdi bazılarına göre dinden çıkmış oluyorum, bazılarına göre kafayı yemişlerden oluyorum.

AMA BEN ÜSTÜNE BASA BASA DİYORUMKİ KURBAN BENCİLLİKTEN VAZGEÇMEKTİR.
PAYLAŞIM SEVİNCİ İÇİN EGOLARDAN VAZGEÇMEK EN BÜYÜK KURBAN BAYRAMIDIR.

UMARIM İNSANLIK BU ANLAYIŞA YÜKSELİR.

AKIL NE KADAR UZAĞI GÖREBİLİRSE O KADAR YÜKSELİR.

Mecburiyetten kurban kesmeyin, Korkunun ecele faydası yoktur.
Eğer paylaşım sevinci içinde iseniz Cennet sizindir zaten.

Hepinizin paylaşım duygularınız kutlu olsun.

Okudunuğunuz yazı toplam 912 kere görüntülenmiştir.


Yorumlar

Bu bloga henüz yazılmış yorum yazılmamış.


Blog'a yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


 
 • Diğer yazılarımdan bazıları

Burası özgür platform ve bende duygularımı sizlerle paylaşırken özgürleşip mutlu oluyorum. Son günlerde çok bunaldım. Herşey ama herşey bunaltıcı geldi? Neden diye sordum cevabım hazırdı. Bize aydı...
4.3.2010 15:50:43 [ Yaşam ]

Ne oldu bize... Hep birbirimizi iter olduk. Selam vermeye korkar olduk. Sırra kadem bastı dostluklar arkadaşlıklar. Ne oldu bize... Yaş farkı kalmadı, saygı at arabası, sevgi uçurtma. Her birini k...
26.8.2009 16:26:12 [ İlişkiler ]

Merhaba dünya, Yaşanmış hikayemi anlatacağım burada. Henüz nefes almıştım. Hayatın tüm zehirlerini yemiş içmiş hazmetmek üzere olduğumu sanmıştım. Magmanın acısı gibi kokuyordu dünya. Yenileniyordu ...
25.8.2009 13:21:36 [ Yaşam ]

Şehitler ölür Şahitler ölmez.Ölümsüz olan şahit olanlardır. Hergün bir şahit daha gidiyor. Yaşam sayfalarını satır satır okudukça şahitleri dinleriz ama hala ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ diyerek ağıt...
9.9.2009 14:10:39 [ Yaşam ]

Copyright 2008 - edebiyatdefteri.com - her hakkı saklıdır.